bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 31.03.2020 | Vārda dienas: Atvars, Gvido
LithuaniaLietuva

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu, tāpat kā pārējo pasauli, ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču šim postam ir arī gaišā puse. Valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas solidāri un izpalīdzīgi.

Zelta maliņa

Kad izskatās, ka lietas kļūst jo dienas, jo bēdīgākas, runāt par jaunā koronavīrusa gaišo pusi – tā šķiet zaimošana. Tomēr arī šim mākonim ir zelta maliņa! Lūk, daži gaiši toņi, kādi šobrīd Lietuvā redzami visai drūmajā ainā ar COVID-19.

Pirmkārt, sāk piepildīties Lietuvas iepriekš tik izmisīgie centieni atsaukt mājās tos iedzīvotājus, kuri izbraukuši uz ārzemēm. Jā, tieši pateicoties COVID-19! Šonedēļ vien robežu šķērsoja 5 000 lietuvieši, meklēdami glābiņu no vīrusa uzliesmojuma Spānijā, Itālijā, Francijā un Lielbritānija. Jāatzīst gan, ka daži no tiem bija tūristi, kuri atgriezās dzimtenē no atvaļinājuma.

Miera laikiem sirreāli skati

Daļa atbraukušo rada arī problēmas. Līdzīgi kā daudziem Lietuvā, kuriem ir likts dzīvot pašizolācijā vai karantīnā, arī atbraucējiem ir tendence pārkāpt stingros karantīnas noteikumus un atrasties ārpus mājām.

Lai risinātu situāciju, Lietuvas Veselības ministrija šonedēļ nolēma piespiest doties karantīnā visus lietuviešus, kuri valstī iebrauc no ārzemēm, un izmitināt viņus divu vai, labākajā gadījumā, triju zvaigžņu viesnīcā, turklāt policijas apsardzībā.

Vienā istabā tika nometināti pat septiņi cilvēki, un šie apstākļi izraisīja nepakļaušanos un vardarbību.

Mediju virsrakstos, piemēram, nonāc kāda jauna māmiņa ar raudošu mazuli uz rokām. Viņa apgalvoja, ka vairākas stundas nav spējusi pievērst viesnīcas darbinieku uzmanību un ka viņas lūgumi pēc palīdzības tikuši noraidīti.

Rezultātā Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga), kurš līdz otrdienai, 24.martam, bija Valsts Ārkārtas situācijas komisijas priekšsēdētājs, pakļāvās spiedienam un atbalstīja rīkoja atsaukšanu, ļaujot visiem dzīvot pašizolācijā un karantīnā mājās.

Patlaban Veselības ministrija apsver ieceri lūgt, lai saistībā ar vīrusa izplatību telekomunikāciju uzņēmumi sadarbojas ar Iekšlietu ministriju, lai, sekojot viedtālruņu atrašanās vietai, tiktu izsekotas personas, kurām ir jāuzturas karantīnā. Pret ieceri gan iebilst vairākas cilvēktiesību organizācijas.

Tīrāks gaiss

Tā kā uz ielām nav mašīnu, lieki teikt, ka gaiss ir kļuvis daudz tīrāks. Šī, iespējams, ir COVID-19 pandēmijas gaišākā puse gan Lietuvā, gan citur pasaulē.

«Kopš valstī ieviesta karantīna, gaisa piesārņojums ir sarucis par 30%.

Pat ļoti nelabvēlīgos meteoroloģiskos apstākļos piesārņojuma daļiņu koncentrācija gaisā bija zema vai ļoti zema. Šīs nedēļas sākumā iestājās aukstāka gaisa vilnis, un vairāk mājsaimniecību sāka intensīvāk kurināt apkuri. Piesārņojuma līmenis tad atkal kāpa,» tā Lietuvas medijos tika citēts Lietuvas Vides ministrijas Gaisa kvalitātes novērtējuma departamenta vadītājas Vilmas Bimbaites (Vilma Bimbaitė) teiktais.

Neredzēts biedriskums

Vīrusa dēļ tiek apturēta daudzu uzņēmumu darbība. Citi uzņēmumi turas stipri. Vēl citi paplašina saimniecisko darbību, lai apmierinātu milzīgo pieprasījumu pēc šobrīd populārām precēm un izrāda apskaužamu biedriskumu.

Līdz ceturtdienas, 26.marta, pēcpusdienai, dažādas Lietuvas uzņēmēju organizācijas bija saziedojušas vairāk nekā vienu miljonu eiro fondam, kas ir izveidots, lai cīnītos ar vīrusa izplatības ekonomisko un sociālo ietekmi. SEB bankas Lietuvas atzars noziedoja 100 tūkstošs eiro. Banka tas varbūt nav nekas milzīgs. Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaite), kura ir fonda priekšsēdētāja, norādīja, ka ziedojuši ir arī vairāki tūkstoši ierindas lietuviešu, cik nu katrs varēja atļauties.

Pieticīgie koronavīrusa varoņi

Visā Lietuvā spraucas biedriskuma, patriotisma un uzupurēšanās asni, un cēlie tautieši arī netiecas pēc mediju uzmanības.

«Personīgi es rūpējos par trijām vecāka gadagājuma ģimenēm – es tām piegādāju pārtiku. To dara arī citas sievietes, kuras darbojas mūsu Lauvu klubā. Klubs ietilpst starptautiskā Lauvu klubu kustībā, kas ir pazīstama ar dāsnumu un labdarību. Palangas Lauvu klubs ir vienojies ar vietējām skolām, ka tas piegādās bezmaksas pārtikas paciņas trūcīgiem bērniem,» tā ziņu portālam BNN sacīja kluba vadītāja Palangas pilsētā Birute Simutiene (Birutė Simutienė). Ir arī milzīgs pieprasījums pēc elpceļu maskām un aizsargtērpiem, tādēļ vairākas sievietes Palangā ir pārgājušas no izšūšanas hobija uz sejas masku šūšanu.

«Saprotu, ka mums visiem ir jāpaliek mājās, lai palīdzētu cīņā pret koronavīrusu, bet es nevaru vienkārši sēdēt dīvānā, rokas klēpī salikusi. Mans hobijs ir papīra griešanas māksla – man ir daudz skaistu papīra darbu –, taču krīzes laikā izšķirīga nozīme ir tam, lai būtu pieejamas sejas maskas, tāpēc es tās šūšu, cik ilgi vien būs nepieciešams,» portālam BNN sacīja elpceļu masku darinātāja Irēna Gačjoniene (Irena Gačionienė).

Jaunas iespējas uzņēmumiem

Sastapušies ar sabiedrības veselības apdraudējumu, daži uzņēmumi Lietuvā velta pūliņus tam, lai izveidotu jaunas, no attāluma vadāmas tehnoloģijas, kas kaitētu vīrusa izplatībai. Piemēram, Rubeo sistemos, kas ir pazīstams ar programmatūras izstrādi tādām prasīgām jomām kā veselības aprūpe un sakari, šonedēļ paziņoja, ka veido pirmo robotu-dezinficētāju, kas ļautu attālināti veikt telpu dezinfekciju.

«Ideju aizsākām saistībā ar kronavīrusa uzliesmojumu Ķīnā. Sazinājāmies ar amerikāņu uzņēmumu, kas ražo dezinfekcijas aprīkojumu, un tas uzreiz ieinteresējās par mūsu ideju.

Pirmais robota prototips drīz sāks darbu slimnīcā Honkongā,» tā portālam BNN atklāja Rupebo sistemos uzņēmējdarbības attīstības daļas vadītājs Pauļus Rakausks (Paulius Rakauskas).

Tam, ka COVID-19 paver plašas iespējas radītspējīgiem uzņēmumiem, piekrīt Lietuvas Ekonomikas ministrijas Zinātnes, jaunrades un tehnoloģiju departamenta direktora vietas izpildītājs Gints Kimtis (Gintas Kimtys).

«Patiesi, daudzi uzņēmumi piedzīvos norietu, ja valsts tiem nepalīdzēs pārvarēt grūto periodu. Es tomēr esmu pārliecināts, ka mēs redzēsim arī pretējo: būs jaunuzņēmumi, kuri uzplauks, reaģējot uz tirgus pieprasījumu koronavīrusa laikā,» sacīja Lietuvas Ekonomikas ministrijas amatpersona.

Draudus bankām nesaredz

Lai arī ekonomiskā situācija pasliktinās, Lietuvas Bankas prezidents Vits Vasiļausks (Vitas Vasiliauskas) vērtēja, ka Lietuvā strādājošajām bankām ir pietiekami lielas rezerves, lai izturētu ekonomikas lejupslīdi, kāda tiek prognozēta jaunā koronavīrusa dēļ. Saskaņā ar centrālās bankas bāzes scenāriju Lietuvas ekonomikas apjoms 2020.gadā var sarukt par 11,4%.

«Sistēmā nav banku likviditātes problēmu.

Likviditātes galvenais avots ir uzkrājumi, un ir samazinājusies [nozares] atkarība no ārvalstu bankām, kuras kontrolē [Lietuvas] lielākās bankas,» tā ceturtdien neklātienes preses konferencē sacīja Lietuvas Bankas prezidents Vits Vasiļausks.


Pievienot komentāru

Lietuvā: Izārstēto ir maz, jo analīzes taupa jauniem pacientiem

Lietuvā, kopš 28.februāra ir apstiprināts viens izveseļošanās gadījums no COVID-19, bet inficēto cilvēku skaits tuvojas 500. Kādēļ oficiālajos datos ir tikai viens atlabušais, to skaidroja Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

31.martā stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības kafejnīcās

No 31.marta sabiedriskās ēdināšanas vietā jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem, pie viena galdiņa nevar atrasties vairāk par diviem apmeklētājiem, ja tie nevar apliecināt, ka ir vienas ģimenes locekļi.

Satiksmes intensitāte kopš ārkārtas stāvokļa ieviešanas ir kritusies par 18%

Satiksmes intensitāte uz valsts galvenajiem autoceļiem laika periodā no 15. līdz 28.martam bija par 18% mazāka nekā tādā pašā laika periodā pirms mēneša, no 15.līdz 28.februārim.

IeM vēlas 20% piemaksu policistiem un robežsargiem COVID-19 krīzes laikā

Piemaksas paredzētas tikai tām Valsts policijas un Valsts robežsardzes amatpersonām, kuras tiešā veidā iesaistītas ārkārtējās situācijas pasākumos.

Nošķirtība kļūst grūtāka; svarīgi saglabāt dienas ritmu – tā igauņu psiholoģe

Psiholoģe Igaunijā, kur ārkārtējā situācijā aizvadītas desmit dienas, brīdinājusi, ka izturēt nošķirtību mājās daudziem kļūs grūtāk un svarīgi ir ievērot dienas ritmu un atrast fiziskas nodarbes, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Pērnā gada 2.pusgadā ievērojams apaļkoku iepirkumu cenu samazinājums

Lielākais cenu kritums bija melnalkšņa zāģbaļķiem 18–24 cm diametrā, mazākais – apses zāģbaļķiem 18–24 cm diametrā.

Neskatoties uz reputācijas problēmām, KPV LV par priekšsēdētāja vietnieku ieceļ Nemiro

Partijas KPV LV jaunieceltās valdes pirmajā tiešsaistes sēdē par partijas priekšsēdētāja Ata Zakatistova vietniekiem tika iecelti Ralfs Nemiro un Ēriks Pucens.

Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām COVID-19 analīzēm

Turpmāk ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 analīzēm.

ASV paildzina pārvietošanās ierobežojumus; valstī inficējušies 140 000

ASV, kur reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, valdība ir paildzinājusi valsts mēroga pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus līdz 30.aprīlim, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

CSP: 116 000 Latvijas iedzīvotāju ir elpošanas ceļu hroniskās slimības

Par minētajām elpošanas ceļu veselības problēmām biežāk sūdzas vecāka gadagājuma iedzīvotāji.

Rīgas kapsētās bēru ceremonijas notiks tikai ārā

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments ir slēdzis pašvaldības kapsētās esošās kapličas.

Raidījumā: Latvijas krievus dezinformē par COVID-19 nekaitīgumu 

Sašķelta informācijas telpa visu laiku bijis Latvijas drošības drauds. Faktu vietā krieviski runājošie saņem informāciju, ka koronavīruss ir līdzvērtīgs iesnām un ka tas ir ASV radīts bioloģisks ierocis.

Kāpēc Girģens tā raujas uz valsts galvenā futbolista posteni?

Lai arī Ģirģenam visa enerģija šobrīd jāvelta savu tiešo pienākumu veikšanai un pasākumiem COVID-19 ierobežošanai, viņš tomēr kandidēs uz Latvijas Futbola federācijas prezidenta amatu.

Spānijā dienas laikā no COVID-19 miruši 838 cilvēki

Spānijā diennakts laikā līdz svētdienai, 29.martam, no COVID-19 izraisītām komplikācijām ir miruši 838 cilvēki. Tikmēr Itālijā otro dienu pēc kārtas sarucis letālo saslimšanas gadījumu skaits, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Rīgas satiksme atceļ lielāko daļu atlaižu uz ārkārtas situācijas laiku

Pasažieru braukšanas maksas atvieglojumus paredz atcelt visiem, kam iepriekš tika piešķirta atlaide, izņemot cilvēkus ar 1. un 2.grupas invaliditāti, pirmsskolas vecuma bērniem.

Krievija slēdz sauszemes robežas; kravu transports turpinās

Krievija no pirmdienas, 30.marta, ievieš pagaidu ierobežojumus valsts robežas šķērsošanai, lai valstī mazinātu jaunā koronavīrusa izplatību. Ierobežojumi neattieksies uz kravas furgonu kustību pāri robežai, ziņo Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk

Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk.

Atgriezīsies vēss un nokrišņiem bagāts laiks

Darba nedēļas gaitā daudzviet gaidāms slapjš sniegs un sniegs, tomēr, pakāpeniski paaugstinoties gaisa temperatūrai, nokrišņi pāries galvenokārt lietū.

Koronavīruss Baltijā. Latvijā – 347, Lietuvā – 437 , Igaunijā – 679

Igaunijā ziņo, ka divi saslimušie ir miruši COVID-19 izraisīto komplikāciju dēļ un 20 cilvēki ir izveseļojušies no šī koronavīrusa.

Nedēļa Lietuvā: Vīruss uzveic piekto pacientu, Nausēda aicina ES nopietnāk cīnīties pret pandēmiju

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija pirmo piecu cilvēku nāve no COVID-19 komplikācijām, prezidenta Gitana Nausēdas aicinājums ES dalībvalstīm izvērst nopietnāku cīņu pret pandēmijas izplatību un Lietuvas Apelācijas tiesas lēmums pārcelt 13.janvāra krimināllietas izskatīšanu.

BNN nedēļas apkopojums: Uz Tokiju nākamgad. Muižnieks rektora amatā. Draudzīgā degvielas cena

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Ārkārtas situācija, Amats, Prognoze, Risinājumi, Vienošanās, Viedoklis un Cenu kritums.

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!