bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 21.10.2019 | Vārda dienas: Severīns, Urzula
LithuaniaLietuva

Lietuvas prezidenti: Grībauskaite ceļā uz ES virsotnēm un kādēļ lietuvieši izvēlējās Nausēdu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite un jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Aizejošās Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaitė) vārds šobrīd izskan saistībā ar Eiropas Savienības (ES) augstāko amatu pretendentiem. Savukārt ievēlot viņas pēcteci Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda), lietuvieši izvēlējušies samierniecisku figūru kareivīgai Lietuvas politikai.

Vai Grībauskaite iegūs vadošu amatu ES?

Jūlijā bez darba paliks ilggadējā Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė), un tieši pašlaik ES dalībvalstis diskutē par pretendentiem uz Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja, Eiropas Savienības Padomes priekšsēdētāja, ES ārlietu un aizsardzības pārstāvja un Eiropas Centrālās Bankas prezidenta amatiem. Dalībvalstis ir vienojušās, ka divus no četriem jāieņem sievietēm, turklāt pastāv uzskats, ka vismaz viens amats būtu jāiegūst Centrāleiropas vai Austrumeiropas politiķim, kurš ir pieredzējis gan nacionālās valdības darbā, gan pildījis vadošus pienākumus kādā ES iestādē.

Visiem šiem kritērijiem atbilst Grībauskaite, kura savulaik EK bijusi budžeta komisāre, bet Lietuvā pildījusi ne tikai prezidentes, bet iepriekš arī pildījusi finanšu ministres pienākumus.

Pārāk skarba Eiropai?

Politiski neatkarīgā Grībauskaite analītiķu vērtējumā varētu šķist pārāk stingra Rietumeiropas politiskai elitei. Tāds secinājums varot rasties, ja viņas izteikumus salīdzina ar vairumu Eiropas politiķu, kuri, piemēram, attiecībās Krieviju izvēlējušies samierniecisku un diplomātisku toni.

Pēc tam, kad Krievija sev nelikumīgi pievienoja Ukrainai piederošo Krimas pussalu un iesaistījās Donbasa karā, Grībauskaite nosauca Krieviju par «teroristisku valsti». Šis epitets ir zināmā mērā kļuvis par viņas vizītkarti, kas raksturo viņas spēju izteikties, atkāpjoties no diplomātiskās etiķetes, kas analītiķu vērtējumā var radīt iespaidu par grūti prognozējamu politiķi.

Nākamais prezidents uzvarējis, radot savaldību, vēlmi samierināt

Šovasar Grībauskaites vietā stāsies ekonomikas eksperts Gitans Nausēda, kurš 26.maija prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā valsts vadītāja amatā ievēlēts ar lielu atbalstu. Divu kandidātu sacensībā savu balsi par viņu atdevuši 65,9% vēlētāju.

Jaunievēlētais prezidents paudis vēlmi padarīt Lietuvas politisko kultūru savaldīgāku un kulturālāku.

«Viņš nepauž nicinājumu pret partijām, kuras nebaudīja Grībauskaites labvēlību. Viņš uzsver centienus runāt un sadarboties ar visu politisko spektru,»

tā Nausēdu vērtē politologs Vladimirs Laucijs (Vladimiras Laucius).

Jaunajam prezidentam kā politikas jaunpienācējam tomēr nebūs viegls darbs ar valdību un parlamentu. Viena no divām Lietuvas koalīcijas partijām Sociāldemokrātiskā partija, kā arī opozīcijas frakcija Kārtība un taisnīgums šonedēļ paziņojušas par sadarbības apturēšanu ar valdošo Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību (LZZS).

Premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) savukārt izteicies, ka viņa nākotnes plāni varētu nesakrist ar viņa LZZS mērķiem.

Aptauja: Nausēda simpātisks domu gājiena un ārienes dēļ

Sabiedriskās domas aptaujā, kas veikta īsi pirms Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrās kārtas, Nausēdu atbalstošiem respondentiem jautāts, kādi faktori likuši izvēlēties tieši viņu.

Lielākais īpatsvars jeb 22% aptaujāto norādījuši, ka izvēlējušies viņu ekonomista profesijas dēļ. Gandrīz tikpat daudz – 20% – atklājuši, ka tiem visvairāk simpatizē šī kandidāta inteliģence, atjautība un domu gājiens.
13% respondentu savukārt izcēluši Nausēdas iespaidīgo izglītību, plašo pasaules redzējumu un prāta spējas.
Interesanti, ka sešiem procentiem aptaujāto svarīga šķitusi kandidāta pievilcīgā āriene, kamēr vēl seši procenti uzsvēruši viņa spēju atvērti sarunāties ar cilvēkiem.


Pievienot komentāru

De facto: Draud izgāzties Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā

Iekavēto darbu dēļ apdraudēta Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā, informē Latvijas Televīzijas raidījums De facto. Šī nebūtu pirmā reize, kad latviešiem dalība prestižajā izstādē apraujas pusceļā.

Krievijā izmeklē traģisko Sibīrijas zeltraču aizsprosta sabrukšanu

Par 15 cilvēku bojāeju Sibīrijā aizvadītajā nogalē, sabrūkot dambim uz Seibas upes, Krievijas varasiestādes uzsākušas krimināllietu par pārkāpumiem zeltraču kopmītņu ierīkošanā pie upes.

Atgādinājums: Turpinoties lietum, grants ceļi var būt grūti izbraucami

Pārmitrināti ceļi ar grants segumu zaudē nestspēju, uz tiem veidojas dubļi un bedres. Mitrums apgrūtina autoceļu uzturēšanu, jo slapjā laikā greiderēšana ir mazāk efektīva un bedres ātri vien veidojas atkārtoti.

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Nedēļa Lietuvā: Aug nodokļi. Prezidenta pārmetumi Eiropai. Cīņa ar Seima priekšsēdētāju

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā valdība pieņēmusi vairākus lēmumus, kas paredz nodokļu sloga pieaugumu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izteicis kritiku ES par paplašināšanās plāniem, bet Seimā notika spraigas cīņas ar parlamenta priekšsēdētāju.

BNN nedēļas apkopojums: Patriektais Gorkšs. Negaidītie miljoni. Nepilsoņu bērni

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Negaidītie miljoni, Nepilsoņu bērni, Gāztais prezidents, Pašvaldību reforma, Streiks, Dotācijas, Pensiju reforma, Kārtējā pauze un Ugunsgrēks.

Lielbritānijas parlaments lemj atlikt Brexit

Lielbritānijas parlaments nobalsojis par priekšlikumu, saskaņā ar kuru parlaments nevar apstiprināt Borisa Džonsona panākto Brexit vienošanos, kamēr parlamentā nav pieņemts vienošanās izpildes likums.

Katalāņu separātisti bloķē autosatiksmi uz Spānijas un Francijas robežas

Katalāņu separātisti bloķējuši satiksmi divos maršrutos starp Spāniju un Franciju, piekto dienu turpinot protestus pret deviņu savu līderu notiesāšanu.

Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta

Fiskālās disciplīnas padomes locekle un bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta.

Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējais valdības budžeta deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Steigā vēlas pagarināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga un Ošenieka pilnvaras Ventspils brīvostā

Ventspils pilsētas dome negaidīti sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lems par Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka pilnvaru pagarināšanu Ventspils Brīvostas pārvaldes valdē.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->