bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 22.10.2019 | Vārda dienas: Airisa, Irīda, Īrisa

Lietuvas uzņēmums apsūdz Getliņi EKO negodīga iepirkuma īstenošanā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas uzņēmums Ekoatliekos vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par SIA Getliņi EKO veikto bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveides iepirkumu, liecina Ekoatliekos vēstule KNAB.

Vēstule adresēta arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP), Rīgas domes priekšsēdētājam Dainim Turlajam (GKR) un Lietuvas vēstniekam Latvijā Artūram Žurauskam (Artūras Žurauskas).

Ekoatliekos ir inženiertehnisks uzņēmums, kas realizējis mehānisko un bioloģisko sadzīves atkritumu pārstrādes iekārtu projektu Panevēžas atkritumu apstrādes centrā.

Vēstulē teikts, ka Ekoatliekos ir pieredze bioloģisko sadzīves atkritumu pārstrādes iekārtu izveidē un to darbības nodrošināšanā, tāpēc Ekoatliekos apsvēra iespēju piedalīties Getliņi EKO rīkotajā iepirkumā – atklātā konkursā Bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveide cieto sadzīves atkritumu poligonā Getliņi. Tomēr, iepazīstoties ar iepirkuma noteikumiem un tajā iekļautajām prasībām, Ekoatliekos bijis spiests atteikties no ieceres piedalīties konkrētajā iepirkumā, jo uzņēmumam radušās aizdomas par to, ka iepirkums ir izstrādāts kāda konkrēta iepriekš izvēlēta pretendenta interesēs.

Pirmkārt, kā vēstulē norāda Ekoatliekos, Getliņi EKO noteica iecerētā projekta sarežģītībai neatbilstoši īsu termiņu piedāvājumu iesniegšanai iepirkumā. Īso termiņu dēļ ārvalstu pretendentiem praktiski nebija iespējams sagatavot pienācīgu piedāvājumu iepirkumā, kurā ir plānots realizēt tik tehniski komplicētu projektu. Tādējādi, nosakot projekta sarežģītībai neatbilstošus termiņus, Ekoatliekos ieskatā tika mērķtiecīgi izslēgta iespējamā konkurence no ārvalstu pretendentiem.

Otrkārt, pretendentiem, lai, nepārkāpjot intelektuālā īpašuma tiesības varētu iesniegt piedāvājumu iepirkumā, pirms piedāvājuma iesniegšanas bija jāsaņem atļauja no Dānijā reģistrētās AS AIKAN, kas ir starptautiskā patenta Iekārta cietu organisku vielu apstrādei un tās izmantošanai īpašniece. Pēc Ekoatliekos pieejamās informācijas, piekrišanu no šī uzņēmuma ir iespējams iegūt ne ātrāk kā divu nedēļu laikā pēc pieprasījuma nosūtīšanas. Tādējādi iespējamiem pretendentiem, kuriem pirms iepirkuma izsludināšanas nav iegūta šāda atļauja, iespēja sagatavot piedāvājumu jau tā īsajā piedāvājumu iesniegšanas termiņā tika apgrūtināta vēl vairāk, teikts vēstulē.

Minētais Ekoatliekos ieskatā netieši norādot uz Getliņi EKO vēlmi apzināti apgrūtināt pretendentiem piedāvājumu iesniegšanu iepirkumā, pēc iespējas samazinot potenciālo konkurenci iepirkumā par labu iepriekš izvēlētajam pretendentam.

Treškārt, Ekoatliekos vēstulē atzīmē, ka jau 2019.gada 16.aprīlī kompānija vērsa Pūces uzmanību uz to, ka iepirkumā izvēlētie tehnoloģiskie risinājumiem ir neefektīvi un neatbilstoši citviet pasaulē atzītiem un iepriekš izmantotiem risinājumiem, kā arī saistīt ar būtiskiem darba drošības un atkritumu nepilnvērtīgas pārstrādes riskiem.

Pēc kompānijas vēstulē minētā, Ekoatliekos sevišķi aizdomīgi šķiet tas, ka Getliņi EKO darbību rezultātā iepirkumā pieteicās tikai viens pretendents – piegādātāju apvienība MRKV, kuras viens no dalībniekiem ir SIA MRK Serviss, kas bija iesaistīta iepirkuma dokumentācijas izstrādē.

Iepirkuma rezultātā MRKV tika atzīts par iepirkuma uzvarētāju un bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveidi veiks par 44 675 620 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, kamēr Lietuvā līdzīga veida projekti tiek īstenoti vismaz divas reizes lētāk, vēstulē KNAB uzsver Ekoatliekos.

Uzņēmums norāda, ka Lietuvas tehnologs Virginijs Stiormers (Virginius Stiormer), uz kura pieredzi balstās piegādātāju apvienība, patlaban strādā MRK Serviss, bet iepriekš viņš strādāja nu jau bankrotējušajā AS Manfula, kur bija šī uzņēmuma direktors un īpašnieks. Tehnoloģiju, kuru MRK Serviss vēlas izmantot projektos Latvijā, ir izstrādājis Stiormers, taču Ekoatliekos vēstulē norāda, ka Lietuvā šī tehnoloģija nedarbojas vai nedarbojas pareizi divos projektos – Plunge RATC un Utenos RATC. Ekoatliekos informē KNAB, ka Utenos RATC projektā bankrotējusī Manfula un divas personas – Stiormers un Utenos RATC direktors Mindaugs Bobelis (Mindaugo Bobelio) tika apsūdzēti naudas atmazgāšanā aptuveni 2,5 miljonu eiro apmērā šī projekta ietvaros un kukuļošanā.

Ekoatliekos uzskata, ka tādu pašu shēmu MRK Serviss un Stiormers plāno īstenot arī SIA Liepājas RAS un Getliņi EKO, bet šajā projektā paredzētā peļņa ir aptuveni 20 miljoni eiro jeb 50% no kopējā budžeta.

Ekoatliekos vērš KNAB uzmanību uz to, ka atbilstoši uzņēmuma rīcībā esošajai informācijai MRK Serviss īpašniekam Mārim Klipam ir ļoti labas attiecības ar Getliņi EKO direktoru Imantu Stirānu un Liepājas RAS direktoru, viņi ir ļoti ciešās ģimeņu savstarpējās attiecībās ilgu laiku.

Tāpat Ekoatliekos vēstulē norāda, ka abos konkursos Liepājā un Rīgā nebija prasības par pierādītu pieredzi ar atsaucēm no uzņēmuma un nepieciešamajām garantijām, un konkursa dokumentācija tika izstrādāta tikai vienam pretendentam. »Getliņu bioloģisko atkritumu daudzums, kas jāpārstrādā, tika samazināts no 180 000 tonnām līdz 120 000 tonnām gadā, jo kāds vēlas nopelnīt vairāk, un 60 000 tonnas gadā tiek atstātas bez pārstrādes,» vēstulē uzsver Ekoatliekos.

Ņemot vērā iepriekš minētos apstākļus, Ekoatliekos vēstulē norāda, ka

uzņēmumam ir pamatotas šaubas par to, vai Getliņi EKO, organizējot iepirkumu, ir rīkojusies godprātīgi, un par to, vai tā nav rīkojusies konkrēta uzņēmuma interesēs, radot godīgas konkurences pārkāpumu.

Tāpat Ekoatliekos norāda, ka ir pamats uzskatīt, ka iepriekš izvēlēta pretendenta interesēs bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveides cieto sadzīves atkritumu poligonā Getliņi izmaksas ir mākslīgi sadārdzinātas par vairāk nekā 20 miljoniem eiro, izšķērdējot valsts līdzekļus lielā apmērā.

Ekoatliekos uzskata, ka šāda prakse ne tikai kaitē godīgai konkurencei un brīvai pakalpojumu sniegšanai Eiropas Savienībā, bet arī Latvijas valsts tēlam un reputācijai starptautiskā sabiedrībā. Tādēļ Ekoatliekos lūdz rūpīgi izvērtēt minētā iepirkuma organizāciju, it īpaši izvērtējot iespējamos interešu konflikta un korupcijas riskus, kas varētu būt pieļauti konkrētā iepirkuma organizēšanā.

Getliņi EKO administratīvais direktors Guntis Kampe skaidroja, ka šo konkrēto situāciju vērtē kā uzņēmēju savstarpējo konkurenci un cīņu, kurā patlaban iesaistīta publiskā puse – valsts un pašvaldības uzņēmums. Pēc viņa sacītā, līdzīgi pārmetumi par iepirkuma specifikāciju saņemti arī konkursa norises brīdī, tos izskatīja Iepirkumu uzraudzības biroja Sūdzību izskatīšanas komisija, atzina par nepamatotiem un ļāva turpināt konkursu un slēgt līgumu.

Kampe sacīja, ka konkrētais uzņēmums konkursā nepiedalījās un arī patlaban publiski izteiktajos pārmetumos ir virkne nepatiesas informācijas.

«Piemēram, konkursa kvalifikācijas un tehniskās prasības galvenokārt tika noteiktais pretendentu ekspertu kvalifikācijai un uzņēmuma pieredzei, nekādas specifiskas prasības ar atzinumiem no ražotājiem netika prasītas. Papildus nepiekrītam norādītājam faktam par neatbilstoši īsu termiņu, informācija par konkursu bija publicēta jau četrus mēnešus pirms tā izsludināšanas elektronisko iepirkumu sistēmā,» atklāja Kampe.

Viņš piebilda, ka patlaban vairāk komentēt nevar, jo par šo gadījumu Getliņi EKO ir informēts tika no informācijas medijos. Pagaidām ne KNAB, ne kāda cita puse ar nav sazinājusies ar Getliņi EKO.

Pilnsabiedrība MRKV izveidota 2018.gada septembrī, un tās dalībnieki ir SIA Velve un MRK Serviss.

Getliņi EKO nodarbojas ar Baltijas lielākā atkritumu poligona Getliņi apsaimniekošanu Stopiņu novadā. Kompānija Getliņi EKO reģistrēta 1997.gadā. Uzņēmums pieder Rīgas domei (97,92%) un Stopiņu novada domei (2,08%). 2017.gadā Getliņi EKO apgrozījums bija 17,247 miljoni eiro, kas ir par 21,5% vairāk nekā 2016.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga par 73% un sasniedza 1,028 miljonus eiro. Kompānijas 2018.gada finanšu rezultāti vēl nav publiskoti.

Pērn, oktobrī, Getliņi EKO ar 29,553 miljonu eiro Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu plāno sākt pārstrādāt kompostā bioloģiski noārdāmos atkritumus un no pārstrādes procesā iegūtās biogāzes ražot enerģiju.

Kampe atgādināja, ka Getliņi EKO ir piešķirts 29 553 404 eiro atbalsts no ES līdzfinansētajā programmā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveidei pieejamajiem 45 miljoniem eiro.

Kampe norādīja, ka projekta mērķis ir attīstīt bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi, ka arī veicināt atkritumu vairākkārtēju izmantošanu Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā. Mērķa īstenošana nodrošinās saistošo normatīvu prasību atkritumu apsaimniekošanas jomā izpildi – samazinās apglabāto atkritumu apmēru, palielinās atkritumu pārstrādes īpatsvaru atkritumu apsaimniekošanas reģiona un valsts mērogā, kā arī nodrošinās atkritumos esošu resursu atgriešanu tautsaimniecības apritē.

Tāpat Kampe sacīja, ka Getliņi EKO par minēto finansējumu veidos bioloģiski noārdāmo atkritumu anaerobās fermentācijas pārstrādes iekārtu sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonā Getliņi, kas nodrošinās bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi kompostā un enerģijas ražošanu no pārstrādes procesā iegūtās biogāzes.

Pēc Kampes teiktā, projektu plānots pabeigt līdz 2022.gadam.


Pievienot komentāru

Ja aizturētajam Latgales policistam par kukuļošanu cels apsūdzības, Ģirģens vērtēs arī Ķuža atbildību

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens Valsts policijas priekšnieka Inta Ķuža atbildību solās vērtēt tad, ja aizdomās turētajam Latgales policistam tiks celtas apsūdzības.

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļie vēlas lielāku atbildību no finanšu sektora

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļā partija paudusi apņēmību būt stingrākiem pret valsts finanšu sektoru, ziņo Reuters. «Mums finanšu centrs jātur pie lielākas atbildības,» paziņojusi Zaļo līdere Regula Ritza.

Ventspilī steigā pārapstiprina iepriekšējo Brīvostas pārvaldes sastāvs

Ventspils pilsētas dome piektdien, 18.oktobrī, apstiprinājusi pilnvaru pagarināšanu uz vēl pieciem gadiem Ventspils brīvostas pārvaldes valdē tajā jau ilgstoši esošajiem vietvaras politiķiem.

Prāvu par WikiLeaks dibinātāja Asanža izdošanu turpinās skatīt 2020.gada februārī

Tiesas prāva par WikiLeaks dibinātāja Džuliāna Asanža dibinātāja izdošanu turpināsies 2020.gada februārī, ziņo Reuters.

Rīgā sabrukušās ēkas iemītniekiem jāmeklē jaunas mājas

Ēka Rīgā, Lāčplēša ielā 123B, kurai 12.oktobrī vienā no stāviem iegruva griesti, nav ekspluatējama, tāpēc aptuveni 60 nama īrniekiem ir jāmeklē jauni mājokļi.

Eksperts: Pēdējo mēnešu pozitīvie dzimstības rādītāji Igaunijā vēl nenozīmē pastāvīgu demogrāfisko pieaugumu

Lai gan pēdējos mēnešos Igaunijā novērojama lielāka dzimstība nekā mirstība, analītiķi teic – ir par agru, lai teiktu, ka Igaunijā dabiski palielinās populācija.

Tiesa pārliecināta par gana raitu Maxima traģēdijas lietas iztiesāšanu; ministrs sagaida AT aktivitāti

Tiesu administrācija apgalvoja, ka Maxima traģēdijas krimināllietas iztiesāšana Pārdaugavas tiesā tiek organizēta tā, lai nodrošinātu pēc iespējas efektīvāku un ātrāku lietas iztiesāšanas procesu, bez neattaisnotas novilcināšanas.

Šoferu trūkuma dēļ Tallinai nākas atlikt sabiedriskā transporta tīkla paplašināšanu

Tallinas pašvaldībai autobusu šoferu trūkuma dēļ nākas atlikt plānus par jaunu sabiedriskā transporta maršrutu atvēršanu, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā septembrī pieaudzis par 0,5%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2019.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada septembri, ir pieaudzis par 0,5%.

Atrasta viena no Latvijas meklētākajām noziedzniecēm

Pateicoties iedzīvotāju aktīvai ziņošanai, Valsts policija sestdienas, 19.oktobra, rītā, Latvijā aizturējusi meklēšanā izsludināto Angeļinu Sacjuku.

Ziņojums: Igaunijas trešajam pensiju līmenim viszemākais sniegums Eiropā

Brīvprātīgo pensiju fondu tirgus sniegums 2018.gadā bijis zems visā Eiropā, it īpaši Igaunijā, par investoru grupas ziņojumu vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Lietuvas ražotāji raizējas par ASV tarifu radīto netiešo kaitējumu

Aizvadītājā nedēļā stājušies spēkā ASV tarifi, kas attiecināmi uz Eiropā ražotām precēm. Lai gan Lietuvas ražotāji nekoncentrējas uz ASV tirgu, izskan bažas par to, ka tarifi netieši ietekmēs viņus, ziņo LRT.

Aptauja: Lielākā daļa atbalsta medību tiesību liegšanu uzturlīdzekļu nemaksātājiem

Vispiemērotākās papildu sankcijas pret personām, kuras ļaunprātīgi izvairās no savu saistību izpildes, tostarp nemaksā uzturlīdzekļus, ir piespiedu darba piespriešana un dažādu personai piešķirto speciālo tiesību atņemšana.

Cīniņš par Brexit ratifikāciju britu parlamentā solās būt «uz naža asmens»

Britu parlamentā šonedēļ gaidāma sīva cīņa par jaunāko valsts izstāšanās vienošanos: premjers Boriss Džonsons uzstāj uz tās strauju pieņemšanu bez grozījumiem, kamēr opozīcijas leiboristi centīsies panākt tās noradīšanu vai grozīšanu.

LTV: Maskava, iespējams, mēģina stiprināt varu Latvijas Pareizticīgajā baznīcā

Pareizticīgās baznīcas Maskavas patriarhāts, iespējams, cenšas ar varu aizlaist pensijā Latvijas Pareizticīgās baznīcas metropolītu Aleksandru, lai vietā atrastu kādu Krievijas pusei tīkamāku cilvēku.

Maxima traģēdijā cietušo biedrība protestēs pret lietas ievilkšanos

Pie tiesas ēkas Baldones ielā 1a pirmdien, 21.oktobrī, plkst. 10.00 norisināsies Maxima traģēdijā cietušo biedrības Zolitūde 21.11. rīkotā protesta akcija.

De facto: Draud izgāzties Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā

Iekavēto darbu dēļ apdraudēta Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā, informē Latvijas Televīzijas raidījums De facto. Šī nebūtu pirmā reize, kad latviešiem dalība prestižajā izstādē apraujas pusceļā.

Krievijā izmeklē traģisko Sibīrijas zeltraču aizsprosta sabrukšanu

Par 15 cilvēku bojāeju Sibīrijā aizvadītajā nogalē, sabrūkot dambim uz Seibas upes, Krievijas varasiestādes uzsākušas krimināllietu par pārkāpumiem zeltraču kopmītņu ierīkošanā pie upes.

Atgādinājums: Turpinoties lietum, grants ceļi var būt grūti izbraucami

Pārmitrināti ceļi ar grants segumu zaudē nestspēju, uz tiem veidojas dubļi un bedres. Mitrums apgrūtina autoceļu uzturēšanu, jo slapjā laikā greiderēšana ir mazāk efektīva un bedres ātri vien veidojas atkārtoti.

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Nedēļa Lietuvā: Aug nodokļi. Prezidenta pārmetumi Eiropai. Cīņa ar Seima priekšsēdētāju

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā valdība pieņēmusi vairākus lēmumus, kas paredz nodokļu sloga pieaugumu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izteicis kritiku ES par paplašināšanās plāniem, bet Seimā notika spraigas cīņas ar parlamenta priekšsēdētāju.

BNN nedēļas apkopojums: Patriektais Gorkšs. Negaidītie miljoni. Nepilsoņu bērni

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Negaidītie miljoni, Nepilsoņu bērni, Gāztais prezidents, Pašvaldību reforma, Streiks, Dotācijas, Pensiju reforma, Kārtējā pauze un Ugunsgrēks.

Lielbritānijas parlaments lemj atlikt Brexit

Lielbritānijas parlaments nobalsojis par priekšlikumu, saskaņā ar kuru parlaments nevar apstiprināt Borisa Džonsona panākto Brexit vienošanos, kamēr parlamentā nav pieņemts vienošanās izpildes likums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->