bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 18.11.2019 | Vārda dienas: Aleksandrs, Brīve, Doloresa
LithuaniaLietuva

Lietuvas premjers atvaira pārmetumus par īpašu labvēlību poļu naftas uzņēmumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Orlen Lietuva, Polija, Sauļus Skvernelis, Lietuvas basketbols, Lietuvos geležinkeliai

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā basketbolu dēvē par nācijas otro reliģiju. Arī premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir liels tā cienītājs, tādēļ sportiska rakstura pretimnākšana Polijas naftas uzņēmumam Orlen, kas vada naftas pārstrādi Mažeiķos, šķiet ne tikai neizprotama, bet arī mazliet aizdomīga.

Neizprotama vienošanās

Ja apjomīgo stāstu mēģina izstāstīt īsi, tad tas jādara šādi.

Lietuvas premjerministrs uzņēmumam Orlen Lietuva deva pretimnākšanu vairāku miljonu eiro vērtībā. Tas notika pēc tam, kad viņš slepeni ticies ar Jaroslavu Kačiņski (Jaroslaw Kaczynski), Polijā valdošās partijas Likums un taisnīgums līderi. Sauļus Skverneļa tikšanās reizes ar Kačiņski savukārt sarīkojis Toms Pačēss (Tomas Pačėsas), lietuviešu olimpiskais medaļnieks un šobrīd ietekmīga persona Lietuvas basketbola administrācijā.

Apmaiņā pret labvēlību Orlen Lietuva, iespējams, piešķīris lielas summas uzņēmējiem, kuri vada basketbola klubus Viļņas Rytas un Paņevežas Lietkabelis, kā arī Lietuvas Reģionalai Basketbola līgai (LRBL). Pēdējo vada iepriekš minētais Pačēss un Darijs Gudelis (Darius Gudelis). Tiek uzskatīts, ka abu klubu īpašnieki un LRBL vadītāji pieder Skvernelim tuvu personu lokam.

Minētie basketbola klubi neatklāja saņemtā atbalsta apjumu, bet LRBL atzina, ka ir saņēmusi 10 000 eiro.

Notikušo gaismā cēla ziņu portāls 15min.lt. Tas arī vēstījis, ka pēc Skverneļa publiski neizziņotajām tikšanās reizēm ar Polijas politiķiem, Polijas valsts kontrolētā enerģētikas milža Orlen Lietuvas meitasuzņēmums saņēmis atlaides kravas pārvadājumiem no Lietuvas dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai (LG). 15min.lt arī ziņoja, ka Orlen Lietuva valstī veiksmīgi piedalījies izsolēs par Lietuvas elektrības rezervēm.

Premjers saskata melus un maldus

«Tiek izplatīti apzināti meli un dezinformācija,» tā trešdien, 6.novembrī, izskanējušo informāciju, atbildot uz žurnālistu jautājumiem komentēja Skvernelis. «Vienošanās ar Orlen bija neizbēgama. Strīds [starp uzņēmumu un LG], kas vilkās gadiem, tas kaitēja gan LG, gan Orlen un arī attiecībām starp Lietuvu un Poliju».

Premjerministrs, kurš pārstāv Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību, uzsvēris, ka uzņēmumu panāktā vienošanās atbilst valsts interesēm.

Skvernelis gan arī ir publiski atzinis, ka Pačēss, kurš ir pieckārtējs Polijas nacionālās basketbola līgas čempions un kurš piecus gadus trenējis Polijas basketbola klubu Sopotas Prokom Trefl, ir palīdzējis viņam sapazīties ar ietekmīgākajiem Polijas politiķiem.

Kā vērtēt Skverneļa iesaisti?

Lūgts vērtēt situāciju ar premjeru un uzņēmumiem Mikolas Romera Universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbiliausks (Vytautas Dumbliauskas) norādījis uz Skverneļa veselības stāvokli un apkārtējo amatpersonu attieksmi pret to.

«Pārmetumi, ar ko Skvernelis saskaras, ir ļoti nopietni. Man šķiet, ka daudzas amatpersonas sliecas attiekties pret viņu pielaidīgi viņa smagās slimības dēļ (Lietuvas premjerministrs cīnās ar vēzi – L.J.). (..) Ķīmijterapijas procedūru rezultātā viņš acīmredzami ir zaudējis savu darba efektivitāti,» tā sarunā ar BNN situāciju vērtēja asociētais profesors.


Pievienot komentāru

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!