Lietuvas iekšlietu ministre: Situācija pie Baltkrievijas robežas stabilizējusies

Pagājušās nedēļas sākumā pieņemtais Lietuvas lēmums neielaist pāri Baltkrievijas robežai valstī nelegālos migrantus devis rezultātus un situācija pie Baltkrievijas robežas stabilizējusies, piektdienas, 13.augusta, preses konferencē paziņojusi kaimiņvalsts iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė).

Pēc viņas teiktā, pa visu šo laiku Lietuvā nav ielaisti 1 340 migranti, tostarp šonedēļ – aptuveni 200, taču iespējams, ka šai skaitā ietilpst cilvēki, kuri mēģinājuši šķērsot robežu atkārtoti.

44 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ ienākt Lietuvā atļauts.

«Šī nedēļa liek domāt, ka situācija stabilizējusies, tomēr nekādā ziņā nedrīkstam zaudēt modrību – mums jābūt gataviem dažādiem scenārijiem. Bet jāteic, ka lēmums, kas tika pieņemts 2.augustā, tiešām dod rezultātus,» piebildusi ministre.

Lasiet arī: Kariņš: Latvijai un ES jāparāda Baltkrievijai, ka imigrantu sūtīšana pāri robežai ir neauglīga

Valsts robežsardzes dienesta vadītājs Rustams Ļubajevs (Rustamas Liubajevas) žurnālistiem atzinis, ka Lietuvai nav precīzu datu par to, cik potenciālu nelegālo migrantu šobrīd vēl atrodas robežas Baltkrievijas pusē, bet no atklāti pieejamajiem avotiem, kā arī no robežu šķērsojošo autovadītāju liecībām ir zināms, ka gan pie pašas robežas, gan tuvējos ciemos un pilsētiņās viņi vēl ir.

Krasi pieaugot nelegālo migrantu plūsmai pāri Baltkrievijas robežai, 2.augusta vakarā iekšlietu ministre parakstīja rīkojumu, kas noteic, ka migrantiem, kuri mēģinās šķērsot Lietuvas robežu, tiks likts doties atpakaļ vai arī viņi tiks novirzīti uz robežkontrolpunktiem vai diplomātiskajām pārstāvniecībām.

Kā atzinusi Bilotaite, kopš šā lēmuma pieņemšanas migrantu plūsmas sākušas pieaugt kaimiņvalstīs – Latvijā un Polijā.

«Tāpēc ir ļoti svarīgi koordinēt rīcību, un šorīt man bija virtuāla saruna ar Igaunijas un Latvijas iekšlietu ministriem, mēs pārrunājām sadarbību gan politiskajā, gan tehniskajā līmenī, kopīgu amatpersonu rīcību,» stāstījusi ministre, piebilstot, ka nākotnē plānota arī Polijas piedalīšanās šādās sarunās.

Nākamnedēļ situāciju pie Eiropas Savienības robežas ar Baltkrieviju paredzēts pārrunāt arī neformālā ES dalībvalstu iekšlietu ministru apspriedē.

«Mēs ceram ne tikai uz politisko atbalstu un konkrētiem soļiem, bet arī uz finansiālu palīdzību fiziskas barjeras celšanā, jo tā ir ne tikai Lietuvas, Latvijas vai Polijas darīšana, tā ir visas Eiropas Savienības lieta, jo mēs apsargājam ārējo robežu,» piebildusi Bilotaite.

Pēc viņas sacītā, līdz ar migrantu plūsmu samazināšanos paveras iespēja vairāk uzmanības veltīt Lietuvā esošo migrantu nosūtīšanai atpakaļ uz izcelsmes valstīm.

Kā ziņots, migrantu plūsma pāri Lietuvas un Baltkrievijas robežai pēdējā laikā krasi pieauga. Kopš šā gada sākuma aizturēto nelegālo imigrantu kopskaits pārsniedzis 4 000. Lielākā daļa vēlas caur Lietuvu nokļūt Rietumeiropas valstīs.

Lietuvas amatpersonas norāda, ka Baltkrievijas režīms apzināti veicina migrantu plūsmu pāri abu valstu robežai, jo Lietuva atbalsta Baltkrievijas demokrātisko opozīciju un ir sniegusi patvērumu tās līderei Svjatlanai Cihanouskai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas