Lietuvā likumdevējiem jāmaina vēlēšanu apgabali. Vai tas notiks līdz Seima vēlēšanām?

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas Konstitucionālā tiesa secinājusi, ka saistībā ar emigrācijas radītajām vēlētāju skaita atšķirībām vēlēšanu apgabalos šobrīd spēkā esošais vēlēšanu apgabalu sadalījums ir antikonstitucionāls. Cik lielā mērā likumdevēji, kam prasīts kārtību pārskatīt un mainīt, grozījumus izdarīs līdz 2016.gada rudenī gaidāmajām Seima vēlēšanām?

Antikonstitucionālas vēlētāju skaita atšķirības

Tiesa konstatējusi, ka līdz ar iedzīvotāju masveida izbraukšanu, daudzi vēlēšanu apgabali reģionos kļuvuši gluži vai pustukši, tādēļ, nemainot pašreizējo apgabalu sadalījumu, Seima deputātus – kopā 141 – dažādos apgabalos ievēlētu dažāds skaits vēlētāju.

Saskaņā ar pašreizējo kārtību lietuviešu vēlētāji 70 parlamentāriešus ievēl pa vienam no 70 vēlēšanu apgabaliem un pārējo 71 no partiju sarakstiem.

Tiesas spriedums, kas prasa šo kārtību mainīt, ir juridiski saistošs, un raisījis apjukumu politiskajā vidē, kur jau pirms tā sākta gatavošanās 2016.gada oktobrī gaidāmajām Seima vēlēšanām.

«Vairāki kandidāti kaimiņu apgabalos jau ir apstiprināti un jau gaidīja «starta signālu» vēlēšanu kampaņas sākšanai. Taču šobrīd izskatās, ka kandidātu atlase vairākos apgabalos būs jāsāk no jauna,» portālam BNN skaidro Palangas pašvaldības deputāts Daiņus Želvis (Dainius Želvys).

Divi iespējamie scenāriji

Lai mainītu vēlēšanu apgabalu sadalījumu, Seimā izstrādāti divi grozījumu projekti, no kuriem viens paredz veikt minimālas izmaiņas, kas tiktu ieviestas jau attiecībā uz nākamā gada vēlēšanām, bet otrs – krasi mainīt balsošanu apgabalos un tiktu ieviests attiecībā uz 2020.gada parlamenta vēlēšanām.

Otrais grozījumu projekts, kam Seimā ir lielāks atbalsts, paredz Viļņā, kur iedzīvotāju blīvums ir pieaudzis, izveidot trīs jaunus vēlēšanu apgabalus, bet Kauņā un Šauļos likvidēt pa vēlēšanu apgabalam un citviet mainīt vēlēšanu apgabalu robežas.

Ref: 111.111.111.2842

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas