Lietuvas pedagogi cīnās par 1 500 eiro vidējo algu jau līdz 2022.gadam

Pedagogu protesti Viļņā 2018.gada nogalē

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas pedagogi šonedēļ uzsākuši sarunas ar Lietuvas Izglītības, zinātnes un sporta ministriju ar mērķi panākt «cienījamu» vidējo atalgojumu 1 500 eiro apmērā nākamo triju gadu laikā. Ja prasības netiks apmierinātas, pedagogi ir gatavi atkārtot neseno skolu streiku.

 Jaunas sarunas, tās pašas prasības

Šonedēļ Lietuvas Izglītības darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Andrjus Navicks (Andrius Navickas) sarunā ar portālu BNN skaidroja: «Jā, mūsu arodbiedrība šonedēļ uzsāka sarunas ar ministriju, lai spriestu par virkni jautājumu, kuru nav risināti, vai tika daļēji izskatīti 2018.gada nogalē, kad notika skolotāju protesta akcijas. Ja nenonāksim pie kopsaucēja, mēs neizslēdzam neko, arī iešanu ielās ne».

Arodbiedrības vadītājs sarunā uzsvēra, ka pedagogu mērķis ir 2022.gadam panākt vidējo skolotāja algu 1 500 eiro apmērā, prasību pamatojot ar Lietuvas ekonomisko attīstību. Pašlaik vidējā skolotāju alga Lietuvā ir robežās starp 650 un 800 eiro. Pedagogiem ir arī virkne citu ilgi sasāpējušu problēmu.

«1 500 eiro būtu cienījams algas līmenis. (..) Mēs vēlamies, lai ministrija paaugstina pedagoga algas stundas likmi, nodrošina, ka pedagogu algas katru gadu pieaug par vismaz 20%. Mēs vēlamies samazināt skolnieku skaitu klasēs, kā arī vienoties par pirmskolas izglītības principiem un šī darba atalgojumu,» uzskaitīja Navicks.

Protestu brīdinājums – nopietns

Lietuvas izglītības sektora politiskā vadība, visticamāk, pedagogu brīdinājumu par iespējamiem protestiem uztver gana nopietni. 2018.gada pēdējos mēnešos valstī notika plaši pedagogu streiki, kas noslēdzās ar miermīlīgu Izglītības, zinātnes un sporta ministrijas ēkas aplenkumu un ministres demisiju.

Algām grib piešķirt 400 miljonus eiro

Pašlaik apstiprināšanas procesā ir Lietuvas publiskā sektora algu palielināšanas stratēģija, kas pieņemšanas gadījumā nozīmētu papildu 400 miljonu eiro piešķiršanu no valsts rīcībā esošiem līdzekļiem, tā šonedēļ pavēstījis Lietuvas valsts kancelejas vadītāja vietnieks Deivids Matuļonis (Deividas Matulionis).

«Mums vēl ir jāvienojas par galīgiem skaitļiem, taču tie būtu aptuveni 200 miljoni eiro nākamajā gadā, neskaitot Obligātās veselības apdrošināšanas fondu un papildu 180 līdz 190 miljonus eiro no šī fonda. Tā ir ļoti liela summa,» žurnālistiem skaidrojis Matuļonis.

Šo papildu naudu iecerēts izlietot, lai celtu šobrīd zemāko algu koeficientus konkrētās sabiedriskā sektora jomās un lai palielinātu pamatalgas apmēru. Strādājošie, kuri var cerēt uz atalgojuma pieaugumu šajā kārtībā ir Lietuvas pedagogi, sociālie darbinieki, ārsti un medmāsas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas