bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 23.07.2019 | Vārda dienas: Magda, Magdalēna, Magone, Mērija
LithuaniaLietuva

Lietuvas eksprezidents Pakss aicina atjaunot nacionālo valūtu – litus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lietuviešu eiroparlamentārietis Rolands Pakss

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas eksprezidents Rolands Pakss kopš atstādināšanas no amata ir ilgus gadus cīnījies pret aizliegumu viņam kandidēt atkārtoti. Šonedēļ viņš ir pieteicis, ka veidos jaunu politisku kustību ar nosaukumu «Es aicinu nāciju!». Sabiedrības uzmanību tā koncentrē uz aicinājumu atteikties no eiro valūtas, ar ko Lietuva 2015.gadā nomainīja savu nacionālo valūtu, litus.

Pašlaik Lietuva ar Konstitucionālās tiesas spriedumu ir liegusi Paksam visu atlikušo mūžu kandidēt uz Lietuvas prezidenta amatu. Valsts šādi rīkojas pretrunā Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumam, kur noteikts, ka mūža aizliegums šajā gadījumā ir neproporcionāls pastrādātajam likumpārkāpumam un ir pretrunā Eiropas Cilvēktiesību konvencijai.

Politiķis no valsts galvas amata tika atstādināts 2004.gadā, kad Lietuvas Konstitucionālā tiesa nosprieda, ka viņš ir rupji pārkāpis valsts pamatlikumu un savu amata zvērestu, jo piešķīris Lietuvas pilsonību ar Krieviju saistītai personai Jurijam Borisovam. Borisovs iepriekš bijis lielākais finansētājs Paksa prezidenta vēlēšanu kampaņā.

Lietuvas Seimā gadu gaitā bijis ne mazums mēģinājumu grozīt tiesību aktus, lai mainītu kandidēšanas aizlieguma termiņu un izvairītos no iespējama starptautiska soda par Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pārkāpšanu, tomēr pagaidām tie nav guvuši atbalstu no pietiekami liela skaita deputātu.

Nepiekāpīgais Pakss, kurš pēc izglītības ir pilots, bet šobrīd strādā kā Eiropas Parlamenta deputāts, oktobra sākumā paziņoja, ka sāk jaunu posmu savā dzīvē. Viņš ir pametis savulaik paša dibināto partiju Kārtība un taisnīgums, un pavēstījis, ka nu dibina kustību «Es aicinu nāciju!».

«Mēs nominēsim Eiropas Parlamenta vēlēšanām cilvēkus, kuri atbalsta (..) valsti ar savu valodu, tradīcijām, paražām, valūtu un teritoriju. Arī tos cilvēkus, kuri vēlas un saskata iespēju caur tām vai citām vēlēšanām panākt tādu izglītību vai informācijas izplatīšanu, kur netiek pausts tikai viens viedoklis,» tā nākotnes ieceres skaidrojis Pakss.

Šonedēļ kustība «Es aicinu nāciju!» uzsāka savu pirmo pamanāmo kampaņu. Šosejas Viļņa-Klaipēda malā un lielākajās Lietuvas pilsētās ir izlīmēti lieli plakāti ar Paksa attēlu un zīmīgu jautājumu, kas rakstīts lieliem burtiem: «Vai Jūs atbalstāt atgriešanos pie litiem?»

Lietuva savu nacionālo valūtu, litus, saglabāja līdz 2014.gadam. No 2015.gada janvāra tā, kā pēdējā no trim Baltijas valstīm, nomainīja savu naudu uz eirozonas vienoto valūtu eiro. Kopš valūtas pārejas Lietuvā ir strauji augušas pārtikas produktu un citu preču cenas, kas sabiedrībā nereti tiek skaidrots ar eiro valūtas ietekmi.


Pievienot komentāru

  1. sociāli atstumtais teica:

    jā , šeit jau ir tā sals – noņemt tavu naudu , noņemt tavu māājokli , noņemt valodu,kultūru , mākslu ,mežu, zemi, jūru, lai radītu mazinteliģentu , mazkulturālu , mazzprasīgu vergu baru , kuru trenkāt pa pasauli kā ganāmpulku … tu tikai strādā un pērc …

Latvijā apkalpoto lidmašīnu pasažieru skaits pieaudzis par gandrīz 10%

Kopumā Latvijas starptautiskajās lidostās 2019.gada pirmajā pusgadā apkalpoti 3,5 miljoni pasažieru, kas ir par 9,6% vairāk nekā pērn šajā pašā periodā, kad Latvijā tika apkalpoti 3,2 miljoni pasažieru.

Latvijā saražoto alkoholisko dzērienu apmērs piecos mēnešos pieaudzis par 2%

Latvijā šogad pirmajos piecos mēnešos saražoti 21,708 miljoni litru alkoholisko dzērienu (neskaitot alu), kas ir par 2% vairāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš.

Gaidāmi paziņojumi par milzu uzņēmumu peļņu – biržu indeksi kāpj

Volstrītas indekss Nasdaq Composite pieauga par 0,7% pirms gaidāmajiem Amazon, Facebook un Google paziņojumiem par to peļņu.

Par izplānotu «zālītes» realizāciju grupā sākts kriminālprocess

2018.gada aprīlī četri vīrieši un viena sieviete vienojās un sadalīja lomas, lai neatļauti glabātu, pārvadātu un realizētu narkotiskās vielas lielā apmērā.

Ikšķile Satversmes tiesā pārsūdzēs Pūces rīkojumu, ar ko apturēta iedzīvotāju aptauja par pašvaldību reformu

Ikšķiles novada dome ir sagatavojusi dokumentus un vērsīsies Satversmes tiesā, lai apstrīdētu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rīkojumu par iedzīvotāju aptaujas par administratīvi teritoriālo reformu nolikuma apturēšanu.

Laizāne: Atbildība par iespējamo NEPLP biedru reputāciju jāuzņemas to ieteicējiem

Atbildība jautājumā par NEPLP amatu kandidātu reputāciju būtu jāuzņemas viņus rekomendējošām organizācijām, norādīja 12.Saeimas sasaukuma Cilvēktiesību un sabiedrisko lieto komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.

Lielbritānijā ārkārtas sēde par Irānas sagrābto tankkuģi

Lielbritānijas valdības locekļi un drošības un militāro dienestu vadība pirmdien, 22.jūlijā, tiekas ārkārtas sēdē par incidentu Persijas līcī, kur Irāna sagrābusi britu tankkuģi un arestējusi tā apkalpi, ieskaitot vienu Latvijas pilsoni.

Žurnālistu algām, radio raidījumiem un atbalsta struktūrvienībām – Latvijas Radio valde skaidro, kā dalīs prasītos 100 000

Latvijas Radio valde iesniegusi NEPLP detalizētu informāciju par ārkārtas finanšu līdzekļu pieprasījumu 100 000 eiro apmērā, lai vēl šajā gadā spētu risināt krīzi Ziņu dienestā.

Policija neizskata versiju, ka advokāts Bērziņš nogalināts sava darba dēļ

Policija patlaban neizskata versiju, ka advokāts un bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš nogalināts savas profesionālās darbības dēļ, žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Dati: Ceļu satiksmes negadījumos ar neapdrošinātiem auto visvairāk pie vainas spēkrati vecumā no 11 līdz 15 gadiem

Pērn ceļu satiksmes negadījumos, kuri izraisīti ar neapdrošinātu auto, visbiežāk pie vainas bijuši auto vecumā no 11 līdz 15 gadiem, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja statistika.

Mārupē nogalināts advokāts un bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš

Mārupē nogalināts advokāts un bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Lai atbalstītu cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem, izmēģinās individuālā budžeta modeli

Labklājības ministrija izmēģinās jaunu pieeju sociālo pakalpojumu nodrošināšanā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kas ārvalstīs pazīstams arī kā «individuālā budžeta modelis».

Estonia upuru radiniekiem vilšanās par Francijas tiesas lēmumu

Francijas tiesas lēmums lietā par kompensāciju prāmja Estonia upuru radiniekiem ir liela vilšanās, tā vērtējis advokāts, kurš pārstāv 1994.gada katastrofas upuru tuviniekus.

Revīzija: Trūkst atklātas un atbildīgas pieejas ZM fondu finansējuma izlietojumā

Biedrībām pietuvinātas personas, kas, esot padomē, izvērtē naudas sadalījumu pašām biedrībām, braucieni uz Spāniju un Itāliju bez skaidra mērķa –Valsts kontrole vērtē līdzekļu izlietojumu Zemkopības ministrijas fondos.

Lai finansētu ceļus, Linkaits neizslēdz akcīzes nodokļa celšanu dīzeļdegvielai

Lai gūtu finansējumu ceļu remontam, nav izslēgta arī akcīzes nodokļa celšana dīzeļdegvielai, izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Sākas remontdarbi uz Ventspils šosejas – jārēķinās ar papildu 45 minūtēm braukšanai

Sākas pārbūves darbi uz autoceļa Ventspils–Kuldīga–Saldus posmā no Ventspils līdz pagriezienam uz Zirām.

Vēlēšanās Ukrainā gaidāma Zelenska Tautas kalpa uzvara

Ukrainā aizvadītajās parlamenta ārkārtas vēlēšanās ir uzvarējusi jaunā prezidenta Volodimira Zelenska partija, iegūstot rekordlielu balsu vairākumu, tā liecina rezultāti aptaujām pie vēlēšanu iecirkņiem.

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais, teikts Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Nedēļas sākumā gaidāms spēcīgs lietus, taču nogalē pat +29 grādi

Nedēļas sākumā laikapstākļus noteiks zema spiediena ieplaka un pāri Latvijas teritorijai virzīsies  mākoņu un lietus zonas.

VK: Lauksaimniecības sektorā «slēgts NVO klubiņš» gadiem ilgi bauda privilēģijas

Lauksaimniecības nozares ietekmīgākās nevalstiskās organizācijas finansējuma saņemšanā no valsts budžeta bauda īpašas privilēģijas, kas nav raksturīgas nevalstiskajam sektoram valstī kopumā, secināts Valsts kontroles veiktajā revīzijā.

Nedēļa Lietuvā: Noliedz Swedbank Sīrijas saiknes, Skvernelis mainīs dažus ministrus

Pagājušajā nedēļā Lietuvā noliegtas ziņas par Swedbank Lietuvas atzara saistību ar Sīrijas ķīmiskiem ieročiem. Tikmēr kaimiņiem ir plāni Rīgā ieguldīt 200 miljonus eiro, bet lietuviešu izsūtījumu vietu meklētājiem nākas doties uz Kazahstānu.

BNN nedēļas apkopojums: Pīraga dalīšana. Minimālā alga. Bīstamās spēlītes

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Kauna traips, Minimālā alga, Pīrāga dalīšana, Bīstamās spēlītes, Kāzu zvani, Lielās cerības un Finansējums.

Starp pārkāpumiem Muižnieka vēlēšanās uzsver dalībnieku skaita neprecizitātes

IKVD veiktās pārbaudes ziņojumā par konstatētajiem pārkāpumiem LU rektora vēlēšanās lielāks akcents tiek likts uz neprecizitātēm par reģistrēto dalībnieku skaitu pirms un pēc vēlēšanām.

Latvijai starp Baltijas valstīm pirmajā ceturksnī lielākais budžeta deficīts

Latvijā pirmajā ceturksnī vispārējās valdības budžeta deficīts attiecībā pret IKP bijis lielāks nekā ES vidēji, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati, kas apkopoti par 22 ES dalībvalstīm.

Augstākā tiesa negroza lēmumu neizmaksāt pensiju personai, kura nedzīvo Latvijā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments lēmis negrozīt tiesas spriedumu, ar kuru atteikts piešķirt vecuma pensiju tādēļ, ka viņa nedzīvo Latvijā.


-->