bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 25.08.2019 | Vārda dienas: Ivonna, Ludis, Ludvigs, Patrīcija, Patriks
LithuaniaLietuva

Lietuvas konservatīvajiem pārmet liberalizēšanos. Vai partijā gaidāma šķelšanās?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gabrieliuss Landsberģis

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Par spīti nokļūšanai opozīcijā Konservatīvā tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti (TS-LDK) piedzīvo neredzētu popularitāti. Piemēram, 2016.gada parlamenta vēlēšanās tā ieguva savā 30 gadu ilgajā vēsturē vislielāko mandātu skaitu. Kamēr Lietuvas Liberālā kustība iekūlusies skandālos, Konservatīvie pārņēmuši liberālo auditoriju, kuri līderi saskata Gabrieliusā Landsberģī (Gabrielius Landsbergis), liberāli domājošajā TS–LDK priekšsēdētājā, kura vadībā partija kļuvusi spēcīgāka.

Tomēr Lietuvas Augstākās padomes priekšsēdētāja Vitauta Landsberģa (Vytautas Landsbergis) mazdēlam pēdējā laikā nākas noraidīt pārmetumus, ka viņš konservatīvos padarījis pārāk liberālus.

Vēstulē kritizē līderi

Jūnija nogalē Jonass Rimants Dagis (Jonas Rimantas Dagys) skaļā vēstulē pauda, ka zem Landsberģa vadības TS–LDK ir zaudējusi savu seju, nodevusi savas pamatvērtības un pilnībā pieņēmusi liberālos uzskatus. Līdz ar to Dagis teicās, ka esot spiest pārtraukt dalību partijā. Tas gan maksāja Dagim iespēju balotēties 2020.gada Saeima vēlēšanās.

Parlamentārietis Dagis gan slavu ieguvis kā «kažoka apmetējs». Viņam ir arī stingra nostāja pret abortiem un viendzimuma pāru attiecībām.

Daži politikas vērotāji paredzēja, ka Dagis turpinās šķelt partiju un aicinās Konservatīvos atturēties no «liberalizācijas», tomēr politiķis šo soli nespēra.

Konservatīvais vēlas alternatīvu viedokli

Tomēr Konservatīvie saņēmuši triecienu no partijas jaunatnes. Neatkarības atjaunošanas akta parakstītāja Alģirda Saudarga (Algirdas Saudargas) mazdēls Pauļus Saudargs (Paulius Saudargas) aicināja partijas prezidiju ļaut partijas biedriem paust viedokli, kas atšķiras no politiskā spēka oficiālā viedokļa.

«Ja mēs to pieņemsim, tas būs liels solis pretī demokrātijai. Pašlaik mēs partijā pieņemam lēmumus ar vairākuma balsojumu, kas, gribi to vai nē, ir balstīts «buldozera principā», vai arī diskutējot. Es gan to sauktu par «pulēšanu», līdz jautājums ir tik «nopulēts», ka tas ir tik izbālējis, ka liek citiem zaudēt interesi par to,» komentēja Sardaugs. Tieši viņš bija Landsberģa konkurents 2017.gadā, kad partija izvēlējās savu vadītāju.

Nesaprašanās jau no paša sākuma

«Relatīvais, bieži vien neredzamais ienaids starp diviem spēkiem partijā ir vairāk vai mazāk taustāms jau kopš 2008.gada, kad toreizējā Tēvzemes savienība un jaunās ēras Konservatīvā partija apvienojās ar tās vecāko radinieci Lietuvas Kristīgo demokrātu partiju. Līdz šim bijušas vairākas saķeršanās par dažiem jautājumiem, bet tie vienmēr tiktu atrisināt, neļaujot sabiedrībai uzzināt par nesaprašanos,» BNN komentē Mikolas Romera Univeristātes (MRU) pasniedzējs Vitauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas).

Tomēr pēdējās nesaskaņas nevarēja notikt vēl sliktākā laikā – prezidenta vēlēšanu laikā. Daļa pazīstamu konservatīvo pauda atbalstu Gitanam Nausēdam (Gitanas Nausėda), nevis politiskā spēka oficiālajai pārstāvei Ingrīdai Šimonītei (Ingrida Šimonytė).

Konservatīvie atklāti kritizēja Šimonīti par pārāk liberālajiem uzskatiem par partijas pamatvērtībām, piemēram, ģimeni. Neprecētā Šimonīte ir atklāti pauda atbalstu kopdzīves likumam, kas iekļautu arī viendzimuma pārus.

Jaunas nesaskaņas

Runājot par «alternatīvo viedokli», Saudargs nepieminēja partijas liberalizāciju, taču pieminēja mākslīgo apaugļošanu un viendzimuma pāru tiesības kā jautājumus, kuros partijā nav vienprātības.

«Kopš Tēvzemes savienība un Lietuvas Kristīgie demokrāti apvienojās 2008.gadā, ir bijuši daudz jautājumu, kas pārbaudīja mūsu vienotību. Tomēr toreiz mums nebija darīšana ar jautājumiem, kuri, manuprāt, izaicina vērtības,» uzsvēra Sardaugs. Viņš arī pauda nožēlu, ka vairs netiek ņemts vērā Lietuvas Romas katoļu baznīcas viedoklis.

«Sardaugs un daži citi konservatīvie vēlas atklātu diskusiju par vairākiem jautājumiem partijā. Es nedomāju, ka viņi cenšas naidoties ar partijas līderi, jo tas nekur nevestu,» BNN komentē Laurs Bielinis (Lauras Bielinis), Kauņas Vitauta Magnusa universitātes pasniedzējs. «Tiem, kuri sazobojušies pret partijas vadību, apsūdzot to par partijas vērtību nodošanu, nav nekādu izredžu – partijas vadības groži ir cieši Landsberģa rokās.»

Tomēr Bielinis uzskata, ka Landsberģis būs spiests pirms 2020.gada vēlēšanām skaidro paust savu nostāju tādos jautājumos kā mākslīgā apaugļošana un viendzimuma laulības.

«Manuprāt, viņam nav citas izvēlēs kā turēties kopā ar partijas kristiešu galu. Tādējādi viņš tiem pielabināsies un nodrošinās atbalstu vēlēšanās. Ēnas puse gan varētu būt liberāli noskaņoto vēlētāju zaudēšana,» komentē Bielinis.

Jaunākā Landsberģa nopelni

Dumbliausks gan ir pārliecināts, ka bailes no tā, ka viņus izstums no aktīvās politikas, attur stingros konservatīvos no partijas pamešanas.

«Viņi ir jauni, gudri un gana labi saprot, ja viņi tā darīs [pametīs partiju], viņu dienas ir skaitītas. Tiem, kuri spurojas pret Landsberģi, vajadzētu atcerēties, ka tieši viņš ļāva Konservatīvajiem sasniegt savas virsotnes. Ja ne viņš, TS–LDK nebūtu ieguvusi rekordlielo balsu skaitu,» stāsta analītiķis. «Neticu, ka Landsberģis pēkšņi atmetīs savus liberālos uzskatus un pievienosies stingrajiem konservatīvajiem.»

Pēdējās aptaujas liecina, ka TS–LDK ir populārākā partija Lietuvā. Aiz viņiem ir Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienība.


Pievienot komentāru

Zviedrijas secinājumi par iespējamo naudas atmazgāšanu Swedbank aizkavēsies

Secinājumus izmeklēšanai saistībā ar aizdomām par to, ka Zviedrijas Swedbank meitasbankās Baltijas valstīs varētu būt notikusi naudas atmazgāšana, publiskos nākamā gada sākumā, kas būs vairākus mēnešus vēlāk, nekā tika paredzēts iepriekš.

PNB bankas maksātnespējas pieteikumu aiz slēgtām durvīm skatīs augusta beigās

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 29.augustā, plkst. 11.30 aiz slēgtām durvīm skatīs Finanšu un kapitāla tirgus komisijas iesniegto PNB bankas maksātnespējas pieteikumu.

LIZDA uzstāj, lai valsts budžetā 2020.gadam ņem vērā prasības par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu

LIZDA uzstāj, lai valdība, izskatot budžetu 2020.gadam, ņem vērā tās prasības par pedagogu atalgojuma celšanu un finansējuma piešķiršanu skolotāju izdienas pensiju nodrošināšanai.

Levits: Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstās izkausēja totalitāro režīmu

Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstas izkausēja totalitāro režīmu, Baltijas ceļa 30.gadadienai veltītajā Baltijas valstu karogu pacelšanas pasākumā Svētā gara tornī sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Igaunijā augusta beigās darbu uzsāks IKEA

Zviedrijas mājokļa labiekārtošanas preču uzņēmums IKEA 29.augustā Igaunijā atvērs interneta veikalu un atklās preču pasūtīšanas un saņemšanas vietu.

Veselības nozarei nākamgad budžetā vēlas papildu 144 miljonus eiro

Veselības nozares reformu turpināšanai nākamgad nepieciešami 144 miljoni eiro, liecina Finanšu ministrijas ziņojums par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem.

Lembergam piešķirts valsts nodrošināts advokāts

Smagos noziegumos apsūdzētajam un no pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ir piešķirts valsts nodrošināts advokāts.

Aprit 80 gadu, kopš Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas

23.augustā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība un nacistiskā Vācija parakstīja Molotova-Ribentropa paktu.

Tamužs un Būde gatavi pārdot savas Eco Baltia akcijas, bet ne «par grašiem»

AS Eco Baltia padomes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs un padomes priekšsēdētāja vietniece Undīne Būde ir gatavi pārdot sev piederošās uzņēmuma akcijas, bet ne «par grašiem», stāsta Tamužs

ReRe būve 1 piedāvā VNĪ mierizlīgumu un risinājumu darbu turpināšanai

Jaunā Rīgas teātra būvnieki, pilnsabiedrība ReRe būve 1, piedāvā VAS Valsts nekustamie īpašumi mierizlīgumu un risinājumu, kādā veidā atsākt teātra rekonstrukciju.

Aicina Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku

Pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis publiskā vēstulē izteicis aicinājumu Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku.

Autovadītājiem: Uz Jūrmalas šosejas izmaiņas satiksmes organizācijā

Ir slēgtas visas apļveida nobrauktuves satiksmes mezglā ar Rīgas apvedceļu A5, arī braucot no Rīgas Liepājas virzienā.

Francija atbalsta Brexit sarunu atsākšanu, lai briti izstātos ar līgumu

Francijas prezidents Emanuels Makrons atbalstījis jaunas, mēnesi ilgas Brexit sarunas, lai izvairītos no Lielbritānijas bezvienošanās izstāšanās no Eiropas Savienības. Viņš gan noraidījis britu galveno prasību atteikties no Īrijas robežas pagaidu noregulējuma ieceres.

Norok kara cirvi? Salabst Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieks un iekšlietu ministrs

Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme paziņojis, ka atrisinājis konfliktu, kas noritēja starp viņu un Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieku Elmāru Vaheru.

Akciju cenas krītas, investoriem neriskējot pirms FRS vadītāja runas

ASV un Eiropas biržās ceturtdien lielākoties bija kritums, investoriem izvairoties riskēt pirms ASV Federālās rezervju sistēmas vadītāja piektdienas runas.

Latvijā gaidāms stiprs karstums

Nedēļas nogalē laikapstākļus Latvijā noteiks plašs anticiklons, līdz ar to gaidāms saulains un pārsvarā sauss laiks – teritorijas lielākajā daļā termometra stabiņš pakāpsies līdz +23…+26 grādu atzīmei.

Vietas gaida – Latvijas dzelzceļš meklē valdes locekli un priekšsēdētāju

VAS Latvijas dzelzceļš izsludinājis konkursu uz diviem valdes locekļu amatiem. No pretendentiem gaida nevainojamu reputāciju un starptautisku pieredzi.

Vītauts Landsberģis Baltijas ceļa gadadienā aicina «nepazudināt padarīto»

Atskatoties uz Baltijas ceļu, kas pirms 30 gadiem vienoja divus miljonus cilvēku Baltijas valstīs, pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis aicinājis «neizbārstīt un nepazudināt to, kas padarīts».

Eksperts: Kamēr Baltkrievijas elektrība plosa Baltijas solidaritāti, Maskava līksmo

Kamēr Lietuva apņēmusies neiegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas, protestējot pret tur topošo Astravjecas atomelektrostaciju, Latvija gatavojas ar baltkrieviem tirgoties ar elektrību. Pirmajā vietā ekonomika vai politika?

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju.

Sola palielināt latviešu valodas lietojumu Rīgas bērnudārzos

Rīgas domes atbildīgais departaments sola turpināt palielināt latviešu valodas lietojumu bērnudārzos.

Penča lieta: Pārkāpumu atzīst, taču vainīgos pie atbildības nesauc

Lai gan atzīts, ka Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktoram Ainaram Pencim prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kriminālprocess ir izbeigts un vainīgie pie atbildības nav saukti.

TV3 Ziņas: Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas valdē Bermanis ticies ar Šleseru

Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas pārvaldes valdē Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis Jūrmalā ticies ar uzņēmēju un bijušo politiķi Aināru Šleseru, lai runātu par ostas darbu un uzņēmējdarbību,

Lietuvas Seims atbalsta ekonomikas ministra Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam

Lietuvas Seims atbalstījis ekonomikas un inovāciju ministra Virginija Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam.

Ģirģens ar Ķuzi vienojies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ticies ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un abi vienojušies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai, piemēram, paredzot biežākas darbinieku rotācijas.


-->