bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 09.04.2020 | Vārda dienas: Alla, Valērija, Žubīte
LithuaniaLietuva

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

silta ziema, Lietuva, bizness, slēpošana,

Ilustratīvs attēls

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Taustāmas sekas

«Šī ziema ir tiešām neparasta. Es nevaru atcerēties, ka iepriekš mežā būtu redzējis tik daudz zaļuma. Daži koki un augi dzen pumpurus, plaukst neaizmirstules un saulainās dienās var redzēt lidojam naktstauriņus un taureņus,» tā sarunā ar BNN sacīja Lietuvas Piejūras Dabas parka vecākais ekologs Erlands Paplausks (Erlandas Paplauskas).

Tikmēr ziemas preču tirgotāji rēķina, cik lielus zaudējumus siltie laikapstākļi ir atstājuši uz tirdzniecību.

«Ragavu tirdzniecības apjoms, piemēram, šoziem salīdzinājumā ar iepriekšējo ziemu saruka astoņas reizes. Cimdus un cepures pircēji tomēr pērk visai labi,» sacīja lielveikalu ķēdes Maxima tridzniecības direktore Vilma Druliene (Vilma Drulienė).

Mežos mudž dzīvība

Vispirms paraudzīsimies tuvējā mežā. Uz dabas krāšņi zaļā paklāja tur vilina uzkāpt zaļoksnas sūnas, augi aicina tos aplūkot tuvāk un pasmaržot neaizmirstulīšu ziedus. Uzmanies, ka neuzmin ar zābaku vabolei, kura lien lēni kā pa miegam! Gaisā virmo sajūta, ka pavasaris ir tepat aiz stūra.

«Šāda ziema ir paradīze visiem bezmugurkaulniekiem, kukaiņiem. Daži no tiem šoziem nav pat gājuši gulēt. Ir grūti prognozēt, kā māte daba reaģēs uz rekordaugsto gaisa temperatūru janvārī un februārī, taču noteikti būs kaut kāda veida kukaiņu pieaugums. Domāju, ka sevišķi ātri augs maijvaboles un spāres. Attiecīgi tiks lietoti vairāk pesticīdi līdz ieslēgsies dabas pašregulācijas mehānisms. Līdz ar lielāku dažādu kukaiņu klātbūtni ir paredzams, ka būs arī vairāk putnu, kuri ar tiem barosies,» sarunā ar portālu BNN prognozēja ekologs.

Dārzkopji sāk pavasara darbus

Kā jusdami, kas gaidāms, savus pirmos pavasara darbus piemājas dārzos plāno lietuviešu dārzkopji.

«Lai arī tas skan dīvaini, ka jau šobrīd var ravēt nezāles, strādāt ar kapli, sagatavot zemi sēklu likšanai un tamlīdzīgi, tā ir īstenība, ar kādu saskaramies,» Lietuvas medijiem sacījuši ainavu arhitekti Rima Šimaite (Rima Šimaitė) un Rimvids Šimaits (Rimvydas Šimaitis) uzņēmuma Magiški sodai (lietuviešu val. – Maģiskie dārzi) dibinātāji. «Jau šobrīd var stādīt tulpju sīpolus, kā arī petūnijas, neaizmirstules un citas puķes,» tā ainavu arhitekti.

Kā pārbaudīt, vai ziemu ir pārcietuši krūmi, koki un citi augi?

«Vienkāršākais veids ir nolauzt zariņu un paskatīties, vai tam ir redzamas dzīvības pazīmes,» padomu devuši Šimaiši.

Mazumtirgotājis Maxima tikmēr aplēsis, ka šoziem tam bijis rekordaugsts sēklu un stādu pārdošanas apjoms. «Piemēram, ziedu sīpolu un sēklu tirdzniecība laika posmā no decembra sākuma līdz februārim ir četrkāršojusies,» norādīja V. Drulienė.

Lūko aizbēgt no bezsniega ziemas, ceļojot uz ārzemēm

Sniegu aiz loga nekur nemana, taču Lietuvas iedzīvotāji nepārceļ ziemas brīvdienu plānus uz nākamo ziemu.

«Šķiet, ka daudzi lietuvieši, kuriem patīk ziemas prieki, dodas uz ziemas kūrortiem ārzemēs. Ceļojumu aksesuāru, tostarp sporta somu, tirdzniecības apjoms ir audzis par 25%. Salīdzinot ar pagājušo ziemu, slēpošanas kombinezonus zēniem pārdodam divreiz vairāk un slēpošanas kombinezonus meitenēm –desmitreiz vairāk. Pieaugušajiem kombinezonu tirdzniecības apjoms ir audzis trīskārt,» tā Maxima pārstāve.

Populārākās preces šī zīmola lielveikalos šoziem gan bijušas pārtikas nodaļā: mandarīni, kuriem seko citroni, ingvers, karstie dzērieni un tējas.

Grūtības brīvdabas slēpošanas trasēs

Šoziem Lietuvā nīkuļo slēpošanas trašesa. Tikai dažas no tām ir pielāgojušās šādai ziemai un piedāvā mākslīgo slēpošanas segumu.

Lietuvas vidienē populāra kūrortpilsēta ir Anīkšči. Pilsētas Tūrisma informācijas centra direktora vietas izpildītāja Kristīna Beinorīte (Kristina Beinorytė) pavēstīja, ka vietējā slēpošanas trase, kas sniegiem bagātās ziemās ir ļoti labi apmeklēta, šogad ir kļuvusi par vienkārši lielu zāles strēķi. «Vienīgā izklaide, ko šogad piedāvājam, ir vasaras rodeļu trase. Tā ir diezgan liela vilšanās, jo esam ieguldījuši prāvu naudu trašu atjaunošanā. Izskatās, ka šosezon cietīsim zaudējumus,» tā vietējiem medijiem skaidroja Beinorīte. Viņa uzsvēra, ka tāda ziema kā šī, kad, kā sagaidām, slēpošanas trases paliek slēgtas visu ziemu, līdz šim vēl nav bijusi.

Labs bizness telpu ziemas sporta uzņēmumiem

Kamēr slēpošanas trasēm klājas grūti, uzplaukumu piedzīvo ledus halles. To apliecināja Artūrs Blažinsks (Artūras Blažinskas), kurš vada ledus halli Paņevežas pilsētā, Lietuvas austrumos. «Mums šī sezona ir tiešām kaut kas ārkārtējs. Vietējiem halle ir kļuvusi par centrālo atpūtas vietu, un to īpaši iecienījuši jaunieši. Varbūt mums vēl naktī jārīko diskotēkas, lai pilnībā izmantotu šā brīža popularitāti,» sarunā ar vietējiem medijiem jokojis Blažinsks.

Interesanti, ka lietuvieši, kuri nedodas uz ledus hallēm, šoziem veic ieguldījumus mājas sporta aprīkojumā. «Šo preču tirdzniecības apjoms ir kāpis par 25%. Piemēram, hanteļu un svarcelšanas stieņu tirdzniecība šoziem ir divkāršojusies,» pastāstīja interneta veikala Senukai.lt mārketinga direktors Jūlijs Bujanausks (Julius Bujanauskas).

Postošs laiks apkures uzņēmumiem

Neierasti siltā ziema sevišķi lielus izaicinājumus radījusi Lietuvas apkures uzņēmumiem.

«Ja salīdzina ar iepriekšējām apkures sezonām, šoziem mēs esam pārdevuši par 1 080 MW siltuma mazāk, kas naudas izteiksmē ir 68 tūkstošu eiro kritums. Šo gadu aizvadīsim ar zaudējumiem,» tā sarunā ar portālu BNN teica Jons Barzds (Jonas Barzdis), kurš vada apkures uzņēmumu Kretingas pilsētā.

Kaimiņos, Palangas pilsētā, vietējā komunālo pakalpojumu uzņēmuma direktors Ģedimins Valinevičs (Gediminas Valinevičius) ir savukārt priecīgs, ka uzņēmums nav iztērējis ne centa par sāli ledus kausēšanai pilsētas ielās un uz gājēju ietvēm.

«Man ir sajūta, ka joprojām ir vēls rudens, taču pavasarim jābūt kaut kur tepat aiz stūra. Viss liecina, ka tas tuvojas,» tā portālam BNN sacīja Palangas komunālo pakalpojumu uzņēmuma direktors.


Pievienot komentāru

Vecāku pabalsta izmaksai COVID-19 krīzes laikā LM piešķir 6,3 miljonus eiro

Sakarā ar grozījumiem likumā, kas paredz turpināt nodrošināt vecāku pabalsta izmaksu tiem, kuriem pabalsta izmaksas termiņš būs beidzies ārkārtas situācijas laikā.

Centralizētais eksāmens svešvalodās maijā nenotiks. Apsver jūniju

Ja ir zināms eksāmenu kārtotāju skaits konkrētajā iestādē un ja ir ievērota prasība «divi un divi», tad eksāmenus sarīkot neesot problēma.

Viļņa sāk ņemt analīzes visiem medicīnas darbiniekiem

Viļņas pilsētas pašvaldība ceturtdien, 9.aprīlī, paziņojusi, ka sāks pārbaudīt visus medicīnas darbiniekus pret COVID-19 infekcijas klātbūtni organismā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Ārkārtējās situācijas laikā auto īpašnieks varēs pārtraukt OCTA polises darbību

Auto īpašnieks varēs pārtraukt sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polises darbību, ja auto netiek izmantots.

Latvijā cūkgaļas vidējā cena mēneša laikā samazinājusies par 5,7%

Cūkgaļas vidējā cena Latvijā šogad februārī bija par 5,7% zemāka nekā pirms mēnesi, savukārt gada laikā tā pakāpusies par 45,3%.

Valdība atbalsta ideju palīdzēt krīzē cietušām pašvaldību kapitālsabiedrībām

Uz atbalstu varēs pretendēt, ja krīzes skartās kapitālsabiedrības apgrozījums būs samazinājies ne mazāk kā par 50% salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu.

Baznīcai ir jāpielāgojas situācijai tāpat kā citiem, vērtē igauņu arhibīskaps

Lieldienām Igaunijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ir izsūtījusi draudzēm norādes, kā sarīkot dievkalpojumus mājās. Šāds risinājums atbilst arhibīskapa Urmasa Vīlmas (Urmas Viilma) uzskatam, ka baznīcai ir jāpielāgojas ārkārtas situācijai, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas tomēr plāno pārcelt uz 29.augustu

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas tomēr plānots pārcelt uz 29.augustu, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izskatīšanai valdībā iesniegtie grozījumi Rīgas domes atlaišanas likumā.

Ziemeļu Investīciju banka aizdevusi Latvijai 500 miljonus eiro COVID-19 seku likvidēšanai

Ar aizdevumu paredzēts finansēt valdības papildu izdevumus koronavīrusa COVID-19 pandēmijas ietekmes mazināšanai.

ES Tiesa: Polijai ir jāatceļ tiesnešu disciplīnas palāta

ES Tiesa ir aicinājusi Poliju apturēt Polijas Augstākās tiesas Disciplinārās palātas darbību un nodalīt to no parlamenta un valdības ietekmes, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Par spīti pierādījumiem KNAB joprojām nesaskata korupciju Ventspils domē

Par sabiedriskajiem līdzekļiem tiek īstenota Aivara Lemberga propagandas kampaņa arī pēc ASV sankciju piemērošanas, kas apliecina, ka sankcijas Ventspils pilsētas dome neievēro un tās tiek rupji ignorētas.

SPRK izsaka brīdinājumu Conexus par sertificēšanās prasību neizpildi termiņā

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija izteikusi brīdinājumu Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram AS Conexus Baltic Grid.

ASV prezidenta vēlēšanās gaidāma cīņa starp Baidenu un Trampu

ASV no cīņas par Demokrātiskās partijas prezidenta amata nomināciju ir izstājies Bērnijs Sanderss. Viņš ir piekāpies kandidāta Džo Baidena priekšā, kurš atlicis vienīgais sāncensis iepretim republikāņu prezidentam Donaldam Trampam.

COVID-19 inficēšanās gadījumi Baltijā. Latvijā – 589, Lietuvā – 955, Igaunijā – 1 207

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Rīgas administratori COVID-19 seku likvidēšanai rezervē 13,87 miljonus eiro

Pieņemot pilsētas 2020.gada budžetu, Rīgas pagaidu administratori palielinājuši Rīgas rezerves fonda apjomu līdz 13,87 miljoniem eiro.

Volstrītā akciju cenas kāpj pēc jaunām ziņām par COVID-19, Eiropā tās pārsvarā krītas

Volstrītā trešdien, 8.aprīlī, akciju cenas pieaugušas pēc jauniem datiem, ka koronavīrusa pandēmija var būt sasniegusi virsotni Ņujorkā un citos karstajos punktos, bet Eiropas akciju cenas pārsvarā kritās.

Pasaulē ar COVID-19 saslimušo skaits pārsniedz 1,5 miljonus

Pasaulē jaunā koronavīrusa saslimšanas gadījumu skaits ir pārsniedzis 1,5 miljonus, bet atveseļojušies ir 329 tūkstoši cilvēku. Lielākā mirstība no slimības ir Itālijā, bet lielākais saslimušo skaits ir ASV, ziņo vācu raidorganizācija DW un ASV Džona Hopkinsa Universitāte.

Atgādinājums: Lieldienu brīvdienās nekādas ciemošanās

Svinības vai ciemošanās pie radiem, pasēdēšana dārzā ar kaimiņiem vai jebkādi citi privāti satikšanās pasākumi, tostarp tuvojošos Lieldienu svinēšana, kuros iesaistīti cilvēki, kas nedzīvo kopā, ir aizliegti.

Lietuvas uzņēmēji karantīnā: Latvijas atbalsts biznesam bijis straujāks

Lietuva ir pagarinājusi valstī spēkā esošo karantīnu līdz 27.aprīlim. Kamēr epidemiologi brīdina par COVID-19 uzliesmojuma augstāko punktu, uzņēmēji pēc jau aizvadītajām karantīnas nedēļām lūdz iespēju atvērt uzņēmumus un salīdzina Viļņas lēmumus ekonomikas ierobežošanā un atbalstā ar tiem, kas pieņemti Rīgā.

Aprīlī bezdarbnieku skaits Latvijā pieaudzis par 4 415

Patlaban NVA ir reģistrētas 17 923 brīvas vakances. Lai gan aprīlī parādījusies 1 061 jauna vakance, kopš 1.aprīļa, kad NVA bija reģistrēta 26 971 vakance, novērojams kritums par 9 048 aģentūrā pieejamām darbavietām.

Lauksaimniecības atbalstam novirzīs 45,5 miljonus eiro

No plānotā atbalsta 35,5 miljonus eiro paredzēts novirzīt kā atbalstu primārajiem lauksaimniecības ražotājiem, lauksaimniecības un pārtikas pārstrādes uzņēmumiem.

Latvijā mājokļu cenu kāpums ceturtajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Straujāks mājokļu cenu kāpums gada izteiksmē reģistrēts Luksemburgā, Slovākijā un Horvātijā, bet Polijā pieaugums bijis identisks kā Latvijā. Lietuvā mājokļu cenas šajā periodā pieaugušas par 6,5%, bet Igaunijā – par 8,2%.

Igaunija meklē iespējas izstāties no ES CO2 tirdzniecības programmas

Igaunijas valdībā dots uzdevums vides ministram Renē Kokam noskaidrot, vai Igaunija var izstāties no ES sistēmas, kur dalībvalstis tirgojas siltumnīcefekta gāzu emisijām. ES komentējusi, ka tas nav iespējams, ziņo raidorganizācija ERR.

CSDD ļauj autoskolām organizēt teorijas apmācības tiešsaistē

Apmācībām jānotiek tiešsaistes režīmā, pasniedzējam atrodoties mācību telpā, kurā ir izsniegta mācību karte un reģistrēta attiecīgā mācību grupa.

Pirmās instances tiesa noraida Ušakova sūdzību par atstādināšanu no Rīgas mēra amata, atzīstot vairākus pārkāpumus

Tiesa vērsa uzmanību, ka domes priekšsēdētājs kā iestādes vadītājs kopumā ir atbildīgs par pašvaldības darba tiesiskumu, kas aptver arī pašvaldībai piederošās kapitālsabiedrības pārvaldību.

Top 5 Video

    Jaunākie komentāri


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!