bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 25.06.2019 | Vārda dienas: Maiga, Milija

Lietuvas uzņēmums apsūdz Getliņi EKO negodīga iepirkuma īstenošanā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas uzņēmums Ekoatliekos vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par SIA Getliņi EKO veikto bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveides iepirkumu, liecina Ekoatliekos vēstule KNAB.

Vēstule adresēta arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP), Rīgas domes priekšsēdētājam Dainim Turlajam (GKR) un Lietuvas vēstniekam Latvijā Artūram Žurauskam (Artūras Žurauskas).

Ekoatliekos ir inženiertehnisks uzņēmums, kas realizējis mehānisko un bioloģisko sadzīves atkritumu pārstrādes iekārtu projektu Panevēžas atkritumu apstrādes centrā.

Vēstulē teikts, ka Ekoatliekos ir pieredze bioloģisko sadzīves atkritumu pārstrādes iekārtu izveidē un to darbības nodrošināšanā, tāpēc Ekoatliekos apsvēra iespēju piedalīties Getliņi EKO rīkotajā iepirkumā – atklātā konkursā Bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveide cieto sadzīves atkritumu poligonā Getliņi. Tomēr, iepazīstoties ar iepirkuma noteikumiem un tajā iekļautajām prasībām, Ekoatliekos bijis spiests atteikties no ieceres piedalīties konkrētajā iepirkumā, jo uzņēmumam radušās aizdomas par to, ka iepirkums ir izstrādāts kāda konkrēta iepriekš izvēlēta pretendenta interesēs.

Pirmkārt, kā vēstulē norāda Ekoatliekos, Getliņi EKO noteica iecerētā projekta sarežģītībai neatbilstoši īsu termiņu piedāvājumu iesniegšanai iepirkumā. Īso termiņu dēļ ārvalstu pretendentiem praktiski nebija iespējams sagatavot pienācīgu piedāvājumu iepirkumā, kurā ir plānots realizēt tik tehniski komplicētu projektu. Tādējādi, nosakot projekta sarežģītībai neatbilstošus termiņus, Ekoatliekos ieskatā tika mērķtiecīgi izslēgta iespējamā konkurence no ārvalstu pretendentiem.

Otrkārt, pretendentiem, lai, nepārkāpjot intelektuālā īpašuma tiesības varētu iesniegt piedāvājumu iepirkumā, pirms piedāvājuma iesniegšanas bija jāsaņem atļauja no Dānijā reģistrētās AS AIKAN, kas ir starptautiskā patenta Iekārta cietu organisku vielu apstrādei un tās izmantošanai īpašniece. Pēc Ekoatliekos pieejamās informācijas, piekrišanu no šī uzņēmuma ir iespējams iegūt ne ātrāk kā divu nedēļu laikā pēc pieprasījuma nosūtīšanas. Tādējādi iespējamiem pretendentiem, kuriem pirms iepirkuma izsludināšanas nav iegūta šāda atļauja, iespēja sagatavot piedāvājumu jau tā īsajā piedāvājumu iesniegšanas termiņā tika apgrūtināta vēl vairāk, teikts vēstulē.

Minētais Ekoatliekos ieskatā netieši norādot uz Getliņi EKO vēlmi apzināti apgrūtināt pretendentiem piedāvājumu iesniegšanu iepirkumā, pēc iespējas samazinot potenciālo konkurenci iepirkumā par labu iepriekš izvēlētajam pretendentam.

Treškārt, Ekoatliekos vēstulē atzīmē, ka jau 2019.gada 16.aprīlī kompānija vērsa Pūces uzmanību uz to, ka iepirkumā izvēlētie tehnoloģiskie risinājumiem ir neefektīvi un neatbilstoši citviet pasaulē atzītiem un iepriekš izmantotiem risinājumiem, kā arī saistīt ar būtiskiem darba drošības un atkritumu nepilnvērtīgas pārstrādes riskiem.

Pēc kompānijas vēstulē minētā, Ekoatliekos sevišķi aizdomīgi šķiet tas, ka Getliņi EKO darbību rezultātā iepirkumā pieteicās tikai viens pretendents – piegādātāju apvienība MRKV, kuras viens no dalībniekiem ir SIA MRK Serviss, kas bija iesaistīta iepirkuma dokumentācijas izstrādē.

Iepirkuma rezultātā MRKV tika atzīts par iepirkuma uzvarētāju un bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveidi veiks par 44 675 620 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, kamēr Lietuvā līdzīga veida projekti tiek īstenoti vismaz divas reizes lētāk, vēstulē KNAB uzsver Ekoatliekos.

Uzņēmums norāda, ka Lietuvas tehnologs Virginijs Stiormers (Virginius Stiormer), uz kura pieredzi balstās piegādātāju apvienība, patlaban strādā MRK Serviss, bet iepriekš viņš strādāja nu jau bankrotējušajā AS Manfula, kur bija šī uzņēmuma direktors un īpašnieks. Tehnoloģiju, kuru MRK Serviss vēlas izmantot projektos Latvijā, ir izstrādājis Stiormers, taču Ekoatliekos vēstulē norāda, ka Lietuvā šī tehnoloģija nedarbojas vai nedarbojas pareizi divos projektos – Plunge RATC un Utenos RATC. Ekoatliekos informē KNAB, ka Utenos RATC projektā bankrotējusī Manfula un divas personas – Stiormers un Utenos RATC direktors Mindaugs Bobelis (Mindaugo Bobelio) tika apsūdzēti naudas atmazgāšanā aptuveni 2,5 miljonu eiro apmērā šī projekta ietvaros un kukuļošanā.

Ekoatliekos uzskata, ka tādu pašu shēmu MRK Serviss un Stiormers plāno īstenot arī SIA Liepājas RAS un Getliņi EKO, bet šajā projektā paredzētā peļņa ir aptuveni 20 miljoni eiro jeb 50% no kopējā budžeta.

Ekoatliekos vērš KNAB uzmanību uz to, ka atbilstoši uzņēmuma rīcībā esošajai informācijai MRK Serviss īpašniekam Mārim Klipam ir ļoti labas attiecības ar Getliņi EKO direktoru Imantu Stirānu un Liepājas RAS direktoru, viņi ir ļoti ciešās ģimeņu savstarpējās attiecībās ilgu laiku.

Tāpat Ekoatliekos vēstulē norāda, ka abos konkursos Liepājā un Rīgā nebija prasības par pierādītu pieredzi ar atsaucēm no uzņēmuma un nepieciešamajām garantijām, un konkursa dokumentācija tika izstrādāta tikai vienam pretendentam. »Getliņu bioloģisko atkritumu daudzums, kas jāpārstrādā, tika samazināts no 180 000 tonnām līdz 120 000 tonnām gadā, jo kāds vēlas nopelnīt vairāk, un 60 000 tonnas gadā tiek atstātas bez pārstrādes,» vēstulē uzsver Ekoatliekos.

Ņemot vērā iepriekš minētos apstākļus, Ekoatliekos vēstulē norāda, ka

uzņēmumam ir pamatotas šaubas par to, vai Getliņi EKO, organizējot iepirkumu, ir rīkojusies godprātīgi, un par to, vai tā nav rīkojusies konkrēta uzņēmuma interesēs, radot godīgas konkurences pārkāpumu.

Tāpat Ekoatliekos norāda, ka ir pamats uzskatīt, ka iepriekš izvēlēta pretendenta interesēs bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas izveides cieto sadzīves atkritumu poligonā Getliņi izmaksas ir mākslīgi sadārdzinātas par vairāk nekā 20 miljoniem eiro, izšķērdējot valsts līdzekļus lielā apmērā.

Ekoatliekos uzskata, ka šāda prakse ne tikai kaitē godīgai konkurencei un brīvai pakalpojumu sniegšanai Eiropas Savienībā, bet arī Latvijas valsts tēlam un reputācijai starptautiskā sabiedrībā. Tādēļ Ekoatliekos lūdz rūpīgi izvērtēt minētā iepirkuma organizāciju, it īpaši izvērtējot iespējamos interešu konflikta un korupcijas riskus, kas varētu būt pieļauti konkrētā iepirkuma organizēšanā.

Getliņi EKO administratīvais direktors Guntis Kampe skaidroja, ka šo konkrēto situāciju vērtē kā uzņēmēju savstarpējo konkurenci un cīņu, kurā patlaban iesaistīta publiskā puse – valsts un pašvaldības uzņēmums. Pēc viņa sacītā, līdzīgi pārmetumi par iepirkuma specifikāciju saņemti arī konkursa norises brīdī, tos izskatīja Iepirkumu uzraudzības biroja Sūdzību izskatīšanas komisija, atzina par nepamatotiem un ļāva turpināt konkursu un slēgt līgumu.

Kampe sacīja, ka konkrētais uzņēmums konkursā nepiedalījās un arī patlaban publiski izteiktajos pārmetumos ir virkne nepatiesas informācijas.

«Piemēram, konkursa kvalifikācijas un tehniskās prasības galvenokārt tika noteiktais pretendentu ekspertu kvalifikācijai un uzņēmuma pieredzei, nekādas specifiskas prasības ar atzinumiem no ražotājiem netika prasītas. Papildus nepiekrītam norādītājam faktam par neatbilstoši īsu termiņu, informācija par konkursu bija publicēta jau četrus mēnešus pirms tā izsludināšanas elektronisko iepirkumu sistēmā,» atklāja Kampe.

Viņš piebilda, ka patlaban vairāk komentēt nevar, jo par šo gadījumu Getliņi EKO ir informēts tika no informācijas medijos. Pagaidām ne KNAB, ne kāda cita puse ar nav sazinājusies ar Getliņi EKO.

Pilnsabiedrība MRKV izveidota 2018.gada septembrī, un tās dalībnieki ir SIA Velve un MRK Serviss.

Getliņi EKO nodarbojas ar Baltijas lielākā atkritumu poligona Getliņi apsaimniekošanu Stopiņu novadā. Kompānija Getliņi EKO reģistrēta 1997.gadā. Uzņēmums pieder Rīgas domei (97,92%) un Stopiņu novada domei (2,08%). 2017.gadā Getliņi EKO apgrozījums bija 17,247 miljoni eiro, kas ir par 21,5% vairāk nekā 2016.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga par 73% un sasniedza 1,028 miljonus eiro. Kompānijas 2018.gada finanšu rezultāti vēl nav publiskoti.

Pērn, oktobrī, Getliņi EKO ar 29,553 miljonu eiro Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu plāno sākt pārstrādāt kompostā bioloģiski noārdāmos atkritumus un no pārstrādes procesā iegūtās biogāzes ražot enerģiju.

Kampe atgādināja, ka Getliņi EKO ir piešķirts 29 553 404 eiro atbalsts no ES līdzfinansētajā programmā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveidei pieejamajiem 45 miljoniem eiro.

Kampe norādīja, ka projekta mērķis ir attīstīt bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi, ka arī veicināt atkritumu vairākkārtēju izmantošanu Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā. Mērķa īstenošana nodrošinās saistošo normatīvu prasību atkritumu apsaimniekošanas jomā izpildi – samazinās apglabāto atkritumu apmēru, palielinās atkritumu pārstrādes īpatsvaru atkritumu apsaimniekošanas reģiona un valsts mērogā, kā arī nodrošinās atkritumos esošu resursu atgriešanu tautsaimniecības apritē.

Tāpat Kampe sacīja, ka Getliņi EKO par minēto finansējumu veidos bioloģiski noārdāmo atkritumu anaerobās fermentācijas pārstrādes iekārtu sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonā Getliņi, kas nodrošinās bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi kompostā un enerģijas ražošanu no pārstrādes procesā iegūtās biogāzes.

Pēc Kampes teiktā, projektu plānots pabeigt līdz 2022.gadam.


Pievienot komentāru

Kaljulaida Uzvaras dienā: Aizsardzība sākas ar katru iedzīvotāju atsevišķi

Atzīmējot Igaunijas Uzvaras dienu, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida ir uzsvērusi katra iedzīvotāja lomu valsts drošībā, kaut arī dabas kataklizmas šobrīd Igaunijā esot vairāk iespējamas nekā karadarbības izcelšanās.

LU pētnieki: Trešdaļa Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai

Trešdaļa Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai, liecina LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku veiktā aptauja.

Kariņš gaida Nemiro skaidrojumu par Latvenergo padomes atsaukšanu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš līdz nedēļas beigām gaidīs ekonomikas ministra Ralfa Nemiro skaidrojumu par AS Latvenergo padomes atsaukšanu un pagaidu padomes iecelšanu, liecina premjera izdotā rezolūcija.

Pētījums: Latvijas iedzīvotājiem mājoklis ir svarīgākais īpašums

Vairums Latvijas iedzīvotāju savu mājokli uzskata par svarīgāko tiem piederošo īpašumu, taču gandrīz katrs ceturtais nedara neko, lai to pasargātu pret zādzībām.

Latvijai trešais augstākais izaugsmes temps Eiropas inovāciju reitingā

Latvijā vērojama trešā augstākā izaugsme Eiropas Savienībā, sniegumam reitingā pieaugot par 17,7 procentpunktiem, liecina Eiropas inovāciju rezultātu un Reģionālās inovācijas rezultātu pārskati.

VNĪ: Okupācijas muzeja jaunās daļas būvniecība apsteidz grafiku

Okupācijas muzeja jaunās daļas būvdarbi apsteidz grafiku, informē VAS Valsts nekustamie īpašumi pārstāvji.

Viņķele: Slimnīcu padomes nebūs politiķu izklaides vietas

«Šīs padomes nebūs politiķu izklaides vietas, bet profesionāli atlasīti cilvēki ar saprašanu gan ārstniecībā, gan uzņēmumu vadībā,» tā par padomju izveidi Latvijas lielajām slimnīcām LTV raidījumā Rīta Panorāma teica veselības ministre Ilze Viņķele.

ASV ievieš jaunas sankcijas pret Irānu un tās augstāko vadītāju

Saasinoties saspīlējumam starp Irānu un Amerikas Savienotajām Valstīm, Vašingtona ir paziņojusi par jaunu sankciju ieviešanu pret Teherānu, mēģinot iegrožot to ārvalstu finanšu resursu pieejamību, kas ir Irānas augstākā vadītāja un Irānas Revolucionārās gvardes rīcībā.

Līgo svētku brīvdienās ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, bet ūdenstilpēs noslīka četri

Svētku brīvdienās, laika posmā no 22.jūnija plkst. 6.30 līdz 25.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 277 izsaukumus.

Liepājas lidostā iecerēts par diviem miljoniem būvēt jaunu pasažieru termināli

Liepājas lidostā iecerēts būvēt jaunu pasažieru termināli, kas varētu izmaksāt apmēram divus miljonus eiro, norāda Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes Biznesa attīstības daļas vadītājs Gints Ginters.

Kazahstānā evakuē pilsētu pēc sprādzieniem munīcijas noliktavā

Kazahstānā sākta veselas pilsētas evakuācija pēc tam, kad valstī aizdegusies armijas munīcijas noliktava, izraisot virkni spēcīgi sprādzienu.

Latvijā vairāk nekā 60 valsts ceļu posmos ir būvdarbi; daudzviet uzstādīti luksofori

Garākais remontposms patlaban ir abpus Pāvilostai no Labraga līdz Vērgalei, darbi notiek arī uz pievedceļa Pāvilostai.

Nedēļas sākumā gaidāmi +28 grādi, pēc tam – lietus un +20

Nedēļas pirmajā pusē dienās gaiss vēl vietām iesils līdz +28 grādiem, bet jau nedēļas otrajā pusē daudzviet Latvijas teritorijā ir gaidāms lietus.

Siguldā nenorisināsies daļa no 2026.gada Ziemas olimpiskajām spēlēm

2026.gada Ziemas olimpiskās spēles norisināsies Itālijas pilsētās Milānā un Kortīnā d'Ampeco, kas tādējādi cīņā par Olimpiādes rīkošanas tiesību iegūšanu pārspēja Stokholmas-Ores pieteikumu no Zviedrijas.

«Ministru apetīte ir pārāk liela.» Kariņš nav gatavs palielināt budžeta deficītu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš nav gatavs palielināt deficītu, lai apmierinātu ministriju budžeta pieprasījumus.

NVD: Kur saņemt medicīnisko palīdzību svētku laikā

Pirms gaidāmajām Līgo svētku brīvdienām, no 22. līdz 24.jūnijam Nacionālais veselības dienests iedzīvotājiem atgādina par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām.

Nedēļa Lietuvā: Koalīcijas sarunu finišs. Vienoti kritēriji uzņemšanai universitātēs. Pēdējais veto

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā četras parlamenta partijas pabeidza sarunas koalīcijas veidošanai, divi vīrieši notiesāti par spiegošanu Krievijas labā. Tāpat Lietuva uzrādīja spīdošus rādītājus par mirstības samazinājumu satiksmes negadījumos.

BNN nedēļas apkopojums: Turlā krišana. Alkohola kara turpinājums. Atlaistā Latvenergo padome

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Paziņojums, Cīņa, Pārdomas, Amats, Izaugsme, Uzticība, Vēlmes.

Mēra krēslu zaudējusi Gods kalpot Rīgai cer savākt balsis jaunam kandidātam

Partijas Gods kalpot Rīgai valde par Rīgas mēra amata kandidātu plāno lemt nākamnedēļ, 27.jūnijā, stāsta partijas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks.

Eurostat: Latvija un Lietuva starp līderēm nerezidentu īpatsvarā valsts parādā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 74% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir otrs lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā.

Kamēr Lietuvā skandāls par dzelzceļa darījumiem ar bijušā VDK aģenta sievas uzņēmumu, LDz slavē tā reputāciju

Kamēr Lietuvā valsts akciju sabiedrības darījumi ar cilvēkiem, kuru sakari varētu sniegties līdz par Krievijas prezidentam, izraisījuši skandālu, Latvijā rīkojas kūtri, bet LDz pat slavē darījumu partnera reputāciju.

EM: Muitas nodoklis Krievijas elektrībai sadārdzinātu elektroenerģiju Baltijā

Nodokļa ieviešana Krievijas enerģijai varētu sadārdzināt elektroenerģijas cenas, tomēr jārisina situācija, ka Baltijas elektroenerģijas ražotāji nav vienlīdzīgā situācijā ar Krievijas un Baltkrievijas ražotājiem, tā ministrija.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā maijā samazinājās par 0,6%

Salīdzinot ar aprīli, 2019.gada maijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Premjers cer, ka Dombrovskis arī turpmāk ieņems vadošu amatu EK

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš cer, ka esošais Eiropas Komisijas viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis arī jaunajā EK sastāvā varētu ieņemt kādu no vadošajiem amatiem.

Maršruts Līgo svētkiem: No gadatirgiem līdz dančiem un dziesmām

BNN piedāvā ielūkoties dažos no pasākumiem, kurus varat apmeklēt, līgojot Rīgā, Jelgavā, Valmierā, Liepājā vai Daugavpilī.