Lietuva notiesā Padomju amatpersonas par 14 cilvēku nāvi Atmodas notikumos

Lietuvā notiesāto kādreizējo Padomju aizsardzības ministru Dmitriju Jazovu (vidu), 2014.gadā 90 gadu jubilējā sveic Krievijas prezidents Vladimirs Putins (pa kreisi) un Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šiogu

Tiesa Viļņā ir notiesājusi kādreizējo Padomju Savienības aizsardzības ministru un Valsts Drošības komitejas (VDK) vadošu virsnieku par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci, kas 1991.gadā pastrādāti Viļņā.

Asiņainie notikumi tolaik bija Padomju Savienības mēģinājums apspiest lietuviešu centienus atjaunot savu Lietuvas valstiskumu. Lietuva bija pirmā no bijušajām Padomju republikām, kura tolaik pasludināja savu neatkarību no Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS), un traģiskie notikumi sekoja valstiskuma atjaunošanas deklarācijas pieņemšanai.

Ar trešdienas, 27.marta, tiesas spriedumu tiesa sodījusi bijušo PSRS aizsardzības ministru Dmitriju Jazovu ar 10 gadiem cietumā un bijušo VDK virsnieku Mihailu Golovatovu uz 12 gadiem cietumā. Abi vīrieši notiesāti to neklātienē, tā vēsta amerikāņu medijs Radio Brīvā Eiropa.

Tiesas procesā, kas ildzis trīs gadus, tikusi konstatēta abu vaina Padomju iestāžu rīcībā, kas 1991.gada janvārī noveda pie 14 cilvēku nogalināšanas un vēl vairāk nekā 700 cilvēku ievainošanas.

Kā pavēstījuši Lietuvas prokurori, 13 no nogalinātajiem zaudējuši dzīvības, kad 1991.gada 13.janvārī Padomju Armijas desantnieki Viļņā uzbruka televīzijas ēkām un tornim. Tobrīd ēkas aizstāvēt, neraugoties uz tanku klātbūtni, centās liels skaits civiliedzīvotāju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas