bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.01.2020 | Vārda dienas: Sigurds, Sigvards, Zigurds
LithuaniaLietuva

Lietuvā priekšlikumi stiprināt izlūkdienestu izsauc salīdzinājumus ar totalitāru režīmu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Gitans Nausēda, Lietuva, izlūkošana

Lietuvas Valsts Drošības departamenta komplekss

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā rosināts piešķirt jaunas pilnvaras Valsts Drošības departamentam (VDD). Tādi ierosinājumi kā atļauja veikt «preventīvas sarunas» ar aizdomīgām personām un piekļuve bankas informācijai bez tiesas piekrišanas izsaukuši asu kritiku un pārmetumus prezidentam Gitanam Nausēdam (Gitanas Nausėda).

Kas tieši iecerēts?

Priekšlikumi paredz grozīt Lietuvas izlūkošanas likumu, un tos ir iesniedzis prezidents Nausēda. Starp tiem ir iecere mainīt VDD izlūkdarbinieku sociālās garantijas, viņu pašu un viņu ģimenes locekļu aizsardzību.

Tomēr sabiedrībā neizpratni raisījis cits priekšlikumu kopums. Tie paredz, ka VDD operatīviem darbiniekiem tiks dotas pilnvaras izsaukt uz «preventīvu sarunu» VDD ēkā katru, kurš pauž viedokli, kas atšķiras valsts iestāžu viedokļa par daudziem jutīgiem jautājumiem. Vai tā būtu, piemēram, neapmierinātība ar prezidenta īstenoto politiku, sašutums par Lietuvas sabiedroto ASV rīcību starptautiskos konfliktos vai kāda arodbiedrības vadītāja vilšanās ar valdības lēmumiem.

Priekšlikums paredz, ka šāda saruna būtu «vērsta uz personas darbību iemeslu noskaidrošanu un personas brīdināšanu par sekām, kādas var rasties, tai iesaistoties šādās darbībās». VDD ar priekšlikumiem arī saņemtu pilnvaras saņemt informāciju bez tiesas atļaujas pat tādā līmenī kā bankas informācijas noslēpumi.

Priekšlikumos līdztekus iecerēts aizliegums filmēt un fotografēt teritorijas, kas pieder izlūkdienestiem vai ko izmanto izlūkdienesti, kā arī aizliegums virs aizliegtajām teritorijām un to tuvumā vadīt radiovadāmus lidaparātus.

Prezidents Nausēda uzskata, ka laikā, kad valsts saskaras ar pastāvīgi mainīgu ārēju apdraudējumu, izlūkdienestiem ir jāspēj rīkoties ātri un iedarbīgi. Šādā nolūkā, Nausēdas skatījumā, ir nepieciešams veikt arī brīdināšanas darbu, lai novērstu apdraudējuma piepildīšanos dzīvē.

Uzvedamies kā totalitāra valsts

Vairums lietuviešu analītiķu un sabiedrisko notikumu komentētāju tomēr ir gana kritiski par prezidenta iniciatīvu.

Starp oponentiem ir arī Viļņas Universitātes profesors Darijs Kuolis (Darius Kuolys).

«Izskatās, ka mēs uzvedamies kā totalitāra valsts. Mēs vienkārši atstājam savus izlūkdienestus ārpus apspriešanai un kritikai pieejamo jautājumu loka. Tā ir nebrīvas sabiedrības pazīme,» vērtē profesors Kuolis.

Kritiski raugās arī advokāts Laurins Pakštaits (Laurynas Pakštaitis), krimināltiesību pasniedzējs Mikolas Romera Universitātē. Viņaprāt, vairāki priekšlikumi ir pārmērīgi vai pat absurdi.

«Preventīvas sarunas un tiesības pārbaudīt personas identitāti – tas ir absurdi. Preventīva saruna, ja tu noķer kādu ienaidnieku un ar viņu veic preventīvu sarunu, varbūt tas ir gudri, bet vienlaikus virsnieki, kuri to veic vai ir citādi iesaistīti tās organizēšanā, atklātu sevi. Vai arī viņi domā, ka būs kaut kādi publiskie operatīvie darbinieki, kuri būtu tie runātāji?» neizpratnē vaicā advokāts.


Pievienot komentāru

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!