Lietuvu pamet Barclays tehnoloģiju centrs. Ko tas liecina par ārvalstu investīcijām?
Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN
Uzņēmumi nāk un iet, bet britu finanšu milža Barclays pēkšņā aiziešana no Viļņas ir liela un rūgta vēsts gan Lietuvas galvaspilsētai, gan visai Lietuvas uzņēmējdarbības videi kopumā.
Ienāca ar vērienu krīzes laikā
Britu banka un finanšu pakalpojumu lieluzņēmums Barclays Viļņā ienāca 2010.gadā, kad valdošo noskaņojumu uzņēmējdarbībā noteica pasaules finanšu didžķibele. Uzņēmums Viļņā atvēra iespaidīgu tehnoloģiju centru ar vairāk nekā 1 100 darbiniekiem. Tehnoloģiju centrs ar vērienu spītēja krīzei un ilgi kalpoja par paraugu veiksmīgam ārvalstu kapitāla ieguldījumiem Lietuvā.
Pagājušajā nedēļas nogalē no tik pazīstamā stikla biroju nama fasādes tika noņemts Barclays uzraksts, pavēstot par britu uzņēmuma negaidītu aiziešanu no Lietuvas.
Skaidrojums pārliecību nevieš
Savā oficiālā paziņojumā banka lēmumu par darbības izbeigšanu Viļņā skaidrojusi ar pāreju uz jaunu uzņēmējdarbības modeli. Datortehnoloģiju jomā turpmāk nolemts izvērst sadarbību ar starptautisko uzņēmumu HCL Technologies.
Tā kā arī HCL Technologies ir līdzīgs tehnoloģiju centrs Viļņā, aptuveni 460 līdzšinējie Barclays darbinieki pāries uz turieni. Vēl aptuveni 260 darbinieki ir palikuši bez darba, vēsta Lietuvas mediji.
Lietuvas parlamentārietis Simons Gentvils (Liberālā kustība) sarunā ar portālu BNN izdara kritiskus secinājumus par notikušo.
«Atkārtot, ka Lietuva ir ārvalstu ieguldītājiem pievilcīga valsts ar nosacīti lētu darbaspēku un lērumu ļoti prasmīgu speciālistu – šobrīd ir skaidrs, ka tā jau ir pagātne. Mums ir jauna situācija: diezgan dārgs darbaspēks, jo sevišķi informācijas tehnoloģiju un banku sektorā. Attiecīgi vairs nav pieejami augstas raudzes informācijas tehnoloģiju un finanšu pakalpojumu speciālisti, turklāt notikusi arī liela to migrācija,» skaidro Lietuvas Seima deputāts.
Ārzemju investīciju apjoms tomēr aug
Pārmaiņas Lietuvas darba tirgū nenoliedz Žigmants Maurics (Žygimantas Mauricas), Luminor bankas vecākais ekonomists, tomēr viņš uzskata, ka nav pamata satraukumam, ka mazinātos Lietuvas uzņēmējdarbības vides pievilcība ārvalstu investoru acīs.
«Tiešām nedomāju, ka pēc Barclays aiziešanas šeit ir gaidāms domino efekts. Patiesībā mūsu ārvalstu tiešās investīcijas pēdējā laikā ir augušas. Šeit ienāk daudz vairāk ārvalstu uzņēmumu, nekā aiziet,» oponē Maurics.
«Un tomēr Barclays aiziešana, kas bija pēkšņa kā sniegs pavasarī, jebkurā gadījumā ir rūgta vēsts,» tā lietuviešu ekonomists Žigmants Maurics.