bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 26.06.2019 | Vārda dienas: Ausma, Ausmis, Inguna, Ingūna, Inguns
LatviaLatvija

Lielāko daļu savu lokomotīvju LDz iznomā ar oligarhu trio saistītam uzņēmumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vilcienu depo Vagonu parkā.

VAS Latvijas Dzelzceļš (LDz) septiņas no savām 11 lokomotīvēm iznomā privātuzņēmumam Baltijas tranzīta serviss (BTS), kur viena no akcionārēm ir bijušā LDz prezidenta Uģa Magoņa sieva, bet pats uzņēmums ir saistīts ar Aināru Šleseru, Andri Šķēli un Aivaru Lembergu, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.

Īsi pirms Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturēja bijušo LDz prezidentu Magoni ar, iespējams, igauņu miljonāra Oļega Osinovska doto pusmiljonu eiro, LDz no Osinovska firmas iegādājās četras lokomotīves – Ukrainā ražotās 2TE116. Prokurore uzskata, ka Magonis kukuli saņēmis tieši par šo lokomotīvju iegādi.

Kopumā LDz pieder 11 tieši tādas pašas lokomotīves. Lielākā daļa no tām – septiņas – ir iznomātas BTS, kur par mazākuma akcionāri nesen kļuvusi Magoņa sieva, vēstīts raidījumā.

Kā izpētījuši žurnālisti, šāda modeļa un vecuma lokomotīve maksā vidēji divus miljonus eiro. LDz koncernā ar kravu pārvadājumiem nodarbojas uzņēmums LDz Cargo. Tomēr lokomotīves iegādājās cita koncerna firma – LDz ritošā sastāva serviss. Uzņēmumam lokomotīvju gan ir vairāk nekā pašam vajadzīgs. No 11 tikai četras lokomotīves nomā LDz Cargo, bet septiņas – BTS. Par katru lokomotīvi LDz ritošā sastāva serviss no abiem iekasē līdzīgu nomas maksu – no 200 līdz 300 tūkstošiem eiro gadā.

«Redziet, vajadzēja vairāk nopirkt tās lokomotīves. Vajadzēja nopirkt vēl tās lokomotīves, ar kurām tagad brauc mūsu konkurenti,» uz jautājumu, kāpēc vajadzējis vairāk lokomotīvju, raidījumam atbild LDz viceprezidents Aivars Strakšas.

Pirms desmit gadiem no Igaunijas BTS iegādājās vairākas šāda veida lokomotīves, taču BTS valdes priekšsēdētājs Ivars Sormulis Nekā personīga skaidro, ka nav varējuši uzņemties lielākus riskus un iegādāties vairāk.

Tomēr talkā nāca LDz…

LDz meitasuzņēmums LDz ritošā sastāva serviss 2011.gadā nopirka sešas tādas pašas lokomotīves. Vienu iznomāja LDz Cargo, bet pārējās – BTS. Divus gadus vēlāk nopirka vēl vienu, 2015.gadā – četras. Galu galā no 11 LDz ritošā sastāva servisa pirktajām lokomotīvēm septiņas izmanto privātais uzņēmums, vēsta Nekā Personīga.

Medijs norāda, ka BTS lielākais īpašnieks ir Rīgas tirdzniecības osta. Tā pieder bijušo politiķu Andra Šķēles un Aināra Šlesera ģimenēm, ar Aivaru Lembergu saistītām personām un kompānijas vadītājam Ralfam Kļaviņam.

Savukārt mazākuma īpašniece kopš 2018.gada sākuma ir bijušā LDz vadītāja Magoņa sieva Anastasija Magone. Savu ietekmi uz to, kuras lokomotīves LDz ritošā sastāva serviss pirka un kam tālāk iznomāja, Magonis noliedz.

Lokomotīvju apkope esot stingri regulēta. Papildus ikdienas apkopei, regulāri jāveic trīs veidu tekošie remonti. Tad seko kapitālais remonts. To izmaksas var būt no dažiem desmitiem tūkstošu līdz pat pusmiljonam eiro. Privātais nomnieks BTS maksā tikai par pirmo remontu, bet pārējos sedz LDz ritošā sastāva serviss kā lokomotīvju īpašnieks. Turpretim LDz Cargo savām lokomotīvēm tekošos remontus apmaksā pats. Par laiku, ko lokomotīve pavada remontā, privātais nemaksā nomas maksu, bet LDz Cargo gan, ziņo Nekā personīga.

«Gan LDZ Cargo, gan BTS, saņemot kalkulāciju, viņiem ir obligāti nosegtas izmaksas. Abiem diviem ir vienāds piecenojums. Vienīgais, atšķirība ir tā, ka LDZ Cargo maksā uzreiz par tiem remontiem, kas ir tajā gadā ieplānoti – tā mums tā tradīcija te ir izveidojusies –, savukārt BTS amortizē viņu visā lietošanas laikā. Viņiem tur ir noteiktas apņemšanās. Cenas, es gribētu teikt, ir vienādas abiem diviem,» skaidro Strakšas.

Sormulis savukārt neatceras, vai LDz no BTS par lokomotīvju dīkstāves laiku naudu neprasa.

Pašreizējais LDz prezidents Edvīns Bērziņš amatā tika iecelts ZZS satiksmes ministra Ulda Auguļa laikā. Bērziņa vadība jauno satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP) neapmierina. Pirms mēneša Linkaits izteica neuzticību LDz valdei un aicināja uzņēmuma padomi no amata atbrīvot Bērziņu un divus valdes locekļus. Ministrs apgalvoja, ka informāciju nosūtījis arī KNAB.

«Tur ir gan jautājumi par korupciju uzņēmumā, gan jautājumi par labu pārvaldību, par konkurences kropļošanu, administrāciju, par pieņemtajiem lēmumiem, par saimnieciskajiem darījumiem un tamlīdzīgi. Un viss šis jautājumu kopums ir nolikts padomei uz galda. Padome arī pie šiem jautājumiem strādā, lai izvērtētu katru konkrēto jautājumu atsevišķi un atrastu risinājumus, kā turpmāk novērst, lai tādas problēmas, kā ir pašlaik, vairāk LDz neatkārtotos,» skaidro Linkaits un atzīst, ka tajā visā var iekļaut arī saimnieciskus darījumus – lokomotīvju un vagonu iznomāšanu.

Informāciju par lokomotīvju nomu LDz koncernam pieprasījis arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV). Viņš Nekā personīga apliecināja, ka nākamnedēļ ar saņemto informāciju iepazīstinās pārējos komisijas deputātus un lūgs atbalstu tās nodošanai policijai.


Pievienot komentāru

Ukraina vīlusies par Krievijas atgriešanos Eiropas Padomes asamblejā

Cilvēktiesību organizācijā Eiropas Padome otrdien, 25.jūnijā, atļauts Krievijai pēc piecu gadu pārtraukuma atgriezties organizācijas Parlamentārajā asamblejā. Tas sadusmojis Ukrainu, jo Krievija joprojām ir anektējusi Krimas pussalu, ko atņēmusi kaimiņvalstij.

Pētīs kritisko infrastruktūru Baltijas valstīs un Norvēģijā

Iniciatīvas mērķis ir salīdzināt kritiskās infrastruktūras aizsardzības politikas un valsts komunikāciju par kritisko infrastruktūru Baltijas valstīs un Norvēģijā.

Kariņš: Igaunijas premjers piekrīt alkohola akcīzes jautājumu visām Baltijas valstīm risināt kopā

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ar Igaunijas premjeru Jiri Ratasu ir runājis par nepieciešamību akcīzes alkohola likmju jautājumu risināt visām Baltijas valstīm kopā.

Aicina atteikties no Baltijas mencas un Eiropas zuša patēriņa

Lai saglabātu Baltijas jūras mencu un Eiropas zuti arī nākamajām paaudzēm, Pasaules Dabas fonds aicina sabiedrību pievienoties kampaņai Lai jūra čum un mudž un neizvēlēties šīs zivis veikalos un citās tirdzniecības vietās.

TM rosina visaptverošu revīziju saistībā ar finanšu noziegumu iztiesāšanu

Nepieciešams veikt revīziju, kurā tiktu izvērtēti faktori, kas negatīvi ietekmē efektīvu kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem ekonomikas un finanšu jomā virzību, informatīvā ziņojumā valdībai norāda Tieslietu ministrija.

Ministru kabinets atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Valdība atbalstījusi grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, kas paredz samazināt tradicionālajai kriminālatbildības sistēmai pakļauto nepilngadīgo skaitu, proti, veicināt viņu resocializāciju.

Rīgā vēl viena frakcija: no JKP izslēgtie domnieki un Putniņš dibinās savu frakciju

Aizvadītajā nedēļā no Jaunās konservatīvās partijas izslēgtie Rīgas domes deputāti Druvis Kleins un Imants Keišs, kā arī neatkarīgais deputāts Oskars Putniņš nolēmuši dibināt savu frakciju.

Nevar vienoties, vai automātiski jāpiemēro naudassodi par deklarāciju nesniegšanu

Ministriem nevarot vienoties par to, vai naudas sodi par deklarāciju neiesniegšanu būtu piemērojami automātiski, valdība uz divām nedēļām atlika lemšanu par Finanšu ministrijas izstrādātajiem grozījumiem likumā Par nodokļiem un nodevām.

Opozīcijas uzvara Stambulas mēra vēlēšanās pārtrauc Erdogana partijas dominanci

Atkārtotās Stambulas mēra vēlēšanās ir triumfējis opozīcijas kandidāts, Eiropas lielākajā pilsētā pārtraucot Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana partijas 25 gadu valdīšanu.

Latvijas pilsonībā uzņemtas 70 personas

Otrdien, 25.jūnijā, Ministru kabinets izdeva rīkojumu uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 70 personas, tajā skaitā, vienu nepilngadīga persona, kas naturalizējusies kopā ar vecākiem.

Trijām ministrijām būs jāveido vienota statistika par uz ceļiem cietušajiem

Satiksmes, iekšlietu un veselības ministrijām būs jāveido vienota ceļu satiksmes negadījumos smagi cietušo statistikas uzskaite lēmusi Latvijas valdība.

Dīķsaimniecībām samērīgas sankcijas un citi grozījumi

Valdība otrdien, 25.jūnijā, apstiprinājusi grozījumus dīķsaimniecībām, kas sekmēs esošo saistību pagarināšanu.

Nākamajos Jāņos, visticamāk, būs piecas brīvdienas

Nākamgad Līgo svētkos varētu būt piecas brīvas dienas, par to liecina valdībā iesniegtais, tomēr vēl neizskatītais Labklājības ministrijas rīkojuma projekts par darba dienas pārcelšanu 2020.gadā.

Dati: Iedzīvotāju apmierinātība ar savu finansiālo situāciju ir zema

Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar savas mājsaimniecības finansiālo situāciju joprojām ir zema un vidēji tiek vērtēta ar 5,4 ballēm no 10, liecina CSP apkopotie ienākumu un dzīves apstākļu aptaujas dati par 2018.gadu. 

Kaljulaida Uzvaras dienā: Aizsardzība sākas ar katru iedzīvotāju atsevišķi

Atzīmējot Igaunijas Uzvaras dienu, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida ir uzsvērusi katra iedzīvotāja lomu valsts drošībā, kaut arī dabas kataklizmas šobrīd Igaunijā esot vairāk iespējamas nekā karadarbības izcelšanās.

LU pētnieki: Trešdaļa Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai

Trešdaļa Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai, liecina LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku veiktā aptauja.

Kariņš gaida Nemiro skaidrojumu par Latvenergo padomes atsaukšanu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš līdz nedēļas beigām gaidīs ekonomikas ministra Ralfa Nemiro skaidrojumu par AS Latvenergo padomes atsaukšanu un pagaidu padomes iecelšanu, liecina premjera izdotā rezolūcija.

Pētījums: Latvijas iedzīvotājiem mājoklis ir svarīgākais īpašums

Vairums Latvijas iedzīvotāju savu mājokli uzskata par svarīgāko tiem piederošo īpašumu, taču gandrīz katrs ceturtais nedara neko, lai to pasargātu pret zādzībām.

Latvijai trešais augstākais izaugsmes temps Eiropas inovāciju reitingā

Latvijā vērojama trešā augstākā izaugsme Eiropas Savienībā, sniegumam reitingā pieaugot par 17,7 procentpunktiem, liecina Eiropas inovāciju rezultātu un Reģionālās inovācijas rezultātu pārskati.

VNĪ: Okupācijas muzeja jaunās daļas būvniecība apsteidz grafiku

Okupācijas muzeja jaunās daļas būvdarbi apsteidz grafiku, informē VAS Valsts nekustamie īpašumi pārstāvji.

Viņķele: Slimnīcu padomes nebūs politiķu izklaides vietas

«Šīs padomes nebūs politiķu izklaides vietas, bet profesionāli atlasīti cilvēki ar saprašanu gan ārstniecībā, gan uzņēmumu vadībā,» tā par padomju izveidi Latvijas lielajām slimnīcām LTV raidījumā Rīta Panorāma teica veselības ministre Ilze Viņķele.

ASV ievieš jaunas sankcijas pret Irānu un tās augstāko vadītāju

Saasinoties saspīlējumam starp Irānu un Amerikas Savienotajām Valstīm, Vašingtona ir paziņojusi par jaunu sankciju ieviešanu pret Teherānu, mēģinot iegrožot to ārvalstu finanšu resursu pieejamību, kas ir Irānas augstākā vadītāja un Irānas Revolucionārās gvardes rīcībā.

Līgo svētku brīvdienās ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, bet ūdenstilpēs noslīka četri

Svētku brīvdienās, laika posmā no 22.jūnija plkst. 6.30 līdz 25.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 277 izsaukumus.

Liepājas lidostā iecerēts par diviem miljoniem būvēt jaunu pasažieru termināli

Liepājas lidostā iecerēts būvēt jaunu pasažieru termināli, kas varētu izmaksāt apmēram divus miljonus eiro, norāda Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes Biznesa attīstības daļas vadītājs Gints Ginters.

Kazahstānā evakuē pilsētu pēc sprādzieniem munīcijas noliktavā

Kazahstānā sākta veselas pilsētas evakuācija pēc tam, kad valstī aizdegusies armijas munīcijas noliktava, izraisot virkni spēcīgi sprādzienu.