Lietuvā paziņo par Krievijas spiegu tīkla atmaskošanu

Lietuviešu politiķis Aļģirds Paleckis

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas varasiestādes šonedēļ paziņojušas, ka ir atklāta «vesela cilvēku tīkla» saistība ar spiegošanu Krievijas labā. Aizturēto vidū ir arī bijušais Viļņas vicemērs Aļģirds Paleckis (Algirdas Paleckis).

Lietuvas ģenerālprokurors Ēvalds Pašilis (Evaldas Pašilis) trešdien, 19.decembrī, pavēstīja, ka ir atklātas un aizturētas vairākas personas, konkrētu aizturēto skaitu gan neminot. Kā vienīgo vārdu ģenerālprokurors nosaucis Lietuvā ļoti pazīstamo politiķi Palecki.

Pēc Pašiļa teiktā atklātās noziedzīgās darbības ir veiktas vairāk nekā gada garumā, kas liecinot, ka šīs «darbības ir bijušas ilgas, mērķtiecīgas un apzinātas».

Lietuvas pretizlūkošanas un pretkorupcijas iestādes Valsts Drošības departamenta (VDD) direktors Dariuss Jaunišķis (Darius Jauniškis) preses pārstāvjiem norādījis, ka aizturēto personu darbība bijusi vērsta uz Lietuvas politisko procesu ietekmēšanu.

«Cilvēki tiek vervēti šim mērķim, cilvēki, kuri spēj tiešā veidā vai caur starpniekiem, izmantojot dažādus sakaru kanālus palīdzēt valstī nostiprināt Krievijas maigo varu, veidot politisko partiju programmas un struktūras,» tā VDD priekšnieks.

Spiegošanas skandālā aizturētais Paleckis savulaik bijis viens no sarunu vedējiem Lietuvas sarunās par iestāšanos Eiropas Savienībā.

No 2004. līdz 2007.gadam viņš bijis Seima deputāts, bet no 2007. līdz 2008.gadam ieņēmis Viļņas vicemēra amatu.
No politiskajām partijām viņš darbojies šobrīd valdībā pārstāvētajā Lietuvas Sociāldemokrātiskajā partijā, bet pēc izslēgšanas no tās 2008.gadā viņš nodibinājis partiju Sociālistiskā tautas fronte.

Sociālistiski noskaņotam politiskam spēkam līdz šim nav izdevies iekļūt Lietuvas parlamentā.

Redzama politiķa saistība ar spiegošanu pārsteidz

Lai arī pretrunīgi vērtēta, tomēr plaši pazīstama politiķa aizturēšana saistībā ar šo spiegu skandālu šonedēļ Lietuvā pārsteigusi daudzus. Arī VDD bijušo direktoru Ģediminu Grinu (Gediminas Grina), kurš to pastāstīja sarunā ar portālu BNN.

«Viņš ir pārāk publiska persona, lai slepus sadarbotos ar naidīgi noskaņotu ārvalstu dienestu un tādēļ būtu interesants Lietuvas izlūkdienestiem. Kā mēs sakām izlūkošanas aprindās, specdienestiem interesē tie, kuri nemanāmi stāva aiz sienas, nevis cilvēki, kā Paleckis, kurš ir ļoti redzama persona uz publiskās skatuves,» skaidroja bijušais dienesta priekšnieks.

Grina intervijā arī pieļāva, ka, lai kādi arī nebūtu savāktie pierādījumi, ar tiem var nepietikt, lai tiesā pierādītu viņa vainu.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas