Lietuvā saķeras ap neaizmirstulīti. Barikāžu upuru piemiņas ziedā redz politisku nokrāsu

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Neaizmirstule, mūžīgas mīlestības un piemiņas simbols un zieds, kuru saista ar pašas zemes radīšanu, Lietuvā kļuvis par Seima strīda tematu. Lielākās opozīcijas partijas deputāte reģistrējusi neaizmirstuli kā viņai piederošu zīmolu, bet valdošie zemnieki-zaļie šo rīcību uzskata par negodīgu. Kāpēc?

Neaizmirstule barikāžu upuru piemiņai

Zieds, ko atpazīstam pēc piecām zilām ziedlapiņām, Lietuvā nonāca uzmanības centrā pēc tam, kad to bagātīgi lietoja piemiņas pasākumos, lai godinātu 1991.gada 13.janvāra slaktiņa upurus. 1991.gadā pēc Lietuvas valsts atjaunošanas deklarācijas pieņemšanas Padomju militārpersonas nogalināja 14 civiliedzīvotājus, kuri aizstāvēja Lietuvas Televīzijas torni.

Atklājums, ka zieda simbols ir reģistrēts kā zīmols, kļuva par «sarkanu lupatu» politiķiem, jo to bija reģistrējusi Seima deputāte no Tēvzemes savienības – Lietuvas kristīgiem demokrātiem (TS-LKD).

«Biju pārsteigts, kad uzzināju, ka konservatīvo [deputāte] Monika Navickiene (Monika Navickienė) padarīja neaizmirstuli par viņas pārstāvētās partijas zīmola simbolu. Tas ir ļoti negodīgi,» tā sociālajā tīklā Facebook rakstīja valdošās Zemnieku un zaļo savienības (ZZS) līderis Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis).

Vai dubultstandarti zīmolu reģistrēšanā?

Karbausks negodīgumu saskata tajā, ka Lietuvas Valsts Patentu pārvalde, kura atbild par jaunu zīmolu piešķiršanu, iepriekš noraidījusi ZZS premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) lūgumu kā zīmolu reģistrēt vārdu «tēvzemei». «Pārvaldes amatpersonas atteicās vārdu reģistrēt, apgalvojot, ka tam ir liela simboliska nozīme. Tomēr šāds vērtējums netika lietots, izskatot līdzīgu lūgumu par neaizmirstules ziedu,» skaidroja Karbausks.

«Jau kādus pāris gadus esmu ievērojis, kā konservatīvie vilina visus piedalīties 13.janvāra piemiņas pasākumos, izmantojot zieda simbolu. Es tiešām nespēju saprast, kāpēc viņi neizmanto citus mūsu vēsturiski labi zināmus simbolus, kā, piemēram, Vīti, Lietuvas ģērboni, kurā redzams bruņinieks zirga mugurā ar zobenu un vairogu? Vai mūsu trīskrāsu karogu? Vai piemēram Ģedimina kolonnas, kas ir viens no senākajiem Lietuvas simboliem?» rakstīja ZZS priekšsēdētājs.

Karbausks turpināja: «Mani tiešām samulsināja fakts, ka neaizmirstules ziedu konservatīvo deputāte Monika Navickiene reģistrēja 2015.gadā, un šobrīd tas faktiski pieder viņai. Tas ir nejēdzīgi un ļoti negodīgi. Varu tikai minēt, kādēļ līdz šim deputāte neatzina šo faktu. Varbūt viņai kopā ar partijas biedriem bija nojauta, ka ne visi, jo sevišķi studenti un bērni, gribēs sevi saistīt ar konservatīvo simbolu?»

Norāda uz bezmaksas simbolikas dalīšanu skolās, bērnudārzos

Ietekmīgais lietuviešu politiķis arī aicinājis kolēģi deputāti atteikties no tiesībām uz zīmolu. «Kad sāka pārdot nozīmītes un T-kreklus ar simbolu un tie tika dalīti bez maksas skolniekiem un bērnu dārzos, tad tika pārkāpta robeža. Nauda, ko viņi iekasē, pilda konservatīvo kasi – tas arī izskaidro, kāpēc konservatīvie koncentrējas uz priekšmetiem ar zieda simbolu,» tā Karbausks.

Navickiene: Zīmols nav saistīts ar partiju, ir nodots piemiņas biedrībai

Lietuvas parlamenta deputāte Navickiene uz pārmetumiem atbildējusi, ka neaizmirstules ziedam nav nekādas saistības ar viņas partiju TS-LKD. Viņa norādījusi, ka ir nodevusi īpašuma tiesības uz zīmolu sabiedriskai organizācijai Neužmiršk (lietuviešu val. – neaizmirst), kas izveidota Lietuvas 13.janvāra traģēdijas piemiņai.

Organizācijas pārstāvji pavēstījuši, ka 2020.gadā Neužmiršk septīto reizi pēc kārtas rīkojusi piemiņas pasākumu, lai atgādinātu par varonību, ko parādīja kritušie 13.janvāra varoņi. Biedrība kioskos visā valstī pārdeva nozīmītes ar neaizmirstules attēlu un naudu no to tirdzniecības paredzēts piešķirt Lietuvas Nacionāliem Brīvprātīgu aizsardzības spēkiem, skaidrojuši biedrības pārstāvji.

Simbola izvēlē iedvesmojusies no britu magones piespraudes

Deputāte Navickiene noraidījusi pārmetumus, ka neaizmirstules simbols jau sākotnēji nav bijis saistīts ar viņas politisko darbību, un uzsvērusi, ka simbola pieņemšana Lietuvas sabiedrībā apliecina to. Ideja par ziedu kā neitrālu piemiņas zīmi Navickienei radusies pēc Lielbritānijas Pirmā pasaules kara piemiņas simbola parauga.

«2014.gadā man radās ideja par simbolu, kas mums atgādinātu par 13.janvāra notikumiem. Līdzīga ideja ir ieviesta Lielbritānijā, kur simbolu ar magones ziedu daudz lieto, lai atzīmētu kādas angļu sievietes varonību, kura Pirmajā pasaules karā vāca līdzekļus atraitnēm, bāreņiem, bijušām militārpersonām un dažādām labdarības organizācijām,» tā Navickiene.

Virknē valstu, jo sevišķi Lielbritānijā un britu sadraudzības valstīs, piemiņas magone ir reģistrēta kā kara veterānu organizāciju zīmols.

Attiecībā uz Skverneļa saņemto atteikumu Lietuvas Valsts Patentu pārvaldē Navickiene norāda tā ir cita lieta, jo premjerministrs saņēmis atteikumu, kad viņš vēlējies reģistrēt partiju ar nosaukumu «Tēvzemei».

Katoļu organizācija saskata tradicionālo simbolu aizstāšanu

Lietuvas sabiedrisko norišu vērotāji tomēr izteikuši bažas par tādu jaunu simbolu kā neaizmirstules ieviešanu. Tā uzskata arī Lietuvas Katoļu federācijas Ateitis priekšsēdētājs Vīgants Malinausks (Vygantas Malinauskas).

«Simboli rāda tradīciju, ar kādu mēs savu asociējam. (..) Mums ir plaši pazīstami simboli kā Vītis un Ģedimina kolonnas, tāpēc jaunu simbolu parādīšanās man nozīmē, ka vecākas mūsu tradīcijas zaudē nozīmību mūsu dzīvē un ka mēs vairs nesaistām sevi ar tām. Tas pats ar neaizmirstuli (..) – mēs grūžam aizmirstībā tradīciju, kurai bija centrālā loma 13.janvāra laikā,» vērtējis Lietuvas Katoļu federācijas Ateitis priekšsēdētājs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas