Lielbritānija apstiprina pielāgotu vakcīnu pret Covid-19 omikrona paveidu

Lielbritānija, kas ir pirmā valsts, kura 2020.gada beigās apstiprināja vakcīnu pret koronavīrusu, tagad ir devusi arī pirmo zaļo gaismu pielāgotai vakcīnai, kas paredzēta gan sākotnējam Covid-19, gan omikrona vīrusa variantam, informē ziņu aģentūra Reuters.

Lielbritānijas zāļu regulators pirmdien, 15.augustā, deva nosacītu apstiprinājumu bivalentajai vakcīnai, ko ražo ASV zāļu ražošanas uzņēmums Moderna kā revakcināciju pieaugušajiem.

Vēlāk, tajā pašā pirmdienā, Apvienotās Karalistes Vakcinācijas un imunizācijas apvienotā komiteja atbalstīja omikrona variantam pielāgotās vakcīnas izmantošanu valsts revakcinācijas kampaņā, kas sāksies septembrī.

Lielbritānijas zāļu regulators savu lēmumu pamatoja ar klīnisko pētījumu datiem, kas liecināja, ka Moderna balstvakcīna izraisīja spēcīgu imūnsistēmas reakciju gan pret omikrona BA.1 variantu, gan pret sākotnējo vīrusa paveidu.

Moderna jūnijā paziņoja, ka izmēģinājumu dati liecina, ka, ievadot ceturto vakcīnas devu, pielāgotais variants palielināja vīrusu neitralizējošās antivielas pret omikronu astoņas reizes.

Tomēr korelācija starp neitralizējošu antivielu līmeni un vakcīnas efektivitāti pret pašu saslimšanu, jo īpaši smagu saslimšanu, joprojām ir neskaidra.

Lielbritānijas zāļu regulators piebilda, ka saistībā ar jauno Moderna preparātu nav konstatētas nopietnas bažas par vakcīnas drošību.

Lai gan esošās Covid-19 vakcīnas joprojām nodrošina labu aizsardzību pret hospitalizāciju un nāvi, vakcīnas efektivitāte ir samazinājusies, jo vīruss ir attīstījies.

Pēc Notingemas Universitātes molekulārās virusoloģijas profesora Džonatana Bola (Jonathan Ball) sacītā, ir maz ticams, ka vīrusa attīstība apstāsies, jo uz omikronu vērstā imunitātes vakcīna var likt vīrusam meklēt citus ceļus, kā apiet vakcīnu.

Eiropas Zāļu aģentūras amatpersonas sagaida, ka Covid-19 variantam pielāgotās potes Eiropas Savienībā tiks apstiprinātas līdz septembrim.

Turpretim ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) ir paziņojusi, ka tā centīsies panākt, lai omikrona jaunākie BA.4 un BA.5 apakšvarianti tiktu īpaši iekļauti visās jaunajās vakcīnās, kas tiek izmantotas iekšzemē.

Pirmdien, 15.augustā, Indijas Seruma institūts, kas ražo AstraZeneca Covid-19 vakcīnu ar zīmolu Covishield, vadītājs paziņoja, ka sagaida, ka

sešu mēnešu laikā valstī būs pieejama speciāli omikrona variantam paredzēta vakcīna.

Uzņēmums Moderna, kas šā gada sākumā parakstīja vienu miljarda sterliņu mārciņu (aptuveni 1,2 miljardi eiro) vērtu  līgumu ar Lielbritānijas valdību par pirmās mRNA vakcīnas ražotnes būvniecību valstī, 15.augustā paziņoja, ka tuvākajās nedēļās sagaida turpmākus pielāgotās vakcīnas apstiprinājumus Austrālijā, Kanādā un Eiropas Savienībā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas