bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 23.10.2018 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis
LatviaLatvija

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene (Joana Bikulčienė), kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Sarunā ar BNN Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta (STT) preses pārstāve Renata Endružīte (Renata Endružytė) skaidrojusi, ka, turpinot pirmstiesas izmeklēšanu, Lietuvas Nacionālā Asins centrā, STT izmeklē arī iespējamus mēģinājumus piekukuļot ārvalstu amatpersonas.

Savukārt STT priekšnieks Židrūns Bratkus (Žydrūnas Bartkus) norādījis: «Piedaloties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas aktivitātēs, ko veic Starptautisko Uzņēmumu darījumu kukuļošanas darba grupa, mēs atbildīgi pievēršam uzmanību kukuļošanas nodarījumu konstatēšanai ne tikai Lietuvā, bet arī izmeklējam ārvalstu kukuļošanas lietas. Attiecīgi korupcijai robežas nepastāv un korumpētas fiziskas personas vai jurdiriskas personas nevar gaidīt, ka izvairīsies no soda ne Lietuvā, ne ārvalstīs».

Kā izmeklēšanas centrā nokļuvusī Bikulčiene aprīlī izteicās ziņu portāla 15min.lt konferencē, cita starpā viņa tiek apsūdzēta, ka centusies ietekmēt un lūgusi ietekmēt Latvijas veselības ministri un Latvijas asinsdonoru centra direktori.

Sarunā ar BNN bijusī Lietuvas amatpersona skaidroja, ka Latvijā nav iespējams palielināt monopolu Latvijas asins tirgū, jo Latvijas likumi ļauj vākt asins plazmu tikai valsts vadītajam Latvijas asinsdonoru centram.

«Izmeklētāji, kuri vada izmeklēšanu, droši vien nepārzina likumu, kas izskaidrotu faktu, ka tie dara to, ko rīkojumu devēji tiem likuši darīt. Realitāte ir visai atšķirīgatā bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja sacīja portālam BNN.

Latvijas veselības ministres skaidrojums par pratināšanu

Latvijas veselības ministre Anda Čakša (ZZS) skaidrojusi, ka Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Ministre LTV Rīta panorāmā apgalvo, ka Latvijā neesot iespējama līdzīga situācija kā Lietuvā, jo asins plazmas savākšanas jomā pakalpojumus iepērk centralizētā iepirkumā. Tas tiekot darīts, lai noturētu konkurētspējīgu cenu par pakalpojumiem, lai tādējādi ar esošajiem līdzekļiem palīdzētu maksimāli daudziem.

BNN jau vēstīja, ka Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT), kas veic pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, paziņojis, ka pagājušajā nedēļā veicis procesuālas darbības arī Latvijā. Lietuvas izmeklētāji Latvijā kā lieciniekus esot nopratinājuši Veselības ministrijas un Valsts asinsdonoru centra (VADC) darbiniekus un ieguvuši izmeklēšanai būtiskus dokumentus.

Kā norādīts STT paziņojumā, tiesībsargāšanas iestādēm ir pamatotas aizdomas, ka bijusī Lietuvas Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Joana Bikulčiene, kompānijas Solis Tribus akcionārs Antans Petrošus un tās vadītāja Rūta Stankevičiene, darbojoties līdzzinātāju grupā, centušies pārņemt un monopolizēt asins plazmas savākšanu ne tikai Lietuvā, bet arī Latvijā. Tādējādi mēģināts diskriminēt un atvirzīt malā Lietuvas, Latvijas un citus ārvalstu saimnieciskos subjektus, kas varēja vai būtu varējuši godīgi konkurēt asins plazmas savākšanas un uzglabāšanas jomā.

Šajā pirmstiesas izmeklēšanā aizdomās turēto statuss noteikts trim personām. Bijusī Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Bikulčiene tiek turēta aizdomās par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, tirgošanos ar ietekmi un darbošanos grupā, organizējot un veicinot nelicenzētu liela apmēra komercdarbību un profesionālo darbību. Pati bijusī Nacionālā asins centra vadītāja apsūdzības noliedz.

Abas pārējās personas tiek turētas aizdomās par kūdīšanu un palīdzēšanu ļaunprātīgi izmantot amata pilnvaras, kā arī par tirgošanos ar ietekmi un liela apmēra nelicenzētu komerciālo un profesionālo darbību.

Bikulčiene aprīlī pēc pašas vēlēšanās tika atbrīvota no Nacionālā asins centra vadītājas amata, bet neilgi pirms tam lēmumu uz trim mēnešiem viņu no tā atstādināt pēc prokuratūras lūguma bija pieņēmusi arī tiesa. Izmeklēšanas sākumposmā tiesa viņai uz divām nedēļām bija noteikusi apcietinājumu, bet vēlāk viņai tika noteikts mājas arests.

Kā Bikulčiene aprīlī izteicās ziņu portāla 15min.lt konferencē, cita starpā viņa tiek apsūdzēta, ka centusies ietekmēt un lūgusi ietekmēt Latvijas veselības ministri un Latvijas asinsdonoru centra direktori.

VADC preses sekretārs Jānis Vecvagars ir uzsvēris, ka Latvijas asinsdonoru centrs nav iesaistīts Lietuvas Nacionālā asins centra korupcijas lietā. Viņš apstiprināja, ka centra direktore Egita Pole iztaujāta kā liecinieks Lietuvas izmeklēšanas procesā, tomēr Latvijas VADC šajā jautājumā neesot iesaistīts.

Lietuvas dienesti šajā lietā ir iztaujājuši arī Čakšu, kura skaidroja, ka pratināšana saistīta ar izmeklēšanu, kas notiek Lietuvā. «Lietuvieši izzina situāciju, tagad arī iztaujā Latvijas pusi,» norādīja politiķe.

Vienlaikus Čakša uzsvēra, ka Latvijā nesaskata nekādas dīvainas darbības attiecībā uz asins plazmas savākšanu. Pēc viņas paustā, VADC ir veicis daudz iekšēju darbu, lai asins drošības, plazmas sagatavošanas un citi procesi būtu caurspīdīgi.

Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) apliecināja, ka birojs nav procesa virzītājs, līdz ar to KNAB nav tiesīgs komentēt Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta veiktās izmeklēšanas darbības. KNAB gan sniedza atbalstu kaimiņvalsts partnerdienestam tiesiskās palīdzības lūguma ietvaros.

Papildus KNAB informēja, ka birojā nav sākts kriminālprocess par Veselības ministrijas un VADC iespējamiem koruptīviem noziegumiem saistībā ar asins plazmas savākšanu.


Pievienot komentāru

Gobzems: Premjera nominācija pienākas KPV LV

Ministru prezidenta amata nominācija pienākas partijai KPV LV, intervijā Latvijas Radio šādu pārliecību pauž partijas KPV LV premjera amata kandidāts Aldis Gobzems.

Apšauba Latvijas slimnīcu gatavību reaģēt katastrofu gadījumā

Latvijas veselības aprūpes iestādes vēl nav gatavas reaģēt katastrofas gadījumā, jo tās neievēro noteiktus starptautiskus principus vai pamatnostādnes katastrofu medicīnā, pausts Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes pētījumā, kas veikts kopā ar Latvijas slimnīcu biedrību.

Lāčplēsis apstiprina koalīcijas izjukšanu Daugavpils domē

Latgales partija izstājas no koalīcijas ar Daugavpils mēra Riharda Eigima pārstāvēto Mūsu partiju, tādējādi koalīcija pilsētas domē vairs nedarbojas, sasauktajā preses konferencē paziņoja domes deputāts, Latgales partijas priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis.

Virza noteikumus par finanšu noziegumu apkarošanu nebanku kreditēšanas jomā

Ministru kabineta komiteja pirmdien, 22.oktobrī, atbalstīja Ekonomikas ministrijas izstrādātos noteikumus par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem.

Latvija turpina sniegt medicīnisku atbalstu Ukrainas krīzē cietušajiem

Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari pirmdien, 22.oktobrī, 18 dienu ilgu ārstēšanas kursu uzsāks astoņi Ukrainas krīzē cietušie.

Par sievas slepkavību notiesātais Ivanovs no Latvijas vēlas piedzīt 54 miljonus eiro

Par dalību savas sievas Ellas Ivanovas slepkavībā notiesātais uzņēmējs Igors Ivanovs Eiropas Cilvēktiesību tiesā no Latvijas vēlas piedzīt 54 000 000 eiro, uzskatot, ka viņš ir notiesāts bez vainas, notikušajā preses konferencē pastāstīja Ivanovs.

VID: Auto tirgotāji sāk iznākt no ēnu ekonomikas

Par vairāk nekā 9,7 miljoniem eiro ir pieauguši kopbudžeta ieņēmumi automašīnu tirdzniecības nozarē, sasniedzot 119,6 miljonus eiro, tā liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati par šī gada deviņiem mēnešiem.

Pabriks uzskata, ka Rinkēvičam vajadzētu saglabāt ārlietu ministra amatu

Edgars Rinkēvičs pagaidām ir labākais pieejamais kandidāts uz ārlietu ministra amatu neatkarīgi no tā, vai jaunā valdība tiks veidota no piecām vai sešām partijām, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes stāsta 13.Saeimā ievēlētais apvienības Attīstībai/Par! premjera amata kandidāts Artis Pabriks.

Bankā: Reģionos pieaug nekustamā īpašuma iegādes darījumi

Šogad teju par piektdaļu pieaudzis nekustamo īpašumu darījumu skaits reģionos par summu līdz 20 000 eiro bez pirmās iemaksas, liecina Swedbank apkopotie dati.

Finanšu un Veselības ministrijas aprēķini par veselībai iztērēto budžetu atšķiras

Apmulsumu starp Finanšu un Veselības ministrijām radījis 2019.gada budžeta plāna projektā norādītais finansējums veselības nozarei, jo, pēc Finanšu ministrijas aprēķiniem, veselības aprūpes budžets šogad veido 4% no iekšzemes kopprodukta, kamēr, pēc Veselības ministrijas aprēķiniem, tas ir tikai 3,5% no IKP.

Ievērībai: No rīta redzamību var apgrūtināt migla un lietus; mitri ceļi var būt slideni

Iestājoties rudenīgiem laika apstākļiem, aicina autovadītājus ņemt vērā to, ka rīta un vakara stundās kļūst arvien tumšāks, redzamību var pasliktināt arī migla. Lietus un kritušo lapu dēļ ceļi var kļūt slideni.

Bordāns: Panāksim, ka Zaļo un zemnieku savienība paliek opozīcijā

Mēs panāksim, ka Zaļo un zemnieku savienības valdībā nav, tik kategoriski intervijā Latvijas Radio izteicās Jaunās konservatīvās partijas premjera amata kandidāts Jānis Bordāns.

ASV izstāsies no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju

Amerikas Savienotās Valstis vienpusēji izstāsies no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju,  paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps, apsūdzot Krieviju šī līguma pārkāpšanā.

Gaidāms lietus un brāzmains vējš, iespējams arī slapjš sniegs

Nedēļas sākumā Latvijas teritoriju šķērsos dziļš ciklons, tādēļ tuvākās nedēļas laikā laiks būs vējains un nokrišņiem bagāts. Gaisa temperatūrai pazeminoties zem 0 grādiem pēc Celsija, iespējams arī slapjš sniegs.

Nedēļa Lietuvā. Dubultpilsonības jautājumu izšķirs referendumā

Lietuvā ilgi apspriestais jautājums par dubultpilsonības regulējuma paplašināšanu tiks izlemts tautas nobalsošanā 2019.gada maijā, vienlaikus ar prezidenta vēlēšanām, tā ceturtdien 18.oktobrī, nolēmis Lietuvas Seims.

BNN nedēļas apkopojums: Apstiprinātā Saeima. Atklāts prezidents.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Prezidenta vēlēšanas; Konkurence; Reputācija; Pārmaiņas; Izglītība; Valdība; Cerība; Apstiprinājums.

Vējonis turpinās izvērtēt Gobzema, Bordāna un Pabrika kandidatūras premjera amatam

Pēc notikušajām konsultācijām ar politiskajām partijām Valsts prezidents Raimonds Vējonis turpinās izvērtēt Alda Gobzema, Jāņa Bordāna, Arta Pabrika kandidatūras uz Ministru prezidenta amatu, informē Valsts prezidenta kancelejā.

Igaunijas premjers tiekas ar filantropu, Microsoft dibinātāju Bilu Geitsu

Tikšanos ar programmatūras ražotāja Microsoft bijušo izpilddirektoru, filantropu Bilu Geitsu aizvadījis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.

Rosina noteikt izmaiņas elektroenerģijas samaksas aprēķinā

Ekonomikas ministrija rosina Enerģētikas tirgus likumā noteikt, ka koģenerācijas stacijās ar jaudu lielāku par četriem megavatiem izmaksas par uzstādīto elektrisko jaudu segs visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli elektroenerģijas patēriņam, nevis tās tiks sadalītas pa sprieguma un patēriņa līmeņa grupām.

Brīvdienās iespējami uzduļķojumi Rīgas ūdensvadā

Sakarā ar liela diametra pieslēguma izbūvi ūdensvadam Krasta ielā un ar to saistītajām ūdens plūsmu pārmaiņām Rīgas ūdensvada tīklā, nedēļās nogalē un nākamās nedēļas sākumā iespējami uzduļķojumi pilsētas centrā Pļavniekos, Purvciemā, Maskavas priekšpilsētā, Ķengaragā, Teikā un Juglā, informē SIA Rīgas ūdens.

Saeimas komisija pabeidz darbu pie Diasporas likumprojekta

Saeimas Ārlietu komisijas piektdien, 19.oktobrī, panāca vienošanos par Diasporas likumprojektā ietverto diasporas definīciju, papildinot jau 2.lasījumā atbalstīto definīciju, kā arī vienbalsīgi virzot likumprojektu pēdējam lasījumam Saeimā.

Igaunijas uzņēmēji Zolitūdes traģēdijas vietā vēlas izveidot parku un dzīvojamo namu; iedzīvotāji kategoriski iebilst

Igaunijas banka AS Coop Pank Zolitūdes traģēdijas teritorijā, Priedaines ielā 20, nākotnē gribētu izbūvēt projektu ar dzīvojamo namu, pazemes autostāvvietām un labiekārtotu parku, kurā atrastos arī memoriāls traģēdijas upuriem. Tikmēr vietējie iedzīvotāji un biedrības Zolitūde 21 11 pārstāvji izsaka kategoriskus iebildumus šiem plāniem.

CVK apstiprina 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus

Centrālā vēlēšanu komisija piektdien, 19.oktobrī, apstiprinājusi 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus. Saskaņa ieguva 19,8% vēlētāju atbalstu, KPV LV – 14,25%, Jaunā konservatīvā partija – 13,59%, Attīstībai/Par – 12,04%, Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK – 11,01%, Zaļo un zemnieku savienība  – 9,91%, bet Jaunā Vienotība – 6,69% balsu.

Latvijas Radio paredz nākotnē sev 35,7% radio tirgus daļas

Tuvāko piecu gadu laikā Latvijas Radio paredz, ka tam piederēs 35,7% radio tirgus daļas, tostarp tiks būtiski palielināts sasniegtais auditorijas apjoms internetā un sociālajos tīklos. «Astoņi no desmit klausītājiem pilnībā uzticēsies sabiedriskā medija radītajam saturam,» pauž Latvijas Radio pārstāve Ieva Aile.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā Latvijā gada griezumā samazinājās par 5%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā gada griezumā ir pieaudzis par 5%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 6,6%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2018.gada septembri.

Jaunākie komentāri