Britu digitālajai bankai Revolut varētu būt problēmas Lietuvā

Revolut izpilddirektors Nikolajs Storonskis (pa kreisi)

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Revolut, Lielbritānijā reģistrētais finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums, sākotnēji Lietuvā tika uzņemts atplestām rokām. Nu, pēc diviem Baltijā nostrādātiem gadiem, pat Lietuvas premjerministrs atzinis, ka ar uzņēmumu, kas faktiski ir digitāla banka, varētu būt problēmas saistībā ar tās struktūru un darbības mērķiem.

Uzņēmums, kura galvenais birojs atrodas Londonā, Lietuvā ienāca 2017.gada sākumā, kad Lietuvas Banka centās aktīvi piesaistīt britu finanšu datortehnoloģiju uzņēmumus pēc Lielbritānijas lēmuma pamest Eiropas Savienību (ES) un tās vienoto tirgu.

Revolut uzturētā mobilā lietotne ļauj klientam izveidot kontu 60 sekunžu laikā un ar maksājumu kartes starpniecību veikt klātienes maksājumus ārzemēs kopumā vairāk nekā 130 dažādās valūtās. Šo pakalpojumu lietotājam turklāt netiek prasīta papildu maksa par veiktiem maksājumiem.

Saskaņā ar paša uzņēmuma pausto tam ir aptuveni 150 000 klientu.

2018.gada decembrī Lietuva kļuva par pirmo Eiropas Savienības dalībvalsti, kur Revolut izsniegta specializētas bankas licence.

Pārmetumi un aizdomas

Jau 2019.gada janvārī Lietuvas Seima Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Stasis Jakeliūns (Stasys Jakeliūnas) paziņoja, ka viņam ir bažas par uzņēmuma darbību un vērsās ar iesniegumu Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestā norādot uz darbības caurskatāmības trūkumu un kritizējot to par neatsaucīgu komunikāciju.

Janeliūns arī kļuvis par Revolut skaļāko un nelokāmāko oponentu Lietuvas iestādēs. Šonedēļ viņš apgalvojis, ka Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks (Vitas Vasiliauskas) izdarījis spiedienu uz valdības stratēģisko darījumu komisijas priekšsēdētāju Alminu Mačjuli, lai Revolut tiktu ļauts ienākt Lietuvas tirgū.

Vasiļausks šo apgalvojumu ir nekavējoties noraidījis. Tomēr trešdien, 27.martā, notika Seima Budžeta un finanšu komisijas slēgta sēde, kur, kā BNN norādīja anonīms avots, apspriesta iespēja sākt Revolut pārbaudi. Nav gan zināms, vai runa varētu būt arī par uzņēmumam izsniegto specializētās bankas licenci.

Šī raksta tapšanas laikā ne Revolut, ne Lietuvas Banka neatbildēja uz BNN lūgumu sniegt komentāru.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) laikrakstam Verslo žinios šonedēļ par uzņēmuma darbību izteicies šādi: «Formāli tas ievēro likumus, tomēr ir riski, kas pastāv, tādēļ būs jāpieņem tas vai cits lēmums.

Licence ir izsniegta un viņiem ir noteikti griesti, cik lielam šim uzņēmumam ir ļauts izaugt nākamo divu gadu laikā. Taču pēc tam ierobežojumu vairs nebūs, un nu gan viņu struktūra, gan mērķi, gan akcionāri – tas viss šobrīd raisa jautājumus».

Saistība ar Krieviju

Janvārī Lietuvas valsts televīzija vēstījusi, ka Revolut izpilddirektora Nikolaja Storonska tēvs ieņem vadošu amatu Krievijas valsts energokoncerna Gazprom pētniecības institūtā.

Uz to Storonskis atklātā vēstulē atbildēja, ka uzņēmumam nav investoru no Krievijas.

Savukārt Lietuvas Banka pavēstījusi, ka tai nav jaunu ziņu par Revolut un pie viena aicinājusi plašsaziņas līdzekļus neveicināt sabiedrībā neuzticēšanos Lietuvas finanšu sistēmai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas