Lietuvā piemin 80.gadadienu kopš valstī lielākā ebreju slaktiņa

Otrā pasaules kara lielākā ebreju masu iznīcināšana okupētajā Lietuvā notika 1941.gada 29.oktobrī. Drūmajā vēstures notikumā, kam dots nosaukums «Lielā akcija» tika nonāvēti turpat 10 000 Lietuvas ebreju, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT un Valdemārs Šukšta (Valdemaras Šukšta).

Traģiskie notikumi norisinājās tobrīd nacistiskās Vācijas karaspēka okupētajā Lietuvā, Kauņas pilsētā. Kā stāstījis Kauņas Devītā forta muzeja vēsturnieks Mindaugs Kuodis (Mindaugas Kuodys), 1941.gada 28.oktobrī militārās vienības sāka plānotā nozieguma sagatavošanas darbus Kauņas Geto, kur bija nometināti ebreju tautības cilvēki. Vispirms viņi tika sašķiroti «derīgajos» un «nederīgajos». Otrajā grupā tika iedalīti ap 9 200 cilvēku, aptuveni puse no viņiem – bērni. Tad par «nederīgiem» atzītie tika sarindoti kolonnās pa 400, pa astoņiem cilvēkiem katrā rindā un dzīti soļos uz Kauņas Devīto fortu. Ceļš bijis ap trīs kilometru tāls.

Lasiet arī: Saeima pieņem deklarāciju par Osmaņu impērijas laikā īstenoto armēņu genocīdu

«Kad Devītajā fortā tika apšautas pirmās kolonnas, citas vēl gāja,» norādījis vēsturnieks. Vairāki nāvei nolemtie mēģinājuši bēgt, taču tikuši uz vietas nošauti. Tāpat bruņotie varmākas izrīkojušies arī ar cilvēkiem, kuri izgājuši no ierindas vai uzkāpuši ietves, ielas malā.

Devītajā fortā ebrejus sagaidījušas lielas bedres, kur atnācēju rindas arī tikušas cita pēc citas nošautas. Pēc Kuoda teiktā, Lielo akciju sarīkojusi nacistu vietvara, bet to īstenojusi no lietuviešu tautības cilvēkiem izveidota militāra vienība. Pēcāk vairāki masu slepkavības līdzdalībnieki tikuši identificēti un paši notiesāti uz nāvi.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1530738/dark-day-in-history-lithuania-commemorates-80th-anniversary-of-bloodiest-massacre-of-jews

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas