Lietuvai jauna premjerministre – Ingrīda Šimonīte

Lietuvā Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) trešdien, 25.novembrī, kļuvusi par jauno valdības vadītāju pēc tam, kad konservatīvā spārna politiķes kandidatūru atbalstījis gan jaunais Seima sasaukums, gan prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Ekonomikā un finansēs pieredzējusī politiķe pārstāv labējā spārna Tēvzemes savienību – Lietuvas Kristīgos demokrātus, kuri šoruden guva uzvaru vēlēšanās. Konservatīvie pēc vēlēšanām ir spējuši vienoties par kopīgas vairākuma koalīcijas izveidi ar divām liberāli noskaņotām partijām – Brīvības partiju un Liberālo kustību.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvas vēlēšanu uzvarētāji metas sarunās par konservatīvo-liberāļu koalīciju

Zīmīgi, ka Šimonītei valsts groži ir uzticēti COVID-19 krīzes laikā. Pirmoreiz Lietuvas valdībā viņa nonāca 2009.gada ekonomiskās krīzes laikā un par finanšu ministri nostrādāja trīs gadus līdz 2012.gada nogalei. 2019.gadā viņa bija Lietuvas prezidenta amata kandidāte un iekļuva vēlēšanu otrajā kārtā. Tajā viņa zaudēja pašreizējam Lietuvas prezidentam Gitanam Nausēdam.

Tieši Nausēda trešdien parakstījis rīkojumu, ar ko Šimonīte dienu vēlāk apstiprināta valdības vadītājas amatā.

Lietuvas prezidents arī devis viņai 15 dienu termiņu, lai izveidotu valdību un iesniegtu viņam tās sastāva sarakstu.

Kā vēsta LRT, nākamās koalīcijas partijas jau ir vienojušās par ministru amatu sadalījumu un trešdien Nausēda sācis tikšanās ar piedāvātiem ministru amata kandidātiem.

Līdz ar Šimonītes nākšanu pie varas Lietuvā noslēdzas centriski kreisās partijas Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība valdīšanas laiks. Ja tiks apstiprināts Šimonītes valdības sastāvs, tad savas pilnvaras noliks premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis), kurš Lietuvas valdību vadījis kopš 2016.gada.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē lietuviešu valodā: https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1284525/nauseda-paskyre-simonyte-ministre-pirmininke

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ziņas

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!