Lietuvā iedzīvotāji iesaistās patrulēšanā pie Lietuvas robežas

Lietuvā, kur Baltkrievijas pierobežas zonā izsludināta ārkārtas situācija saistībā ar iespējamiem masveidīgiem robežpārkāpumiem, aizvadītajā nedēļas nogalē vairāki desmiti civiliedzīvotāju pulcējušies pierobežā, lai ar apvidus auto patrulētu un meklētu robežpārkāpējus. Robežsardze vērtējusi, ka iedzīvotāju rīcība ir likumīga, bet antropoloģe brīdinājusi par iespējamiem riskiem, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT un žurnāliste Jurga Bakaite (Jurga Bakaitė).

Viens no civiliedzīvotāju robežas patruļas rīkotājiem Laurins Juozs Ļutks (Laurynas Juozas Liutkus) skaidrojis: «Policijai ir policijas atbalstītāji, armijai ir Strēlnieku savienība. Attiecīgi mēs cenšamies būt neoficiālie robežsargu atbalstītāji». Pēc viņa teiktā, patruļas mērķis ir ne tikai migrantu kustības apturēšana, bet arī citu pārkāpumu novērošana uz robežas, kā, piemēram, aizdomīgu transportlīdzekļu klātbūtne vai cilvēkkontrabandas mēģinājumi.

Lietuvas Valsts robežsardzes dienesta pārstāvis Ģedrs Mišuts (Giedrius Mišutis) komentējis, ka iniciatīvu nevar nosodīt, jo tā liecinot, ka «cilvēkiem rūp un ka viņi grib palīdzēt». «Šī iniciatīva ir likumīga un netraucē robežsargu darbam,» sacījis robežsardzes pārstāvis un norādījis, ka pagaidām civiliedzīvotāju patruļas darbību rezultātā nav papildus aizturēti robežpārkāpēji. Turpmāk, kamēr būs spēkā ārkārtas situācija, Baltkrievijas pierobežas zonā Lietuvā drīkstēs atrasties tikai šo teritoriju iedzīvotāji un nekustamo īpašumu īpašnieki, kas būtiski ierobežos citur Lietuvā dzīvojošo iespējamu pievienošanos civiliedzīvotāju patruļu iniciatīvai.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvā cilvēki Baltkrievijas pierobežas pagastos saglabā mieru, bet rēķinās ar ļaunāko

Antropoloģe saskata risku robežpārkāpējiem un citas ādas krāsas lietuviešiem

Ieva Jusjonīte (Ieva Jusionytė) ir antropoloģe, kura pēta varas attiecības dažādu valstu pierobežas reģionos. Intervijā LRT Jusjonīte sacījusi, ka sliktākajā gadījumā šādas neoficiālas patruļas «var novest pie nelikumīgām darbībām, pat pie linčošanas». Civiliedzīvotājiem arī nav ļauts lūgt citiem civiliedzīvotājiem uzrādīt dokumentus, tāpēc šādās patruļās par cilvēkiem spriež pēc viņu izskata, kas neizbēgami radīs diskrimināciju pēc rases un tautības, uzskata antropoloģe. Jusjonīte arī brīdinājusi, ka no civilo patruļu darbības var ciest Lietuvas pilsoņi, kuri pārstāv etniskās minoritātes.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1540454/vigilantes-patrol-lithuania-s-border-with-belarus-alleged-links-with-fringe-political-actors-raise-questions

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas