Likumā vēlas noteikt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 11.maijā, lēma virzīt izskatīšanai parlamentā likumprojektu, kas paredz noteikt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu un tā piešķiršanas kārtību.

«Jautājums par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu ir svarīgs, taču vienlaikus arī ļoti sensitīvs, ko apliecina plašās diskusijas šodienas sēdē. Tomēr visi Cilvēktiesību komisijas deputāti ir vienisprātis, ka likumprojekts ir nepieciešams,» uzsver komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.

«Kopš Otrā pasaules kara sākuma pagājuši jau gandrīz 80 gadi, un ir pēdējais laiks nolikt pie malas sakaitētās vēsturiskās emocijas. Mūsu mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret kara dalībniekiem neatkarīgi no viņu piederības kādai no karojošajām pusēm, tādā veidā rosinot sabiedrības saliedētību,» sacīja Laizāne, piebilstot, ka arī turpmāk komisijā paredzamas spraigas diskusijas par to, kā vislabāk to izdarīt.

Latvijā līdz šim Otrā pasaules kara dalībnieka statuss nav nostiprināts normatīvajos aktos, taču ar jauno likumprojektu to iecerēts mainīt. Likumprojekts paredz par Otrā pasaules kara dalībniekiem atzīt tos Latvijas pilsoņus, kuri bija Latvijas pilsoņi jau 1940.gada 17.jūnijā – Latvijas Republikas okupācijas dienā – un laikā no 1939.gada 1.septembra līdz 1945.gada 2.septembrim jebkuras valsts regulāro militāro vienību sastāvā piedalījās bruņotā cīņā pret Padomju Savienības vai nacistiskās Vācijas militārajiem formējumiem.

Likumprojektā noteikta kārtība, kādā persona var iegūt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu. Tāpat tajā norādīts, ka par Otrā pasaules kara dalībniekiem nevar atzīt personas, kuras sodītas par smagiem vai sevišķi smagiem noziegumiem un nav reabilitētas, informē Saeimas Preses dienests.

Otrā pasaules kara dalībniekiem paredzēts izsniegt noteikta parauga apliecību un krūšu nozīmi. Pašvaldība būs tiesīga lemta par sociālajām garantijām kara dalībniekiem un sava budžeta ietvaros piešķirt viņiem atvieglojumus pašvaldību nodevu maksāšanā vai pakalpojumu saņemšanā.

Kā informēja Laizāne, Cilvēktiesību komisija lūgs sagatavoto likumprojektu Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu skatīt pirmajā lasījumā Saeimā bez atkārtotas izskatīšanas komisijas sēdē.

Ref: 102.000.102.12670

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Situācija ir dīvaina, lai neteiktu , ka traģikomiska. 2017-1927=90. Cik tad nu ir šo cilvēku? Tas nebija mūsu karš, mums to uzspieda!

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas