Lietuvas Seimā uzklausīs informāciju par Ķīnas represijām pret uiguriem

Lietuvas Seimā aprīlī notiks sēdes par Ķīnā konstatētajām represijām pret uiguru mazākumtautību. Deputāti iesaistījušies parlamentu sadarbības grupā ar mērķi saskaņot vairāku valstu vēršanos pret Ķīnas spiedienu uz šajā jautājumā aktīviem Eiropas politiķiem, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT un Andrjus Balčūns (Andrius Balčiūnas).

2021.gada pirmajos mēnešos Rietumvalstīs daudz uzmanības veltīts cilvēktiesību pārkāpumiem Ķīnā pret uiguru mazākumtautību. Tas saistīts ar liela skaita uiguru turēšanu pāraudzināšanas nometnēs Sindzjanas uiguru autonomajā reģionā un citiem rupjiem cilvēktiesību pārkāpumiem, ko ir konstatējusi ANO.

ES ir paziņojusi par sankciju ieviešanu pret pārkāpumos iesaistītām Ķīnas amatpersonām un juridiskām personām, bet Kanādas, ASV un Nīderlandes amatpersonas ir nosaukušas Āzijas valstī notiekošo par genocīdu.

ANO ekspertu grupa martā secināja, ka Ķīnas valdība Sindzjanas uiguru autonomajā reģionā «cenšas pilnībā iznīcināt» šo islāmticīgo iedzīvotāju grupu, pārkāpjot Konvenciju par genocīda nepieļaujamību un sodīšanu par to.

Eiropā Ķīna uz to reaģējusi, noraidot pārmetumus kā nepatiesus un ieviešot sankcijas pret šajā jautājumā iesaistītiem politiķiem. Lietuvas Seima deputāte Dovile Šakaliene (Dovilė Šakalienė) iekļauta Ķīnas sankciju sarakstā, būdama viena no politiķēm, kura organizē Parlamentārās sadarbības aliansi Ķīnas jautājumos.

Šakaliene norādījusi, ka viņa un citi Lietuvas Seima deputāti ir saņēmuši «ļoti striktas, kategoriskas un spiedienu izsakošas vēstules no Ķīnas Vēstniecības».

Lasiet arī: ES un citi ievieš sankcijas pret Ķīnu par uiguru cilvēktiesību pārkāpumiem

Neraugoties uz to, Parlamentārās sadarbības aliansē Ķīnas jautājumos ir apvienojušies 100 parlamentārieši no 19 valstīm. Sadarbības grupa aicina pieņemt valstu parlamentu kopīgu rezolūciju par Ķīnā notiekošo, kā arī aicināt Āzijas valstī veikt visaptverošu, neatkarīgu un starptautisku izmeklēšanu.

Lietuvas Seimā 22.aprīlī ir gaidāmas īpašas sēdes, kur par represijām Sindzjanas uiguru autonomajā reģionā izteiksies starptautiski eksperti un ieslodzīto cilvēku radinieki.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1378043/we-will-not-be-intimidated-despite-china-threats-lithuania-moves-to-recognise-uighur-genocide

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas