Lietuvas biodegvielas ražotāji raizējas, ka Baltkrievu imports viņus izstums no tirgus

Lietuvas biodegvielas ražotāji satraukušies, ka lētā baltkrievu malka viņus stumj laukā no tirgus un valsts riskē nonākt Baltkrievijas importa atkarībā. Tikmēr Lietuvas enerģētiskas ministrs situāciju neuzskata par tik dramatisku un norāda, ka mājsaimniecības tikai iegūst no zemākiem apkures rēķiniem, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Donāts Gusts (Donatas Gustas) biodegvielas biznesā darbojies 11 gadus, taču uzskata, ka šis viņa uzņēmumam varētu būt pēdējais rudens. Viņš veicis lielas investīcijas malkas ciršanas aprīkojumā un tagad raizējas, kā samazināt zaudējumus.

«Ja tirgū ir deficīts, [valdība] var pazemināt cenas biodegvielas importēšanai no Baltkrievijas. Un, ja ir pretēja situācija, kā tas ir šodien, viņiem pavisam noteikt vajadzētu to ierobežot,» LRT TV komentē Gusts.

Lietuvas biodegvielas ražotāji lēš, ka Baltkrievu koksne sastāda vismaz trešdaļu apjoma, ko sadedzina valsts apkures katlos.

Tikmēr Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns (Minister Žygimantas) pārliecināts,ka rādītāji ir uz pusi mazāki un nav nekāda riska, ka Lietuva kļūtu atkarīga no Baltkrievijas piegādēm. Viņš arī ir pārliecināts, ka lētāka koksne nozīmē arī zemākus apkures rēķinus iedzīvotājiem.

Vaičūns skaidro, ka valsts kontrolē baltkrievu biodegvielas kvalitāti, tomēr vērā tiek ņemts arī tas, lai iedzīvotājiem nepalielinātos apkures izmaksas.

Ministrs arī piebilst,ka importa apjomi dabiski samazināsies pavasarī, kad baltkrievi beigs tīrīt kaitēkļu nomocītos mežus. Tikmēr lietuviešu ražotāji ir pārliecināti, ka līdz tam laikam izdzīvos tikai lielie uzņēmumi.

«Galu galā [apkures] maksājumi sadārdzināsies nepietiekamā piedāvājuma dēļ, un patērētājiem nāksies maksāt. Es uzskatu, ka ilgtermiņā ir labāk maksāt vidēju cenu, nekā izpostīt vietējo ražošanu un tad maksāt vairāk,»

komentē Lietuvas Biomasas enerģijas asociācijas prezidente Vilma Gaubīte (Vilma Gaubytė).

Lasiet arī: Baltkrievijas-Krievijas tuvināšanās plāni. Lietuvas prezidenta un ekspertu viedoklis

Viņa arī norāda, ka nākamgad sāks strādāt Viļņas koģenerācijas stacija un tā siltuma ražošanai izmantos gan atkritumus, gan lielus koksnes apjomus. Tas gan palielinās pieprasījumu pēc biodegvielas, gan tās cenu, it sevišķi, ja vietējie piegādātāji būs izstumti no tirgus.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1109099/lithuanian-biofuel-industry-fears-ruin-from-cheap-belarusian-wood 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas