Lietuvas ražotāji raizējas par ASV tarifu radīto netiešo kaitējumu

Aizvadītājā nedēļā stājušies spēkā ASV tarifi, kas attiecināmi uz Eiropā ražotām precēm, piemēram, cūkgaļu, piena produktiem un citām pārtikas precēm. Lai gan Lietuvas ražotāji nekoncentrējas uz ASV tirgu, izskan bažas par to, ka tarifi netieši ietekmēs viņus, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Lietuviešu ražotāji atzīst bažas, ka Eiropas Savienības (ES) ražotājiem nāksies savus produktus pārdot tepat, līdz ar to tirgū radīsies pārprodukcija.

ASV tarifi, kas ieviesti, lai atgūtu zaudējumus, ko radījis ES atbalsts Airbus lidmašīnām, paredz piemērot 10% nodokli Airbus lidmašīnām un 25% nodokli ES lauksaimniecības ražojumiem. Nodoklis attiecas arī uz Lietuvā ražotajiem piena produktiem, cūkgaļu, augļiem un sulām.

Lietuvas cūkaudzētāji gan neuzskata, ka nodokļi viņiem ārkārtīgi kaitēs, jo ASV nonāk ļoti maza daļa no kopējās produkcijas.

«Gaļas pārstrādātāji eksportē daļu produkcijas, tomēr apjomi nav lieli. Protams, ir bijuši mēģinājumi iekļūt šajā tirgū, […] bet pašlaik mums nevajadzētu uz to ļoti cerēt,» LRT komentē Lietuvas Cūkaudzētāju asociācijas prezidents Aļģis Baravīks (Algis Baravykas).

Baravīks norāda, ka lietuvieši cūkgaļu vairāk eksportē uz Latviju un Poliju un Maskavas embargo ES produktiem pirms pāris gadiem bijis daudz lielāks trieciens, nekā ASV tarifi.

Tajā pašā laikā Lietuvas piensaimnieki par ASV tarifiem ir daudz uztrauktāki un pauž bažas par to, ka to, ka tarifi Eiropas tirgū radīs pārprodukciju, jo ražojumus nevarēs eksportēt un tos nāksies pārdot tepat.

Triju lielāko Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumu asociācijas Pieno Centras vadītājs Egidijs Simons (Egidijus Simonis) norāda, ka Nīderlande, Dānija, Francija, Itālija un Īrija uz ASV eksportē daudz siera un Ķīnas un Japānas tirgus nespēs aizvietot Amerikas tirgu.

«Produkciju, kas paliks te, nevar ātri pārdot citos tirgos, jo patēriņš nepieaug,» stāsta Simons.

Luminor ekonomists Žigimants Maurics (Žygimantas Mauricas) LRT stāsta, ka ASV tarifi, visticamāk, Lietuvas ražotājiem nenodarīs tiešu kaitējumu, tomēr tie palielina tirdzniecības karu risku.

Lasiet arī: Ķīna paaugstina tarifus ASV precēm, saasinās tirdzniecības konflikts

«Mēs kā valsts neko daudz nevaram darīt šīs lietas labā kā vien palikt uz kursa un aicināt uz brīvu tirdzniecību visā pasaulē ar pēc iespējas mazākiem ierobežojumiem,» komentē ekonomists. «Un uzņēmējiem nevajadzētu «likt visas olas vienā grozā», paturot prātā, ka tirdzniecībā ar ASV ir iespējama iejaukšanās.»

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1108131/lithuanian-exporters-fear-indirect-effects-of-us-tariff-war

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas