Lietuvas premjers saskata «smieklīgu» Kremļa pirkstu skolotāju protestos

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā jo tuvāk nāk pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas, jo vairāk dzirksteļu plaiksnī starp politisko spēku līderiem. Izsmēlis savu vārdisko ieroču arsenālu, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir vērsies izlūkdienestā, lai tas ieskatītos valstī notiekošajā, un pārmetis Seima opozīcijai, ka tā atbalsta skolotāju streiku ar Kremļa līdzdalību.

Skvernelis otrdien, 11.decembrī, apstiprināja to, par ko valdībā un Seimā runāts kopš pagājušās nedēļas beigām, proti, ka valdības vadītājs ir vērsies Lietuvas Valsts Drošības departamentā, kas nodarbojas ar izlūkošanu, pretizlūkošanu un korupcijas izmeklēšanu, lai tas izvērtētu «valstī notiekošos procesus».

Savā komentārā par dienestam doto uzdevumu Skvernelis šonedēļ pieminējis parlamenta lielāko opozīcijas partiju, Tēvzemes savienību — Lietuvas kristīgos demokrātus, jo tie atbalsot skolotāju masveida streiku, kas norisinās jau vairāk nekā mēnesi un kur iesaistījušies aptuveni tūkstotis pedagogu.

Skolotāju mērķis ir no 2019.gada panākt algu pieaugumu par 20% un arī, lai tiktu uzlabota atalgojuma aprēķināšanas sistēma.

Valdības vadītājs, kurš pārstāv Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību, arī pieļāvis, ka, iespējams, konservatīvo un skolotāju rīcībā ir redzama nevēlama Krievijas valdības ietekme.

Atbildot uz šiem pārmetumiem, Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis), kurš ir Tēvzemes savienības — Lietuvas kristīgo demokrātu priekšsēdētājs vērtējis, ka pēdējā laikā premjeram bijusi nosliece radoši interpretēt informāciju.

Landsberģis arī ieteicis Skvernelim vērsties zvaigžņu observatorijā, jo tās speciālisti varētu viņam sniegt ziņas par zvaigžņu stāvokli, kas premjeram varbūt palīdzēšot saprast savu domu gājienu.

«Viņam ir neērti sarunāties ar skolotājiem tiešā veidā, jo tam ir vajadzīgs, lai cilvēks klausītos. Mūsu Dučem [atsauce uz 20.gs. fašistiskās Itālijas vadītāju Benito Musolīni – BNN] nepatīk klausīties, viņam patīk diktēt. Mūsu diktators šobrīd nevēlas sākt sarunas vai meklēt kompromisu. Attiecīgi viņš ir ķēries vecas un labi pārbaudītas taktikas – neadekvāti kliegt par Kremli un konservatīvajiem,» tā sociālajā tīklā Facebook raksta nacionālkonservatīvās partijas vadītājs Landsberģis.

No malas skatoties, «smieklīgi»

BNN lūdza šo pavērsienu Lietuvas Seima pozīcijas un opozīcijas attiecībās komentēt politologam, Mikolas Romera Universitātes asociētam profesoram Vītautam Dumbliauskam (Vytautas Dumbliauskas).

«Tas ir smieklīgi: kad politiķi izsmeļ visus parastos cīņas līdzekļus, tie met galdā kārti ar Valsts Drošības departamentu, lūdzot to iesaistīties un atbalstīt vienu vai otru pusi. Ir pilnībā absurdi domāt, ka skolotāju streiku ir sarīkojis Kremlis,» tā sarunā ar BNN vērtēja politologs Dumbliausks.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas