Lietuva izstājas no 17+1 Ķīnas sadarbības foruma

Lietuva izstāsies no Ķīnas organizētā sadarbības foruma ar 15 Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm, Viļņai to nosaucot par ES šķeļošu sadarbību, vēsta beļģu ziņu portāls EurActiv un franču ziņu aģentūra AFP.

«Lietuva vairs neuzskata sevi par 17+1 formāta locekli un nepiedalās šajā iniciatīvā,» tā sestdien, 22.maijā, AFP sacījis Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis).

Lasiet arī: Nedēļa Lietuvā: Valsts grasās aizņemties 5,7 miljardus eiro, mīkstina ierobežojumus, bet skolas modernizēs ar tūkstošgades programmu

Viļņa minētajā sadarbības formātā piedalās kopš 2012.gada, taču nu aicina arī citas ES dalībvalstis pārtraukt dalību iniciatīvā laikā, kad kopumā pasliktinās attiecības starp 27 dalībvalstu bloku un Ķīnu. Pamatojot lēmumu, Landsberģis nosaucis 17+1 sadarbības formātu par šķeļošu no ES kopējā viedokļa, un vērtējis, ka «daudz lietderīgāka ir 27+1 veida pieeja un sadarbība ar Ķīnu». «Eiropas spēks ir tās vienotībā,» sacījis Lietuvas ārlietu ministrs.

Lietuvas-Ķīnas attiecībām ir arī cilvēktiesību un diplomātisko attiecību saspīlējuma konteksts. Pēdējos mēnešos Lietuva ir bloķējusi valstī Ķīnas investīciju projektus un paziņojusi, ka atvērs tirdzniecības biroju Taivānā, ko Ķīna uzskata par savu separātisku provinci. Aizvadītajā nedēļā savukārt Lietuvas Seims pieņēma rezolūciju, kur Ķīnas pēdējo gadu rīcību ar tās mazākumtautību uiguriem nosaucis par genocīdu un noziegumiem pret cilvēci, vēsta EurActiv.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas