bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 20.06.2019 | Vārda dienas: Maira, Rasa, Rasma
LatviaLatvija

Lielāko daļu savu lokomotīvju LDz iznomā ar oligarhu trio saistītam uzņēmumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vilcienu depo Vagonu parkā.

VAS Latvijas Dzelzceļš (LDz) septiņas no savām 11 lokomotīvēm iznomā privātuzņēmumam Baltijas tranzīta serviss (BTS), kur viena no akcionārēm ir bijušā LDz prezidenta Uģa Magoņa sieva, bet pats uzņēmums ir saistīts ar Aināru Šleseru, Andri Šķēli un Aivaru Lembergu, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.

Īsi pirms Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturēja bijušo LDz prezidentu Magoni ar, iespējams, igauņu miljonāra Oļega Osinovska doto pusmiljonu eiro, LDz no Osinovska firmas iegādājās četras lokomotīves – Ukrainā ražotās 2TE116. Prokurore uzskata, ka Magonis kukuli saņēmis tieši par šo lokomotīvju iegādi.

Kopumā LDz pieder 11 tieši tādas pašas lokomotīves. Lielākā daļa no tām – septiņas – ir iznomātas BTS, kur par mazākuma akcionāri nesen kļuvusi Magoņa sieva, vēstīts raidījumā.

Kā izpētījuši žurnālisti, šāda modeļa un vecuma lokomotīve maksā vidēji divus miljonus eiro. LDz koncernā ar kravu pārvadājumiem nodarbojas uzņēmums LDz Cargo. Tomēr lokomotīves iegādājās cita koncerna firma – LDz ritošā sastāva serviss. Uzņēmumam lokomotīvju gan ir vairāk nekā pašam vajadzīgs. No 11 tikai četras lokomotīves nomā LDz Cargo, bet septiņas – BTS. Par katru lokomotīvi LDz ritošā sastāva serviss no abiem iekasē līdzīgu nomas maksu – no 200 līdz 300 tūkstošiem eiro gadā.

«Redziet, vajadzēja vairāk nopirkt tās lokomotīves. Vajadzēja nopirkt vēl tās lokomotīves, ar kurām tagad brauc mūsu konkurenti,» uz jautājumu, kāpēc vajadzējis vairāk lokomotīvju, raidījumam atbild LDz viceprezidents Aivars Strakšas.

Pirms desmit gadiem no Igaunijas BTS iegādājās vairākas šāda veida lokomotīves, taču BTS valdes priekšsēdētājs Ivars Sormulis Nekā personīga skaidro, ka nav varējuši uzņemties lielākus riskus un iegādāties vairāk.

Tomēr talkā nāca LDz…

LDz meitasuzņēmums LDz ritošā sastāva serviss 2011.gadā nopirka sešas tādas pašas lokomotīves. Vienu iznomāja LDz Cargo, bet pārējās – BTS. Divus gadus vēlāk nopirka vēl vienu, 2015.gadā – četras. Galu galā no 11 LDz ritošā sastāva servisa pirktajām lokomotīvēm septiņas izmanto privātais uzņēmums, vēsta Nekā Personīga.

Medijs norāda, ka BTS lielākais īpašnieks ir Rīgas tirdzniecības osta. Tā pieder bijušo politiķu Andra Šķēles un Aināra Šlesera ģimenēm, ar Aivaru Lembergu saistītām personām un kompānijas vadītājam Ralfam Kļaviņam.

Savukārt mazākuma īpašniece kopš 2018.gada sākuma ir bijušā LDz vadītāja Magoņa sieva Anastasija Magone. Savu ietekmi uz to, kuras lokomotīves LDz ritošā sastāva serviss pirka un kam tālāk iznomāja, Magonis noliedz.

Lokomotīvju apkope esot stingri regulēta. Papildus ikdienas apkopei, regulāri jāveic trīs veidu tekošie remonti. Tad seko kapitālais remonts. To izmaksas var būt no dažiem desmitiem tūkstošu līdz pat pusmiljonam eiro. Privātais nomnieks BTS maksā tikai par pirmo remontu, bet pārējos sedz LDz ritošā sastāva serviss kā lokomotīvju īpašnieks. Turpretim LDz Cargo savām lokomotīvēm tekošos remontus apmaksā pats. Par laiku, ko lokomotīve pavada remontā, privātais nemaksā nomas maksu, bet LDz Cargo gan, ziņo Nekā personīga.

«Gan LDZ Cargo, gan BTS, saņemot kalkulāciju, viņiem ir obligāti nosegtas izmaksas. Abiem diviem ir vienāds piecenojums. Vienīgais, atšķirība ir tā, ka LDZ Cargo maksā uzreiz par tiem remontiem, kas ir tajā gadā ieplānoti – tā mums tā tradīcija te ir izveidojusies –, savukārt BTS amortizē viņu visā lietošanas laikā. Viņiem tur ir noteiktas apņemšanās. Cenas, es gribētu teikt, ir vienādas abiem diviem,» skaidro Strakšas.

Sormulis savukārt neatceras, vai LDz no BTS par lokomotīvju dīkstāves laiku naudu neprasa.

Pašreizējais LDz prezidents Edvīns Bērziņš amatā tika iecelts ZZS satiksmes ministra Ulda Auguļa laikā. Bērziņa vadība jauno satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP) neapmierina. Pirms mēneša Linkaits izteica neuzticību LDz valdei un aicināja uzņēmuma padomi no amata atbrīvot Bērziņu un divus valdes locekļus. Ministrs apgalvoja, ka informāciju nosūtījis arī KNAB.

«Tur ir gan jautājumi par korupciju uzņēmumā, gan jautājumi par labu pārvaldību, par konkurences kropļošanu, administrāciju, par pieņemtajiem lēmumiem, par saimnieciskajiem darījumiem un tamlīdzīgi. Un viss šis jautājumu kopums ir nolikts padomei uz galda. Padome arī pie šiem jautājumiem strādā, lai izvērtētu katru konkrēto jautājumu atsevišķi un atrastu risinājumus, kā turpmāk novērst, lai tādas problēmas, kā ir pašlaik, vairāk LDz neatkārtotos,» skaidro Linkaits un atzīst, ka tajā visā var iekļaut arī saimnieciskus darījumus – lokomotīvju un vagonu iznomāšanu.

Informāciju par lokomotīvju nomu LDz koncernam pieprasījis arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV). Viņš Nekā personīga apliecināja, ka nākamnedēļ ar saņemto informāciju iepazīstinās pārējos komisijas deputātus un lūgs atbalstu tās nodošanai policijai.


Pievienot komentāru

Jaunais Zviedrijas Swedbank padomes priekšsēdētājs: Banka neatstās Baltiju

Zviedrijas bankas Swedbank akcionāri ārkārtas pilnsapulcē bankas uzraudzības padomes priekšsēdētāja amatā apstiprināja bijušo Zviedrijas premjerministru Jēranu Pēšonu.

Atlaista Latvenergo padome

Atlaista AS Latvenergo padome, apstiprināja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Aptauja: 85% iedzīvotāju ar augstāko izglītību atzīst – diploms noderējis karjerā

Vērtējot, cik noderīga bijusi izglītība, gatavojoties darba tirgum un karjeras izaugsmei, 85% Latvijas iedzīvotāju ar augstāko izglītību atzīst, ka tā bijusi patiesi vērtība, secināts Swedbank Finanšu institūta pētījumā.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs pieaudzis

Šā gada četros mēnešos patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs pieaudzis par 9,3% salīdzinājumā ar 2018.gada četriem mēnešiem.

Pētnieki: Latgales pašvaldības veicina Krievijas ietekmes izplatīšanos Latvijā

Par spīti Latvijas sarežģītajām attiecībām ar Krieviju, Daugavpils un Rēzeknes pašvaldības turpina izvērst sadarbību ar austrumu kaimiņvalsti un iesaistās tās interesēm atbilstošu iniciatīvu realizēšanā, secina pētnieki.

Nodibinājumu Riga.lv likvidēs

Pašvaldības dibinātā nodibinājuma Riga.lv valde nolēmusi sākt nodibinājuma likvidāciju, 19.jūnijā žurnālistiem paziņoja Rīgas domes priekšsēdētājs Dainis Turlais.

Komisijā: nepieciešams efektīvāk izmantot bezdarba mazināšanai atvēlētos līdzekļus

Bezdarbnieku iesaistīšanai darba tirgū atvēlētie līdzekļi ir jāplāno un jāizlieto tā, lai tie dotu pēc iespējas lielāku atdevi, uzsver Saeimas Sociālu un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.

Eksperti par kompensāciju izmaksu ebreju kopienai: Laba ideja ar sliktu izpildījumu

Likumprojekts par kompensāciju izmaksu Latvijas ebreju kopienai, iemieso labu ideju, taču likuma pantiem un pieprasītajai summai trūkst skaidra pamatojuma, tā BNN komentē tieslietu eksperti.

Pūce: Pašvaldībām detalizētāk jāuzrāda piešķirtais finansējums biedrībām

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce rosina likumā Par pašvaldībām iekļaut prasību uzrādīt detalizētu informāciju par tām biedrībām un nodibinājumiem, kurām pašvaldība no budžeta piešķir līdzekļus.

Saeimā lems par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam Latvijā

Ceturtdien, 20.jūnijā, Saeima lems par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam, kas paredzētu akcīzi samazināt par 15%.

Ķirurgs: Onkoloģisku izmeklējumu pieejamība kritiski pasliktinās

Audzēju primārās diagnostikas sistēma jeb tā sauktais «zaļais koridors» bija lozungs uz īsu brīdi, jo šobrīd tas kļūst arvien garāks, turklāt pieejamība izmeklējumiem un ķīmijterapijai kritiski pasliktinās.

Tramps oficiāli uzsāk kampaņu otrajam termiņam ASV prezidenta amatā

ASV prezidents Donalds Tramps oficiāli uzsācis kampaņu 2020.gada ASV prezidenta vēlēšanām, mudinot vēlētājus «noturēt komandu vietā» vēl četrus gadus.

Ministrijas nākamā gada budžetam iesniegušas pieprasījumus par vairāk nekā 600 miljoniem eiro

Nākamā gada valsts budžetam ministrijas iesniegušas pieprasījumus par vairāk nekā 600 miljoniem eiro, raidījumam Rīta Panorāma norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Parlamentārietis rosina Lietuvā aizliegt anonīmos komentārus

Lietuvas Seima deputāts rosina aizliegt anonīmos komentārus, bet tiesību eksperti norāda, ka par naidīgiem komentāriem atbild ne tikai to autori, bet arī platformas, kur tie publicēti.

Medijs: Nausēda par personīgo ārstu vēlas Lietuvas medicīnas «pelēko kardinālu»

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda par vienu no personīgajiem ārstiem izvēlējies iepriekš skandālos ievīto mediķi Remigiju Žaļūnu, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Kesko Senukai Latvia: Nākamgad celtniecības apjomi varētu samazināties

Nākamajā gadā celtniecības apjomi varētu samazināties, salīdzinājumā ar pašreizējo situāciju celtniecības nozarē.

Igauņi spriedīs, vai piešķirt piecus miljonus Kristofera Nolana jaunākajai filmai

Igaunijas valdības koalīcija gatavojas pārrunāt piecu miljonu eiro finansējuma piešķiršanu amerikāņu režisora Kristofera Nolana jaunajai filmai Tenet, kas pašlaik tiek filmēta Tallinā.

Īslaicīgs risinājums: skolotāju algas cels šogad, nākamais gads vēl neziņā

Valdība otrdien, 18.jūnijā, pieņēmusi grozījumus Pedagogu darba samaksas noteikumos, paredzot no 1.septembra palielināt pedagogu minimālo atalgojumu par likmi no 710 līdz 750 eiro, tomēr līdzekļi algu palielināšanai piešķirti tikai šā gada budžetā.

Latvijā trešā augstākā inflācija ES

Latvijā šogad maijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji. Augstāka inflācija nekā Latvijā maijā bijusi Rumānijā un Ungārijā.

Nordea birojā Dānijā veikta kratīšana

Nordea pirmdien, 17.jūnijā, paziņojusi, ka Dānijas prokuratūra veikusi kratīšanu tās birojos Dānijā saistībā ar izmeklēšanu par naudas atmazgāšanu.

VUGD: Ugunsdrošības pārkāpumi Ventspils Mūzikas skolā novērsti

Pēc VUGD atkārtotas ugunsdrošības pārbaudes Ventspils Mūzikas vidusskolā un koncertzālē Latvija konstatēts, ka VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes 3.jūnija atzinumā norādītie ugunsdrošības prasību pārkāpumi ir novērsti.

Saeimas komisija aicina VM izvērtēt Stradiņa slimnīcas valdes darbību

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē deputāti vienojušies aicināt Veselības ministriju izvērtēt Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes darbību.

ANO: Vairāk nekā diviem miljardiem cilvēku nav pieejams dzeramais ūdens

Vairāk nekā diviem miljardiem cilvēku visā pasaulē joprojām nav pieejams drošs dzeramais ūdens, liecina otrdien, 18.jūnijā, publiskots Apvienoto Nāciju Organizācijas ziņojums.

Olainfarm lielākā īpašnieka Olmafarm valdē izmaiņas – Beļevičai neuzticas

Paziņojumā Olainfarm valdes un padomes locekļiem norādīts, ka Beļeviča ir zaudējusi līdzmantinieku vairākuma uzticību, tāpēc ir atcelta no valdes locekles amata.