bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 16.06.2019 | Vārda dienas: Justīne, Juta
LithuaniaLietuva

Lietuvas prezidenti: Grībauskaite ceļā uz ES virsotnēm un kādēļ lietuvieši izvēlējās Nausēdu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite un jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Aizejošās Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaitė) vārds šobrīd izskan saistībā ar Eiropas Savienības (ES) augstāko amatu pretendentiem. Savukārt ievēlot viņas pēcteci Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda), lietuvieši izvēlējušies samierniecisku figūru kareivīgai Lietuvas politikai.

Vai Grībauskaite iegūs vadošu amatu ES?

Jūlijā bez darba paliks ilggadējā Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė), un tieši pašlaik ES dalībvalstis diskutē par pretendentiem uz Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja, Eiropas Savienības Padomes priekšsēdētāja, ES ārlietu un aizsardzības pārstāvja un Eiropas Centrālās Bankas prezidenta amatiem. Dalībvalstis ir vienojušās, ka divus no četriem jāieņem sievietēm, turklāt pastāv uzskats, ka vismaz viens amats būtu jāiegūst Centrāleiropas vai Austrumeiropas politiķim, kurš ir pieredzējis gan nacionālās valdības darbā, gan pildījis vadošus pienākumus kādā ES iestādē.

Visiem šiem kritērijiem atbilst Grībauskaite, kura savulaik EK bijusi budžeta komisāre, bet Lietuvā pildījusi ne tikai prezidentes, bet iepriekš arī pildījusi finanšu ministres pienākumus.

Pārāk skarba Eiropai?

Politiski neatkarīgā Grībauskaite analītiķu vērtējumā varētu šķist pārāk stingra Rietumeiropas politiskai elitei. Tāds secinājums varot rasties, ja viņas izteikumus salīdzina ar vairumu Eiropas politiķu, kuri, piemēram, attiecībās Krieviju izvēlējušies samierniecisku un diplomātisku toni.

Pēc tam, kad Krievija sev nelikumīgi pievienoja Ukrainai piederošo Krimas pussalu un iesaistījās Donbasa karā, Grībauskaite nosauca Krieviju par «teroristisku valsti». Šis epitets ir zināmā mērā kļuvis par viņas vizītkarti, kas raksturo viņas spēju izteikties, atkāpjoties no diplomātiskās etiķetes, kas analītiķu vērtējumā var radīt iespaidu par grūti prognozējamu politiķi.

Nākamais prezidents uzvarējis, radot savaldību, vēlmi samierināt

Šovasar Grībauskaites vietā stāsies ekonomikas eksperts Gitans Nausēda, kurš 26.maija prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā valsts vadītāja amatā ievēlēts ar lielu atbalstu. Divu kandidātu sacensībā savu balsi par viņu atdevuši 65,9% vēlētāju.

Jaunievēlētais prezidents paudis vēlmi padarīt Lietuvas politisko kultūru savaldīgāku un kulturālāku.

«Viņš nepauž nicinājumu pret partijām, kuras nebaudīja Grībauskaites labvēlību. Viņš uzsver centienus runāt un sadarboties ar visu politisko spektru,»

tā Nausēdu vērtē politologs Vladimirs Laucijs (Vladimiras Laucius).

Jaunajam prezidentam kā politikas jaunpienācējam tomēr nebūs viegls darbs ar valdību un parlamentu. Viena no divām Lietuvas koalīcijas partijām Sociāldemokrātiskā partija, kā arī opozīcijas frakcija Kārtība un taisnīgums šonedēļ paziņojušas par sadarbības apturēšanu ar valdošo Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību (LZZS).

Premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) savukārt izteicies, ka viņa nākotnes plāni varētu nesakrist ar viņa LZZS mērķiem.

Aptauja: Nausēda simpātisks domu gājiena un ārienes dēļ

Sabiedriskās domas aptaujā, kas veikta īsi pirms Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrās kārtas, Nausēdu atbalstošiem respondentiem jautāts, kādi faktori likuši izvēlēties tieši viņu.

Lielākais īpatsvars jeb 22% aptaujāto norādījuši, ka izvēlējušies viņu ekonomista profesijas dēļ. Gandrīz tikpat daudz – 20% – atklājuši, ka tiem visvairāk simpatizē šī kandidāta inteliģence, atjautība un domu gājiens.
13% respondentu savukārt izcēluši Nausēdas iespaidīgo izglītību, plašo pasaules redzējumu un prāta spējas.
Interesanti, ka sešiem procentiem aptaujāto svarīga šķitusi kandidāta pievilcīgā āriene, kamēr vēl seši procenti uzsvēruši viņa spēju atvērti sarunāties ar cilvēkiem.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Deputāta Gražuļa «solis» līdz izdošanai. Lietuvā pārspēti karstuma rekordi

Aizvadītajā nedēļā Lietuva atzīmēja Sēru un cerību dienu. Nopietnās apsūdzībās iesaistīts Seima deputāts, bet kāds bijušais deputāts ar 1 500 eiro sodīts par seksuālu uzmākšanos savai asistentei.

BNN nedēļas apkopojums: Jauna kultūras ministra gaidās. Bičkoviča maldināšana. Lielās pārmaiņas FKTK

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Plāns, Cenu cīņas, Tiesības, Amats, Izaugsme, Argumenti, Atbalsts.

Sāremā pašvaldība rīkos konkursu par prāmju satiksmi maršrutā Mentu-Ventspils

Igaunijas Sāremā pašvaldība nolēmusi rīkot konkursu, lai izraudzītos prāmju satiksmes operatoru maršrutam starp Mentu ostu Sāmsalā un Ventspili, vēsta reģionālais laikraksts Saarte Haal.

Polijā saistībā ar Smoļenskas aviokatastrofu par nolaidību bijušajam Tuska kancelejas vadītājam piespriež 10 mēnešus cietumā

Bijušajam Polijas premjerministra kancelejas vadītājam piespriests desmit mēnešu ilgs nosacīts cietumsods par nolaidību, gatavojot 2010.gadā augstāko amatpersonu lidojumu, kurā gāja bojā toreizējais prezidents Lehs Kačiņskis.

Deputātu iesniegums par Kalnmeiera atbilstības amatam vērtēšanu nosūtīts AT

Deputātu iesniegums saistībā ar Jaunās konservatīvās partijas politiķu rosināto pārbaudi ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstības amatam izvērtēšanai nosūtīts Augstākajai tiesai.

Aiztur divus VUGD darbiniekus par kokaīna glabāšanu realizācijas nolūkā

Par iespējamu narkotisko vielu glabāšanu realizācijas nolūkā un realizēšanu Iekšējās drošības birojs aizturējis VUGD amatpersonu.

Krievija: Trampa lēmums uz Poliju nosūtīt vēl 1 000 karavīru «destabilizēs» Eiropu

Krievija brīdinājusi NATO, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums palielināt Polijā dislocēto militāro kontingentu par 1 000 vīru «destabilizēs» Eiropu.

Europol: Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai

Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai, paziņoja Eiropas policijas aģentūras Europol amatpersona Pedru Felisiu, kas Eiropas Savienības policijas aģentūrā atbild par cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Vējonis prasa Sabiedrības integrācijas fonda likuma grozījumu otrreizēju caurlūkošanu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis 14.jūnijā nodevis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai 2019.gada 6.jūnijā pieņemto likumu Grozījumi Sabiedrības integrācijas fonda likumā.

Tiesās personu par mazgadīgo pavešanu netiklībā, izmantojot sociālos tīklus

Tiesai nosūtījusi krimināllietu vienas personas apsūdzībā par 12 mazgadīgu un vienas nepilngadīgas personas pavešanu netiklībā.

Francija: ES finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta izveidi

Eiropas Savienības dalībvalstu finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta ieviešanas vispārējiem principiem, ziņo Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs.

Tiesa noraida SIA Rīgas meži pieteikumu pret Konkurences padomi

Administratīvā rajona tiesa 11.jūnija spriedumā atzīst, ka SIA Rīgas meži pieteikums par Konkurences padomes faktiskās rīcības atzīšanu par prettiesisku ir noraidāms.

Ebreju kopiena: Labas gribas atlīdzinājums ir īpašs risinājums vēsturiskai situācijai

«Diskusijas ietvaros par labas gribas atlīdzinājuma likumdošanas iniciatīvu jāuzsver, ka šis ir jautājums, kurš nav skatāms īpašumu denacionalizācijas un konkrētu īpašumtiesību atjaunošanas kontekstā,» norāda Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes Valdes loceklis Dmitrijs Krupņikovs.

Dati: Nodokļu parāds pēdējā pusgadā bijis 47,3% ēdināšanas uzņēmumu

Nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, pēdējo sešu mēnešu laikā reģistrēts 47,3% ēdināšanas nozares uzņēmumiem, liecina Lursoft dati.

Joprojām liela daļa nodokļu parādnieku nav iesnieguši deklarāciju VID

Ievērojama iedzīvotāju daļa, kuriem gada ienākumu deklarācija par 2018.gadu ir jāiesniedz obligāti, joprojām to nav izdarījuši.

Politiskās partijas amatpersona nevarēs būt publiskās kapitālsabiedrības valdē

Saeima lēmusi, ka par valdes vai padomes locekli publiskā kapitālsabiedrībā nevarēs ievēlēt personu, kas pēdējo divu gadu laikā ir bijusi politiskās partijas amatpersona.

Rosina Rīgas domes pakļautībā esošajos bērnudārzos mācīt tikai latviešu valodā

Rīgas domē iesniegts priekšlikums, ka, sākot ar 2020./2021. mācību gadu, visās Rīgas domes pakļautībā esošajās pirmsskolas izglītības iestādēs mācības noritētu latviešu valodā.

Malkas apkures krāsnis lielajās pilsētās neaizliegšot

Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānā 2019.–2030.gadam iekļautā iecere atteikties no malkas apkures iekārtām lielajās pilsētās neparedz to aizliegšanu.

Lietuvas uzņēmums apsūdz Getliņi EKO negodīga iepirkuma īstenošanā

Lietuvas uzņēmums Ekoatliekos vērsies KNAB par SIA Getliņi EKO veikto bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveides iepirkumu.

Latvijā gaidāmas pērkona lietusgāzes un krusa

Lai arī piektdien, 14.jūnijā, dienā pastiprināsies augsta spiediena atzara ietekme, tomēr debesis vietām joprojām klās mākoņi un daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes, kuras vietām būs stipras kā arī iespējama arī krusa.

Naftas cenas kāpj pēc uzbrukumiem tankkuģiem

Naftas cenas pasaulē pieauga pēc uzbrukumiem diviem tankkuģiem Omānas līcī, kas pastiprinājuši saspīlējumu ar jēlnaftu Tuvo Austrumu reģionā.

Maršruts nedēļas nogalei: Brīvdabas kino, Drosmes skrējiens un spēļu diena lielajiem

Lai karstās vasaras nedēļas nogales būtu saturīgākas, visā Latvijā norit gan dažādi koncerti, gan aktīvi pasākumi ārā.

Rosina atļaut alkoholisko dzērienu tirdzniecību internetā 

Ekonomikas ministrija sagatavojusi grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ar kuriem paredzēts atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā.

Autotransporta direkcija: Lux Express nav tiesīgs veikt pasažieru pārvadājumus maršrutā Rīga-Birži-Daugavpils

Pasažieru starptautiskais autopārvadātājs Lux Express nav tiesīgs veikt pasažieru pārvadājumus ar autobusiem maršrutā Rīga-Birži-Daugavpils, pauž Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone.

Putniņš un Razāne par atkāpšanos varēs saņemt 80% no gada mēnešalgas

Ja FKTK padomes priekšsēdētājs Pēters Putniņš un viņa vietniece Gunta Razāne atkāpsies no amatiem līdz šā gada 1.augustam, viņiem izmaksās vienreizēju kompensāciju 80% apmērā no gada mēnešalgas.