Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Ilustratīvs attēls

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Taustāmas sekas

«Šī ziema ir tiešām neparasta. Es nevaru atcerēties, ka iepriekš mežā būtu redzējis tik daudz zaļuma. Daži koki un augi dzen pumpurus, plaukst neaizmirstules un saulainās dienās var redzēt lidojam naktstauriņus un taureņus,» tā sarunā ar BNN sacīja Lietuvas Piejūras Dabas parka vecākais ekologs Erlands Paplausks (Erlandas Paplauskas).

Tikmēr ziemas preču tirgotāji rēķina, cik lielus zaudējumus siltie laikapstākļi ir atstājuši uz tirdzniecību.

«Ragavu tirdzniecības apjoms, piemēram, šoziem salīdzinājumā ar iepriekšējo ziemu saruka astoņas reizes. Cimdus un cepures pircēji tomēr pērk visai labi,» sacīja lielveikalu ķēdes Maxima tridzniecības direktore Vilma Druliene (Vilma Drulienė).

Mežos mudž dzīvība

Vispirms paraudzīsimies tuvējā mežā. Uz dabas krāšņi zaļā paklāja tur vilina uzkāpt zaļoksnas sūnas, augi aicina tos aplūkot tuvāk un pasmaržot neaizmirstulīšu ziedus. Uzmanies, ka neuzmin ar zābaku vabolei, kura lien lēni kā pa miegam! Gaisā virmo sajūta, ka pavasaris ir tepat aiz stūra.

«Šāda ziema ir paradīze visiem bezmugurkaulniekiem, kukaiņiem. Daži no tiem šoziem nav pat gājuši gulēt. Ir grūti prognozēt, kā māte daba reaģēs uz rekordaugsto gaisa temperatūru janvārī un februārī, taču noteikti būs kaut kāda veida kukaiņu pieaugums. Domāju, ka sevišķi ātri augs maijvaboles un spāres. Attiecīgi tiks lietoti vairāk pesticīdi līdz ieslēgsies dabas pašregulācijas mehānisms. Līdz ar lielāku dažādu kukaiņu klātbūtni ir paredzams, ka būs arī vairāk putnu, kuri ar tiem barosies,» sarunā ar portālu BNN prognozēja ekologs.

Dārzkopji sāk pavasara darbus

Kā jusdami, kas gaidāms, savus pirmos pavasara darbus piemājas dārzos plāno lietuviešu dārzkopji.

«Lai arī tas skan dīvaini, ka jau šobrīd var ravēt nezāles, strādāt ar kapli, sagatavot zemi sēklu likšanai un tamlīdzīgi, tā ir īstenība, ar kādu saskaramies,» Lietuvas medijiem sacījuši ainavu arhitekti Rima Šimaite (Rima Šimaitė) un Rimvids Šimaits (Rimvydas Šimaitis) uzņēmuma Magiški sodai (lietuviešu val. – Maģiskie dārzi) dibinātāji. «Jau šobrīd var stādīt tulpju sīpolus, kā arī petūnijas, neaizmirstules un citas puķes,» tā ainavu arhitekti.

Kā pārbaudīt, vai ziemu ir pārcietuši krūmi, koki un citi augi?

«Vienkāršākais veids ir nolauzt zariņu un paskatīties, vai tam ir redzamas dzīvības pazīmes,» padomu devuši Šimaiši.

Mazumtirgotājis Maxima tikmēr aplēsis, ka šoziem tam bijis rekordaugsts sēklu un stādu pārdošanas apjoms. «Piemēram, ziedu sīpolu un sēklu tirdzniecība laika posmā no decembra sākuma līdz februārim ir četrkāršojusies,» norādīja V. Drulienė.

Lūko aizbēgt no bezsniega ziemas, ceļojot uz ārzemēm

Sniegu aiz loga nekur nemana, taču Lietuvas iedzīvotāji nepārceļ ziemas brīvdienu plānus uz nākamo ziemu.

«Šķiet, ka daudzi lietuvieši, kuriem patīk ziemas prieki, dodas uz ziemas kūrortiem ārzemēs. Ceļojumu aksesuāru, tostarp sporta somu, tirdzniecības apjoms ir audzis par 25%. Salīdzinot ar pagājušo ziemu, slēpošanas kombinezonus zēniem pārdodam divreiz vairāk un slēpošanas kombinezonus meitenēm –desmitreiz vairāk. Pieaugušajiem kombinezonu tirdzniecības apjoms ir audzis trīskārt,» tā Maxima pārstāve.

Populārākās preces šī zīmola lielveikalos šoziem gan bijušas pārtikas nodaļā: mandarīni, kuriem seko citroni, ingvers, karstie dzērieni un tējas.

Grūtības brīvdabas slēpošanas trasēs

Šoziem Lietuvā nīkuļo slēpošanas trašesa. Tikai dažas no tām ir pielāgojušās šādai ziemai un piedāvā mākslīgo slēpošanas segumu.

Lietuvas vidienē populāra kūrortpilsēta ir Anīkšči. Pilsētas Tūrisma informācijas centra direktora vietas izpildītāja Kristīna Beinorīte (Kristina Beinorytė) pavēstīja, ka vietējā slēpošanas trase, kas sniegiem bagātās ziemās ir ļoti labi apmeklēta, šogad ir kļuvusi par vienkārši lielu zāles strēķi. «Vienīgā izklaide, ko šogad piedāvājam, ir vasaras rodeļu trase. Tā ir diezgan liela vilšanās, jo esam ieguldījuši prāvu naudu trašu atjaunošanā. Izskatās, ka šosezon cietīsim zaudējumus,» tā vietējiem medijiem skaidroja Beinorīte. Viņa uzsvēra, ka tāda ziema kā šī, kad, kā sagaidām, slēpošanas trases paliek slēgtas visu ziemu, līdz šim vēl nav bijusi.

Labs bizness telpu ziemas sporta uzņēmumiem

Kamēr slēpošanas trasēm klājas grūti, uzplaukumu piedzīvo ledus halles. To apliecināja Artūrs Blažinsks (Artūras Blažinskas), kurš vada ledus halli Paņevežas pilsētā, Lietuvas austrumos. «Mums šī sezona ir tiešām kaut kas ārkārtējs. Vietējiem halle ir kļuvusi par centrālo atpūtas vietu, un to īpaši iecienījuši jaunieši. Varbūt mums vēl naktī jārīko diskotēkas, lai pilnībā izmantotu šā brīža popularitāti,» sarunā ar vietējiem medijiem jokojis Blažinsks.

Interesanti, ka lietuvieši, kuri nedodas uz ledus hallēm, šoziem veic ieguldījumus mājas sporta aprīkojumā. «Šo preču tirdzniecības apjoms ir kāpis par 25%. Piemēram, hanteļu un svarcelšanas stieņu tirdzniecība šoziem ir divkāršojusies,» pastāstīja interneta veikala Senukai.lt mārketinga direktors Jūlijs Bujanausks (Julius Bujanauskas).

Postošs laiks apkures uzņēmumiem

Neierasti siltā ziema sevišķi lielus izaicinājumus radījusi Lietuvas apkures uzņēmumiem.

«Ja salīdzina ar iepriekšējām apkures sezonām, šoziem mēs esam pārdevuši par 1 080 MW siltuma mazāk, kas naudas izteiksmē ir 68 tūkstošu eiro kritums. Šo gadu aizvadīsim ar zaudējumiem,» tā sarunā ar portālu BNN teica Jons Barzds (Jonas Barzdis), kurš vada apkures uzņēmumu Kretingas pilsētā.

Kaimiņos, Palangas pilsētā, vietējā komunālo pakalpojumu uzņēmuma direktors Ģedimins Valinevičs (Gediminas Valinevičius) ir savukārt priecīgs, ka uzņēmums nav iztērējis ne centa par sāli ledus kausēšanai pilsētas ielās un uz gājēju ietvēm.

«Man ir sajūta, ka joprojām ir vēls rudens, taču pavasarim jābūt kaut kur tepat aiz stūra. Viss liecina, ka tas tuvojas,» tā portālam BNN sacīja Palangas komunālo pakalpojumu uzņēmuma direktors.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas