Lietuvas prezidents: Pensiju celšanai jāapsteidz algu kāpums

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas pensijas ar vidējo vecuma pensiju 345 eiro apmērā ir joma, kur panākt būtiskus uzlabojumus vēlas Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Tas atbilst viņa prezidentūras deklarētajam mērķim – cīņai pret nabadzību un sociālo noslāņošanos –, tomēr priekšlikumi, kā to īstenot dzīvē, netiek vērtēti viennozīmīgi.

Lietuvas zemās pensijas

Lai arī vidējā vecuma pensija Lietuvā šobrīd ir 345 eiro, tomēr aptuveni 60% no senioriem, kuri ir šajā vecumā, pārtiek no mazāk nekā 300 eiro mēnesī. Lietuvas Statistikas pārvalde aplēsusi, ka aptuveni trešdaļa iedzīvotāju vecumā virs 65 gadiem dzīvo nosacītā nabadzībā.

Nausēdas plāns

Ekonomists Gitans Nausēda, kuru valsts vadītāja amatā šogad ievēlēja pēc viņa solījumiem cīnīties ar nabadzību un sabiedrības noslāņošanos, pašlaik rāda izlēmīgu rīcību, apņemšanos turēt solījumu. Vienlaikus viņa piedāvātie ceļi, kā valstij iekasēt papildus vajadzīgos 100 miljonus eiro, ir izraisījuši lielas diskusijas.

Prezidents ir rosinājis ieņēmumus palielināt šādi: atliekot plānotos ieņēmumu nodokļu samazinājumus, celt nodokļus ieņēmumiem, kas nav saistīti ar nodarbinātību, kā arī samazināt lauksaimnieku atlaides dīzeļdegvielas iegādei.

Vēl par šo tematu: Lietuviešu zemnieki atsakās no piena ražošanas zemās iepirkuma cenas dēļ

Skaidrošanas darbs

Nausēdam un viņa padomniekiem nu ir darba pilnas rokas, lai atvairītu saņemto kritiku no atsevišķiem Seima deputātiem un virknes ekonomikas ekspertu. Pamatoti sašutušas ir lauksaimnieku organizācijas, jo tieši zemnieki ir tā ekonomiski aktīvā sabiedrības grupa, kura tiešā veidā ciestu no reformām.

Kā norādījis prezidenta padomnieks Simons Krēpšta (Simonas Krėpšta) attiecībā uz pensiju celšanu vēl ir gaidāms atsevišķs priekšlikums no prezidenta kancelejas puses.

Lai cik sāpīga nebūtu prezidenta priekšlikumu ieviešana dzīvē, problēma tiešām pastāv. Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem Lietuva sociālā nodrošinājuma jomā tērē mazāk nekā vairums Eiropas Savienības valstu. Lietuvai raksturīgs arī viens no augstākajiem ienākumu nevienlīdzības rādītājiem bloka dalībvalstu vidū.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas