bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.01.2020 | Vārda dienas: Sigurds, Sigvards, Zigurds
LithuaniaLietuva

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lietuva, Gitans Nausēda, vēlēšanu slieksnis, politiskās partijas, seims, pašvaldības

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Seimā pietrūkst vienas balss

Lietuvā valdošai Zemnieku un zaļo savienībai 2019.gada decembrī izdevās panākt, ka Seims atbalsta vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz trim procentiem un partiju koalīcijām līdz pieciem procentiem. Attiecīgo grozījumu pieņemšanai sekoja Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) veto grozījumu izsludināšanai, valsts galvam uzskatot, ka iecerētās pārmaiņas ir pārāk krasas un ieteica vēlēšanu sliekšņus pamazināt partijām līdz četriem procentiem un partiju apvienībām līdz sešiem procentiem. Nausēda pamatojis, ka zemāki vēlēšanu sliekšņi parlamentā radītu lielāku politisko spēku sadrumstalotību un mazinātu valdības stabilitāti.

Otrdien, 14.janvārī, Seimā Lietuvas zemnieki-zaļie nespēja savākt pietiekami daudz balsu, lai noraidītu prezidenta veto šajā jautājumā. Balsojumā par piecu un trīs procentu slieksni nobalsoja 70 likumdevēji, «pret» bija 51 un atturējās divi. Veto noraidīšanai un grozījumu pieņemšanai bija vajadzīga vismaz 71 balss.

Par prezidenta veto noraidīšanu balsoja Zemnieku un zaļo savienība, Lietuvas Sociāldemokrātiskā darba partija, Lietuvas Poļu vēlēšanu akcija–Kristīgo ģimeņu apvienība un vairāki likumdevēji no frakcijas, kas neietilpst valdošajā koalīcijā. Pret vēlēšanu sliekšņu samazināšanu savukārt balsoja opozīcijas konservatīvā Tēvzemes savienība–Lietuvas Kristīgie demokrāti, liberāļi un sociāldemokrāti.

Kas atliek partijām? Pagaidām politiķiem jārēķinās, ka, lai iekļūtu Seimā, vairāku kandidātu vēlēšanu apgabalos politiskajām partijām ir jāsaņem vismaz pieci procentu balsu, bet partiju apvienībām – vismaz septiņi procenti no balsu kopskaita.

Seimā mētājas ar pārmetumiem

Gatavojoties otrdienas balsojumam Seimā, opozīcijas un valdošās koalīcijas pārstāvji iesaistījās vārdu un argumentu cīņā, kas izvērsās visai asa.

Sacīdams, ka prezidenta padomnieki zvanījuši deputātiem ar aicinājumu atbalstīt prezidenta veto, deputāts Naglis Puteiķis (Naglis Puteikis) pārmetis Prezidenta kancelejai, ka tā pārkāpusi Lietuvas Konstitūciju.

Opozīcijas pārstāvis no konservatīvo nometnes Jurģis Razma (Jurgis Razma) aicinājis Puteiķi viņa apgalvojumu pamatot ar pierādījumiem un nopēlis kolēģi par nepamatotu apgalvojumu izplatīšanu. Razmas partijas biedrs Žigimants Paviļons (Žygimantas Pavilionis) izteicis brīdinājumu, ka dažās ārvalstīs vēlēšanu sliekšņa pazemināšana radījusi augsni radikālu politisko spēku ienākšanai parlamentā.

Tēvzemes savienības–Lietuvas Kristīgo demokrātu priekšsēdētājs Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) paudis bažas, ka Vēlēšanu likuma grozīšana valstī palielinātu politisko nestabilitāti. «Ir acīmredzami, ka pieņemšanas gadījumā tie būtu radījuši vēl lielāku esošās politiskās sistēmas sadrumstalotību. Tie dotu iespēju Seimā iekļūt daudzām partijām no politiskā spektra kaktiem.»

Pēc ļoti saspringta balsojuma zemnieku-zaļo līderis Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis) un viņa partijas biedri spējuši saglabāt mieru un nerādīt zaudējuma atstāto rūgtumu, ko tie cieta pēc iespējama spiediena no Prezidenta kancelejas.

«Pirms balsojuma es saņēmu zvanu no prezidenta padomnieka Povila Mačjuļa (Povilas Mačiulis). Citi parlamentārieši arī saņēma šādus zvanus no Prezidenta kancelejas. Es neatklāšu tālruņa sarunu saturu, vienīgi ļaujiet man teikt, ka šādas lietas Seima locekļiem teikt nedrīkst,» Karbausks sacījis Lietuvas medijiem.

Vēlēšanu sistēmai vajadzīga revīzija

Šis Seima sasaukums, visticamāk, neatgriezīsies pie jautājuma par vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu, tā pēc otrdienas, 14.janvāra, balsojuma sacījis Karbausks.

«Nedomāju, ka ir vērts atgriezties pie šī jautājuma. Jautājums ir atrisināts. Mēs tikai varam priecāties, ka šobrīd tik skaļi aplaudē tās partijas locekļi, kuri 2000.gadā pieņēma lēmumu Seima vēlēšanās rīkot otrās kārtas balsojumu trīs mēnešus pirms vēlēšanām,» Karbausks sacījis žurnālistiem parlamentā.

Uzskats, ka Lietuvas vēlēšanu sistēmai vajadzīga revīzija, tomēr pastiprinās, un šķiet, ka mēģinājumus to veikt uzņemsies Prezidenta kanceleja.

Prezidenta padomnieks Mačjulis sacījis: «Mēs jau runājam ar partiju un frakciju vadītājiem par to, ka mums jāraugās plašāk uz visu sistēmu kopumā un, visdrīzāk, tā radikāli jāmaina, taču ir ļoti svarīgi nedarīt to laikā, kad tuvojas Seima vēlēšanas.»

«Tas liek vilkt paralēles ar sporta pasauli. Tas būtu tāpat kā, ja futbola čempionātā Katarā vājākas komandas lūgtu pastiept vārtus platākus tādēļ, ka tās nespēj gūt vārtus.»

«Izskan arī ieteikumi un ir diskusija, ka varbūt vēlēšanu sistēma būtu jāmaina no jauktas sistēmas uz proporcionālu,» sacījis prezidenta padomnieks.

Premjers aizstāv vēlēšanu reformu

Vēlēšanu likuma grozījumu ierosināja liberālās frakcijas deputāts Simons Gentvils (Simonas Gentvilas), kurš savu lēmumu pamatoja ar vēlmi ieviest vienādu regulējumu Seima un pašvaldību vēlēšanām. Šobrīd pašvaldību vēlēšanām Lietuvā ir četru procentu slieksnis partijām un sešu procentu slieksnis partiju apvienībām.

Grozījumu atbalstītāji uzsvēra, ka, ieviešot tos spēkā, valsts politiskajā spektrā būtu lielāka demokrātija un lielāka politiskā spektra pārstāvniecība.

«Ļausim vēlētājiem izvēlēties, vai viņi Seimā vēlas redzēt ierastās partijas vai varbūt kādas mazāk populāras,» tā komentējis Lietuvas premjerministrs Sauļus Svernelis (Saulius Skvernelis). Valdības vadītājs gan arī atzinis, ka lielāka sadrumstalotība parlamentā var sarežģīt valdības koalīciju veidošanu.

Lietuvas demokrātija vēl nav nobriedusi

Politoloģe Ieva Petronīte-Urbonavičiene (Ieva Petronytė-Urbonavičienė), kura ir Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politoloģijas institūta Politiskās uzvedības un iestāžu departamenta asociētā profesore, sarunā ar BNN sacīja, ka, ja grozījumi tiktu pieņemti, ieguvēji būtu skaidri. Viņasprāt, tie būtu Sociāldemokrātiskā darba partija un Lietuvas Poļu vēlēšanu akcija–Kristīgo ģimeņu apvienība, jo to reitingi svārstās ap trīs procentiem.

Cits politologs sarunā ar BNN gan nebija pret vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu. Tas ir Kauņas Vītauta Dižā Universitātes politoloģijas lektors Andžejs Pukšto (Andžej Pukšto).

Viņaprāt, zemāks vēlēšanu slieksnis nav peļama iecere, tomēr Lietuva atšķirībā no Rietumu demokrātijām pusi savu parlamentāriešu ievēlē viena kandidāta vēlēšanu apgabalos, kas Rietumu pasaulē ir novecojusi prakse.

Politologa Pukšto ieskatā, Lietuvas politiskajām partijām, pat lielajām, trūkst kvalitātes to programmās un redzējumā, tādēļ, viņaprāt, ar mazo partiju līdzdalību Seimā ciestu likumdošanas process.


Pievienot komentāru

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!