bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 19.10.2019 | Vārda dienas: Drosma, Drosmis, Elīna
LithuaniaLietuva

Lietuva oktobrī rīkos radiācijas drošības mācības; izspēlēs avāriju Astravjecas AES

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Astravjecas atomelektrostacija

Lietuvā oktobra sākumā notiks radiācijas drošības mācības, kurās valsts iestāžu un pašvaldību darbinieki trenēs reakciju uz iespējamu incidentu Astravjecas atomelektrostacijā, kas tiek būvēta Baltkrievijā netālu no abu valstu robežas.

Mācībās, kurās tiks izmēģināta arī cilvēku evakuācija no Lietuvas dienvidaustrumu rajoniem, būs klāt novērotāji no Latvijas, Igaunijas, Polijas un Lielbritānijas.

Novērotāju statusā tajās piedalīsies arī Viļņas pašvaldības darbinieki, jo šo mācību rīkotājiem nav izdevies vienoties ar galvaspilsētas pārstāvjiem par vēlamo scenāriju.

Kā uzsvērusi Lietuvas iekšlietu ministre Rita Tamašuniene (Rita Tamašunienė), Astravjecas AES rada apdraudējumu gan Lietuvas nacionālajai drošībai, gan ikvienam valsts iedzīvotājam.

«Bez mācībām, bez izpildītiem mājasdarbiem būtu sarežģīti reaģēt uz visām situācijām, tādēļ valstij šīs četras dienas būs ļoti svarīgas,» viņa norādījusi.

Pirmajā mācību dienā – otrdien, 1.oktobrī, – visā Lietuvā tiks pārbaudīta brīdināšanas sistēma, kauks sirēnas, cilvēki saņems īsziņas, brīdinājumus translēs Lietuvas sabiedriskā televīzija LRT.

Nākamajā dienā tiks simulēta cilvēku evakuācija. 50 brīvprātīgie tiks evakuēti no Švenčoņu rajona uz Zarasu rajonu un tikpat daudz – no Viļņas rajona uz Kalvarijas pašvaldību. Paredzēts izmēģināt arī tā dēvēto pagaidu pārvietošanu, kad vēl 50 brīvprātīgie tiks pārcelti no Šalčininku rajona uz Varēnas rajonu.

Tiks arī noslīpētas iemaņas avārijā cietušo rajonu iedzīvotāju sanitārajā apkopē, cilvēkiem dalīs joda tabletes.

Trešajā dienā paredzēta radiācijas situācijas novērtēšana, cita starpā izmantojot šim nolūkam arī divus helikopterus.

Pēdējā mācību dienā Lietuvas Iekšlietu ministrijā tiks apkopoti to rezultāti.

Mācībās būs iesaistīti pārstāvji no 24 Lietuvas valsts institūcijām un sešām pašvaldībām, kuru skaitā gan nebūs galvaspilsētas.

Kā pastāstījis Lietuvas Ugunsdzēsības un glābšanas departamenta vadītāja pienākumu izpildītājs Mindaugs Kanapicks (Mindaugas Kanapickas), Viļņas pašvaldības vadība gribējusi pilsētā imitēt iedzīvotāju evakuēšanu un slēgt Ukmerģes ielu, kas ved Rīgas virzienā.

«Tās ir tikai mācības, un mēs nekādā gadījumā nevēlamies pilsētas iedzīvotājiem un ciemiņiem radīt pārlieku lielu diskomfortu. Tādam scenārijam mēs nepiekritām,» viņš skaidrojis, piebilzdams, ka vispār nav paredzēts mācību laikā kaut kur slēgt satiksmi vai ierobežot piekļuvi kādām ēkām.

Galvaspilsētas pašvaldība septembrī plānoja rīkot mācības pati, bet atteicās no šīs idejas, kad operatīvo dienestu darbinieki un karavīri paziņoja, ka šajās mācībās nepiedalīsies.

Ugunsdzēsības departamenta civilās drošības pārvaldes priekšnieks Edgars Geda (Edgaras Geda) uzsvēris, ka lielākā kļūda, ko cilvēki varētu pieļaut iespējamas kodolavārijas gadījumā, būtu evakuēties saviem spēkiem, tādēļ iedzīvotāji tiktu aicināti palikt iekštelpās un gaidīt ieteikumus, kā rīkoties.

«Daudzi skatījušies seriālu Černobiļa. Būtiska kļūda bija tā, ka cilvēki gāja laukā, lai vērotu, kas notiek,» viņš piebildis.

Mācību laikā paredzēts izspēlēt scenāriju, ka Baltkrievija neziņo par avāriju Astravjecā, bet Lietuvā ierīkotās novērošanas sistēmas fiksē paaugstinātus gaisa un ūdens piesārņojuma rādītājus.

Pēc iekšlietu ministres teiktā, izraudzīts šāds ekstremāls risinājums, bet Lietuva tic, ka gadījumā, ja tāds incidents notiktu īstenībā, Baltkrievija rīkotos atbildīgi un par to tomēr ziņotu.

Kanapicks savukārt pastāstījis, ka vismaz pagaidām nav plānots rīkot kopīgas mācības ar Baltkrievijas amatpersonām.

Viņš norādījis, ka reāla incidenta un nopietna kaitējuma gadījumā Lietuva varētu lūgt gan Minskas, gan starptautiskās kopienas palīdzību avārijas seku likvidēšanā.

«Reālas avārijas gadījumā ieslēgtos pavisam citi starptautiskie mehānismi un pilnīgi cits politiskais līmenis,» izteicies ugunsdzēsības dienesta vadītājs.


Pievienot komentāru

Katalāņu separātisti bloķē autosatiksmi uz Spānijas un Francijas robežas

Katalāņu separātisti bloķējuši satiksmi divos maršrutos starp Spāniju un Franciju, piekto dienu turpinot protestus pret deviņu savu līderu notiesāšanu.

Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta

Fiskālās disciplīnas padomes locekle un bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta.

Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējais valdības budžeta deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Steigā vēlas pagarināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga un Ošenieka pilnvaras Ventspils brīvostā

Ventspils pilsētas dome negaidīti sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lems par Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka pilnvaru pagarināšanu Ventspils Brīvostas pārvaldes valdē.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Panākta jauna Brexit vienošanās

Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas jaunu Brexit vienošanos, ziņo BBC. «Mums ir jauna, lieliska vienošanās, kas atgriež kontroli,» ar Twitter starpniecību paziņojis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 472 mazāk. Pēdējos trīs gados laulību skaits ir stabilizējies, un vidēji gadā tiek noslēgts 13 tūkstoši laulību.

Lemberga tiesas varētu atsākties tikai nākamgad

Rīgas apgabaltiesa smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvim Genādijam Ivankinam devusi laiku līdz 12.janvārim, lai iepazītos ar lietas materiāliem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->