Lietuviešu analītiķi: Prezidents Nausēda vēl meklē savu vietu zem saules

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Par Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda), kurš amatā aizvadījis desmit mēnešus, būtu negodīgi izdarīt tālejošus secinājumus. COVID-19 pandēmija pēc vadības stila piesardzīgo amatpersonu ir iecēlusi uzmanības centrā, tādēļ izskan jautājumi: vai Nausēdas piesardzība nerobežojas ar pasivitāti un kūtrumu?

Laiks, lai ieskrietos

«Es liecos piekrist vairumam kolēģu, kuri apgalvo, ka prezidentam trūkst vadošas nostājas, un viņš amatā pavadītajos mēnešos ir bijis redzams maz. Jo sevišķi tas attiecas uz COVID-19 krīzi. Viņa priekštecei Daļai Grībauskaitei (Dalia Grybauskaitė) pilnvaru sākums gan arī bija piezemēts. Viņa bija ļoti aktīva prezidenta pilnvaru pirmā termiņa beigās un otrajā termiņā,» tā sarunā ar ziņu portālu BNN sacīja Viļņas Universitātes Politoloģijas un starptautisko attiecību institūta profesore Aine Ramonaite (Ainė Ramonaitė).

«Nausēdam tiešām vajag laiku, lai ieskrietos, un šķiet, ka Grībauskaite to paveica ātrāk,» secināja profesore.

Rīkoties neļauj konstitūcija

Viļņas Mikolas Romera Universitātes politoloģijas lektore Rima Urbonaite (Rima Urbonaitė) savukārt uzskata, ka jaunā koronavīrusa pandēmijas apstākļos prezidenta rīcības brīvību ievērojami iegrožo Lietuvas pamatlikums.

«Ir acīmredzami, ka lēmumu pieņemšana ir sakoncentrēta valdības rokās. No konstitūcijas viedokļa prezidentam tomēr ir lielas iespējas rīkoties ārlietu frontē, kur viņš var attālināti sarunāties ar ārvalstu līderiem vai piedalīties [ES] Eiropadomes sanāksmēs. No šī viedokļa prezidenta lēmumu pieņemšanas process nav lemts dīkstāvei,» skaidroja Urbonaite.

Lektores vērtējumā Nausēda ir palaidis garām savu «vilcienu» attiecībā uz veselības aprūpes krīzi. «Tā vietā, lai ieņemtu preventīvu nostāju, viņam ir tendence novērtēt faktus un notikumus pēc tam, kad tie jau ir notikuši. Viņa pirmā uzruna tautai sociālajā medijā Facebook par sabiedrības veselības apdraudējumu bija viena no neveiksmīgākajām epizodēm prezidenta komunikācijā līdz šim,» sacīja Mikolas Romera Universitātes politoloģijas lektore.

Darbi skaļāki par vārdiem

Lietuviešu politologi atgādina, ka brīdī, kad Lietuvā jau bija ievesta karantīna, Nausēda sazvanījās ar savu Dienvidkorejas kolēģi Munu Džeinu un lūdza viņa palīdzību. Pēc sarunas Lietuvas prezidents pavēstīja, ka Dienvidkorejas līderis apsolījis, ka Āzijas valsts epidemioloģijas speciālisti dalīsies savā pieredzē un zināšanās ar Lietuvas sabiedrības veselības speciālistiem. Pēcāk izrādījās, ka darbi tomēr ir skaļāki par vārdiem. Nevis dienvidkorejieši, bet gan Japānas uzņēmums uzaicināja Lietuvu piedalīties kāda antivīrusa medikamenta klīniskos izmēģinājumos, un testēt to uz COVID-19 pacientiem.

Lietuvā pētījumā tiks iesaistīti kopskaitā ap 100 pacienti.

Prezidents vēlas «sēdēt uz žoga»

Ļitaurs Gudzinsks (Liutauras Gudzinskas), cits Viļņas Universitātes Politoloģijas un starptautisko attiecību institūta mācībspēks, sarunā ar BNN atzina, ka Lietuvas prezidentam ir bijis ļoti sarežģīts pirmais gads.

«Jau no sākuma viņš tika iemests politiski ļoti neērtā situācijā, kur valdošā Zemnieku un zaļo apvienība cīnījās, lai Seimā saglabātu politisko vairākumu. Būdams cilvēks bez iepriekšējas politiskās pieredzes sākumā viņš izvēlējās sēdēt uz žoga un nogaidīt tā vietā, lai nostātos valdošās koalīcijas vai lielākās opozīcijas partijas [Tēvzemes Savienības – Lietuvas Kristīgo demokrātu] pusē,» novērojis Gudzinsks.

Saskaņā ar viņa vērtējumu Nausēda, nostājoties kādā no pusēm, būtu nonācis konfrontācijā, taču neitralitāte palīdzēja viņam no tās izvairīties. Lektors arī atzīst, ka ir cilvēki, kuru acīs šis neitralitātes gājiens licis prezidentam izskatīties vājam.

COVID-19 nedod daudz iespēju rīkoties

«Koronavīrusa pandēmija sarežģī viņa iespējas izkalt normālas darba attiecības gan ar valdošo Zemnieku un zaļo savienību, gan ar opozīcijas konservatīvajiem, kuri katrs vaino viens otru par kļūdainu rīcību sabiedrības veselības krīzē,» ziņu portālam BNN sacīja Gudzinsks.

«Valsts atbildi uz COVID-19 izplatību gan medicīnā, gan ekonomikā diriģē valdība, tādēļ Nausēdam ir atņemas iespējas aktīvi iesaistīties procesā.

Ir likumsakarīgi, ka pirmo vijoli spēlē valdība,» tā lektors.

Gundzinska vērtējumā Lietuvas prezidents gaida savu iespēju aktīvāk iesaistīties politiskajā dzīvē, un tāda pienāks rudenī pēc Lietuvas Seima vēlēšanām.

«Šī būs reize, kad aktīvāk iesaistīties, ja jaunajā Seima sasaukumā nebūs dominējošu partiju grupējumu. Tad prezidents varēs iesaistīties aktīvāk,» uzskata Viļņas Universitātes Politoloģijas un starptautisko attiecību institūta lektors.

Paraugs – Angela Merkele

Aktīvāku iesaisti no Lietuvas prezidenta vēlētos arī parlamentārieši. Viens no Centra partijas līderiem, deputāts Naglis Puteiķis (Naglis Puteikis) atgādināja prezidenta solījumu: pievērst uzmanību grūtībām, ar kādām saskaras sabiedrības trūcīgākā daļa.

«Es vienkārši neredzu, ka tas notiktu,» uzsvēra Puteiķis.

Runājot par prezidenta rīcību COVID-19 krīzē, parlamentārietis sacīja, ka viņš cer, ka Nausēda esošajā situācijā kļūs par iedvesmas avotu. «Arī to es neredzu. Paraugieties uz Vācijas kancleri Angelu Merkeli (Angela Merkel) – viņa darbojas veselības krīzes frontes līnijā un izceļas ar uzmundrinošu garu. Politiski viņa krīzē ir smēlusies jaunu iedvesmu, bet mūsu prezidents ir kaut kur maliņā, ar brīvprātīgi atturīgu rīcību,» norādīja likumdevējs.

«Sēdēt uz žoga» ir labi

Deputāts savukārt izceļ Nausēdas kā neitrāla prezidenta pozīciju Lietuvas nebeidzamajā duelī starp zemniekiem-zaļajiem un konservatīvajiem.

«Nausēda ir daudz elastīgāks un atvērtāks.

Mēs visi skaidri atceramies, ka viņa priekštece Daļa Grībauskaite bija nostājusies konservatīvo pusē un bija kareivīga, bieži vien – nevajadzīgi kareivīga. Jāpiebilst, ka viņi abi tomēr aizstāvējuši tiesnešu un likumsargu klanu,» tā deputāts Puteiķis.

Prezidents sākumā neņēma COVID-19 nopietni

BNN pēdējais uzrunātais lietuviešu politikas vērotājs ir asociētais profesors Vincents Vobolevičs (Vincentas Vobolevičius), kurš Viļņā vada Politikas katedru Vadības un ekonomikas universitātē. Viņa vērtējumā Lietuvas prezidents sākotnēji sevi «iegāza», kad sākās pandēmija. «Atcerēsimies, ka marta sākumā, kad pasaulē plosījās vīruss, prezidents apmeklēja Eirolīgas basketbola spēli starp Kauņas Žalgiri un Maskavas apgabala komandu Himki», atgādināja Vobolevičs.

Asociētā profesora vērtējumā Nausēda joprojām mēģina atrast ceļu savai prezidentūrai.

«Zināmā mērā viņš ir nonācis Grībauskaites ēnā, taču arī iepriekšējā prezidente darbu sāka piesardzīgi. Ir vajadzīgs laiks, lai ieskrietos un atrastu savu amata stilu,» tā rezumēja Vadības un ekonomikas universitātes asociētais profesors.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas