Lietuvā brīdina par hipotekārā kredīta likmju kāpumu

Vasarā gaidāms Euribor starpbanku aizņēmuma likmju kāpums, kas var paaugstināt arī mājokļa aizņēmuma maksājumu apmēru daudzām mājsaimniecībām, vēsta Lietuvas centrālā banka un raidorganizācija LRT.

Hipotekārajiem kredītiem parasti ir ikmēneša maksājums, ko veido pamatsummas un bankas noteiktās nemainīgā procentlikmes atmaksa, kā arī mainīgās procentlikmes daļa. Piemēram, Swedbank prasa maksāt mainīgo likmi pēc sešu mēnešu Euribor, kas ilgāku laiku bijusi negatīva. Šāda situācija bijusi saistīta ar ES banku sistēmas atbalstu no Eiropas Centrālās bankas puses. Negatīva likme aizņēmējiem ilgāku laiku nozīmējusi ikmēneša maksājuma mainīgo daļu 0% apmērā. Ja kāda no Euribor likmēm augs, tad augs arī ikmēneša maksājums lielai daļai hipotekārā kredīta parādnieku.

Lietuvas Banka lēš, ka Lietuvā 98% hipotekārā kredīta ņēmēju mainīgā procentu likme ir trīs, sešu vai 12 mēnešu Euribor, ko arī pārrēķina reizi attiecīgi trīs, sešos vai 12 mēnešos.

Lasiet arī: Rīgā jauno mājokļu cenas joprojām zemākas nekā Viļņā un Tallinā

Tie, kuriem ir aizņēmums ar 12 mēnešu Euribor likmi, jau ir jāmaksā mainīgās likmes daļa nelielā apmērā.

Maija vidū 12 mēnešu Euribor bija 0,31%. Tas nozīmē, ka, pārrēķinot kredītu, bankas maržai ir jāpieskaita Euribor. Piemēram, ja cilvēkam ir 100 000 eiro kredīts uz 30 gadiem ar bankas nemainīgo likmi 2%, tad viņš līdz šim bankai mēnesī maksāja 369 eiro. Euribor 12 mēnešu likmei kāpjot par 0,31%, ikmēneša maksājums audzis par aptuveni 16 eiro un tagad būs 385 eiro.

Finanšu tirgos izskan prognozes, ka sešu mēnešu Euribor decembrī sasniegs aptuveni 1% procentu, bet 2023.gada beigās – 2%. Attiecīgi var pieņemt, ka ikmēneša kredīta maksājums pieaugs lielam skaitam mājsaimniecību gan Lietuvā, gan Baltijā kopumā, vēsta LRT.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas