Liepājā nedēļas nogalē ieradīsies NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa

No 1. līdz 3.novembrim Liepājā ostas vizītē ieradīsies NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas SNMCMG1 kuģi. SNMCMG1 sastāvā atrodas Latvijas Jūras spēku mīnu kuģis M–06 Tālivaldis, kura komandieris ir komandleitnants Deniss Jeļcovs, ziņo Jūras spēku Krasta apsardzes dienestā.

Sestdien, 2.novembrī, Liepājas ostas 84.piestātnē no plkst. 13.00 līdz plkst. 17.00, iedzīvotājiem apskatei būs pieejami divi SNMCMG1 kuģi – Norvēģijas mīnu traleris Rauma un Vācijas mīnu licējs Weilheim, kā arī Jūras spēku štāba un apgādes kuģis Virsaitis.

Vienlaikus ostas vizītes laikā SNMCMG1 ūdenslīdēji atmīnētāji tiksies ar NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālistiem. Abu grupu karavīri sniedz atbalstu Aliansei, neitralizējot nesprāgušo munīciju, taču dažādās vidēs un apstākļos. Tikšanās laikā SNMCMG1 atmīnētāji iepazīstinās Sauszemes spēku kolēģus ar savu ekipējumu un darbu kopumā, kā arī kopā iepazīsies ar Mācību vadības pavēlniecības Jūras spēku Mācību centra Ūdenslīdēju skolu.

No 4. līdz 14.novembrim SNMCMG1 Irbes jūras šaurumā rīkos mācības Hod ops, kuru galvenais uzdevums ir pilnveidot SNMCMG1 un Baltijas valstu jūras eskadras (BALTRON) vienību iemaņas mīnu iznīcināšanas operācijās, kā arī atrast un neitralizēt Pirmā un Otrā pasaules kara laika atstātos sprādzienbīstamos priekšmetus Irbes jūras šaurumā, lai uzlabotu kuģošanas drošību Baltijas jūrā.

Mācībās piedalīsies SNMCMG1 kuģi – Dānijas fregate Thetis, Norvēģijas mīnu traleris Rauma, Apvienotās Karalistes mīnu iznīcinātājs Cattistock, Nīderlandes mīnu meklētājs Urk, Vācijas mīnu licējs Weilheim un Latvijas mīnu kuģis Tālivaldis. Savukārt no BALTRON mācībās piedalīsies Latvijas štāba un apgādes kuģis Virsaitis, mīnu kuģis Rūsiņš un Ūdenslīdēju komanda, kā arī Lietuvas Jūras spēku mīnu meklētājs Skalvis.

NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa (SNMCMG1) ir viena no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki. NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no divām alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai, un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā.

Latvijas bruņotie spēki NATO 1.pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā piedalās kopš 2007.gada. 2017.gada jūnijā Latvijas Jūras spēki pirmo reizi pārņēma NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas komandvadību, nodrošinot ne tikai NATO kuģu grupas štāba darbību, bet arī štāba kuģi Virsaitis dalībai grupā.

BALTRON izveidota 1998.gada augustā, lai nodrošinātu pastāvīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera un krīzes laikā. Par tās pirmo komandieri kļuva Latvijas jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis.

Baltijas valstis BALTRON sastāvā kuģus deleģē rotācijas kārtībā uz sešiem līdz 12 mēnešiem, veidojot vienību ar diviem mīnu kuģiem un štāba un apgādes kuģi. Eskadras kuģi piedalās jūras atmīnēšanas operācijās un militārajās mācībās, uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā, kā arī meklēšanas un glābšanas darbos.

BALTRON komandieris ir Latvijas Jūras spēku virsnieks komandleitnats Armands Grebežs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas