Lietuvieši izveido plaģiāta atrašanas sistēmu – «plag.lv»

Izveidota jauna plaģiāta atrašanas sistēma – plag.lv –, kas ir paredzēta studentu, latviešu valodā uzrakstīto, zinātnisko darbu pārbaudei. Turklāt tā bez maksas ir pieejama gan studentiem, gan pasniedzējiem.

Pirmā «Plag» mājaslapa tika radīta un testēta Lietuvā. Plag.lt darbojas jau vairāk nekā gadu, un to izmanto 1/5 no Lietuvas studentiem un katrs sestais Lietuvas augstskolu pasniedzējs, norāda portāla pārstāvji.

Saskaņā ar viņu novērojumiem, situācija ar plaģiātu Latvijā esot līdzīga. «Startējot Lietuvā, ieraudzījām, ka plaģiāts pa universitātēm peld plašā neapstādināmā straumē,» stāsta lapas izveidotājs Horsts Klauss.

Viņš norāda, ka mazajām valstīm bieži vispār nav efektīvi funkcionējošu plaģiāta sistēmu. Tagad Lietuva un Latvija būs izņēmums Eiropas kontekstā.

Kura sistēma izrādīsies labāka – institucionālā vai privātā, nolems paši studenti un pasniedzēji. Taču saprotams, ka institucionālā sistēma ne vienmēr atbildīs patērētāju prasībām. Ungārijas Sztaki augstskolas institucionālā plaģiāta sistēma jau gadu pēc savas funkcionēšanas zaudēja efektivitāti – tā tagad gandrīz neko neatrod.

Plag.lt sistēma, pēc Klausa vārdiem, esot pilnībā attaisnojusies Lietuvā, jo kā studenti, tā arī pasniedzēji vēlas zināt, cik plaģiāta procentuāli ir tekstā, kurā teksta vietā konkrēti un no kura avota tika veikts plaģiāts.

«Mūsu sistēma atrod kā augstskolu zinātnisko pētījumu plaģiātus, tā arī valsts zinātnisko pētījumu, mācību grāmatu, tiesību aktu un vēl ap 12 500 avotu plaģiātus – kopā vairāk nekā 1,2 miljonus dokumentu,» tā Klauss.

Ref:103.000.103.5069

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas