Lietuvā vērtē Ukrainai pausto atbalstu Savčenko lietā

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuva šonedēļ kā pirmā no Ukrainu atbalstošajām Eiropas valstīm atsaucās Kijevas aicinājumam liegt savā teritorijā iebraukt personām, kuras saistītas ar Nadjas Savčenko notiesāšanu Krievijā. Kā kāda nozīme ir šim solim un ar kādu mērķi tas sperts?

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) atklāj, ka vēlas, lai 46 Ukrainā un Lietuvā aizliegtās personas tiktu iekļautas visas Šengenas zonas «melnajā sarakstā». Ieceri viņš paudis Eiropas Savienības ārlietu resora vadītājai Frederikai Mogerīni (Federica Mogerini), taču viņa nav to atbalstījusi.

«Iespējams, pie priekšlikuma vēlāk atgriezīsimies, jo Savčenko situācija ir sarunu temats visiem Eiropas diplomātiem. Jo sevišķi tas, ka ir pasliktinājusies viņas veselība,» komentē ministrs.

Lietuviešu politologs Alvids Nikženaits (Alvydas Nikžentaitis) vērtē, ka Lietuvas lēmums sūta pasaulei skaidru ziņu, ka Savčenko un citi politieslodzītie nav aizmirsti.

«Lēmums pilnībā saskan ar virkni Lietuvas sperto soļu ar mērķi paturēt Ukrainas neatkarības jautājumu Rietumvalstu dienaskārtībā. (..) Lietuva ar to arī norāda, ka tiks sadzītas pēdas katram, kurš safabricēs pirmsiesas [izmeklēšanas] dokumentus, un šīm personām galu galā būs jāatbild par pastrādāto,» vērtē politologs.

Nikženaits paredz, ka citas Eiropas valstis, visticamāk, nesekos Lietuvas piemēram, taču tam nepiekrīt Kauņas Vītauta Lielā Universitātes politoloģijas un diplomātijas eksperts Andžejs Paukšto (Andžej Pukšto).

«Domāju, ka nākamā Eiropas valsts, kura reaģēs uz spriedumu būs Polija, jo [Savčenko] lietai šajā valstī pievērsts daudz uzmanības. Rietumos, domāju, vienīgi Lielbritānija varētu kaut kā reaģēt pret Krieviju,» prognozē eksperts.

Jau vēstīts, ka Krievijas Rostovas apgabala Doņeckas tiesa 22.martā piespriedusi nolaupītajai ukraiņu kara aviācijas pilotei Nadijai Savčenko 22 gadus cietumā. Viņai reāla brīvības atņemšana būs jāizcieš vispārēja režīma kolonijā.

Lietuva savā «melnajā sarakstā» iekļāvusi 46 Krievijas un Ukrainas pilsoņus saistībā ar viņu lomu Savčenko un vēl divu ukraiņu notiesāšanā. Lietuvas ārlietu ministrs skaidrojis, ka «melnajā sarakstā» iekļautās personas ir Krievijas izmeklētāji, prokurori un tiesneši, kā arī divi Ukrainas pilsoņi.

Ref: 111.111.103.3419

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas