bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 19.01.2020 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LithuaniaLietuva

Lietuvas konservatīvajiem pārmet liberalizēšanos. Vai partijā gaidāma šķelšanās?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gabrieliuss Landsberģis

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Par spīti nokļūšanai opozīcijā Konservatīvā tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti (TS-LDK) piedzīvo neredzētu popularitāti. Piemēram, 2016.gada parlamenta vēlēšanās tā ieguva savā 30 gadu ilgajā vēsturē vislielāko mandātu skaitu. Kamēr Lietuvas Liberālā kustība iekūlusies skandālos, Konservatīvie pārņēmuši liberālo auditoriju, kuri līderi saskata Gabrieliusā Landsberģī (Gabrielius Landsbergis), liberāli domājošajā TS–LDK priekšsēdētājā, kura vadībā partija kļuvusi spēcīgāka.

Tomēr Lietuvas Augstākās padomes priekšsēdētāja Vitauta Landsberģa (Vytautas Landsbergis) mazdēlam pēdējā laikā nākas noraidīt pārmetumus, ka viņš konservatīvos padarījis pārāk liberālus.

Vēstulē kritizē līderi

Jūnija nogalē Jonass Rimants Dagis (Jonas Rimantas Dagys) skaļā vēstulē pauda, ka zem Landsberģa vadības TS–LDK ir zaudējusi savu seju, nodevusi savas pamatvērtības un pilnībā pieņēmusi liberālos uzskatus. Līdz ar to Dagis teicās, ka esot spiest pārtraukt dalību partijā. Tas gan maksāja Dagim iespēju balotēties 2020.gada Saeima vēlēšanās.

Parlamentārietis Dagis gan slavu ieguvis kā «kažoka apmetējs». Viņam ir arī stingra nostāja pret abortiem un viendzimuma pāru attiecībām.

Daži politikas vērotāji paredzēja, ka Dagis turpinās šķelt partiju un aicinās Konservatīvos atturēties no «liberalizācijas», tomēr politiķis šo soli nespēra.

Konservatīvais vēlas alternatīvu viedokli

Tomēr Konservatīvie saņēmuši triecienu no partijas jaunatnes. Neatkarības atjaunošanas akta parakstītāja Alģirda Saudarga (Algirdas Saudargas) mazdēls Pauļus Saudargs (Paulius Saudargas) aicināja partijas prezidiju ļaut partijas biedriem paust viedokli, kas atšķiras no politiskā spēka oficiālā viedokļa.

«Ja mēs to pieņemsim, tas būs liels solis pretī demokrātijai. Pašlaik mēs partijā pieņemam lēmumus ar vairākuma balsojumu, kas, gribi to vai nē, ir balstīts «buldozera principā», vai arī diskutējot. Es gan to sauktu par «pulēšanu», līdz jautājums ir tik «nopulēts», ka tas ir tik izbālējis, ka liek citiem zaudēt interesi par to,» komentēja Sardaugs. Tieši viņš bija Landsberģa konkurents 2017.gadā, kad partija izvēlējās savu vadītāju.

Nesaprašanās jau no paša sākuma

«Relatīvais, bieži vien neredzamais ienaids starp diviem spēkiem partijā ir vairāk vai mazāk taustāms jau kopš 2008.gada, kad toreizējā Tēvzemes savienība un jaunās ēras Konservatīvā partija apvienojās ar tās vecāko radinieci Lietuvas Kristīgo demokrātu partiju. Līdz šim bijušas vairākas saķeršanās par dažiem jautājumiem, bet tie vienmēr tiktu atrisināt, neļaujot sabiedrībai uzzināt par nesaprašanos,» BNN komentē Mikolas Romera Univeristātes (MRU) pasniedzējs Vitauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas).

Tomēr pēdējās nesaskaņas nevarēja notikt vēl sliktākā laikā – prezidenta vēlēšanu laikā. Daļa pazīstamu konservatīvo pauda atbalstu Gitanam Nausēdam (Gitanas Nausėda), nevis politiskā spēka oficiālajai pārstāvei Ingrīdai Šimonītei (Ingrida Šimonytė).

Konservatīvie atklāti kritizēja Šimonīti par pārāk liberālajiem uzskatiem par partijas pamatvērtībām, piemēram, ģimeni. Neprecētā Šimonīte ir atklāti pauda atbalstu kopdzīves likumam, kas iekļautu arī viendzimuma pārus.

Jaunas nesaskaņas

Runājot par «alternatīvo viedokli», Saudargs nepieminēja partijas liberalizāciju, taču pieminēja mākslīgo apaugļošanu un viendzimuma pāru tiesības kā jautājumus, kuros partijā nav vienprātības.

«Kopš Tēvzemes savienība un Lietuvas Kristīgie demokrāti apvienojās 2008.gadā, ir bijuši daudz jautājumu, kas pārbaudīja mūsu vienotību. Tomēr toreiz mums nebija darīšana ar jautājumiem, kuri, manuprāt, izaicina vērtības,» uzsvēra Sardaugs. Viņš arī pauda nožēlu, ka vairs netiek ņemts vērā Lietuvas Romas katoļu baznīcas viedoklis.

«Sardaugs un daži citi konservatīvie vēlas atklātu diskusiju par vairākiem jautājumiem partijā. Es nedomāju, ka viņi cenšas naidoties ar partijas līderi, jo tas nekur nevestu,» BNN komentē Laurs Bielinis (Lauras Bielinis), Kauņas Vitauta Magnusa universitātes pasniedzējs. «Tiem, kuri sazobojušies pret partijas vadību, apsūdzot to par partijas vērtību nodošanu, nav nekādu izredžu – partijas vadības groži ir cieši Landsberģa rokās.»

Tomēr Bielinis uzskata, ka Landsberģis būs spiests pirms 2020.gada vēlēšanām skaidro paust savu nostāju tādos jautājumos kā mākslīgā apaugļošana un viendzimuma laulības.

«Manuprāt, viņam nav citas izvēlēs kā turēties kopā ar partijas kristiešu galu. Tādējādi viņš tiem pielabināsies un nodrošinās atbalstu vēlēšanās. Ēnas puse gan varētu būt liberāli noskaņoto vēlētāju zaudēšana,» komentē Bielinis.

Jaunākā Landsberģa nopelni

Dumbliausks gan ir pārliecināts, ka bailes no tā, ka viņus izstums no aktīvās politikas, attur stingros konservatīvos no partijas pamešanas.

«Viņi ir jauni, gudri un gana labi saprot, ja viņi tā darīs [pametīs partiju], viņu dienas ir skaitītas. Tiem, kuri spurojas pret Landsberģi, vajadzētu atcerēties, ka tieši viņš ļāva Konservatīvajiem sasniegt savas virsotnes. Ja ne viņš, TS–LDK nebūtu ieguvusi rekordlielo balsu skaitu,» stāsta analītiķis. «Neticu, ka Landsberģis pēkšņi atmetīs savus liberālos uzskatus un pievienosies stingrajiem konservatīvajiem.»

Pēdējās aptaujas liecina, ka TS–LDK ir populārākā partija Lietuvā. Aiz viņiem ir Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienība.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!