Linkaits: Lēmums par Ventas ostas izveides atcelšanu tiks pieņemts pēc iepazīšanās ar ASV lēmuma pamatojumu

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits

Lēmums par valstij piederošas kompānijas Ventas osta izveides, lai pārņemtu Ventspils brīvostas pārvaldes saistības, atcelšanu tiks pieņemts pēc iepazīšanās ar ASV lēmuma par Ventspils brīvostas pārvaldes izņemšanu no sankciju saraksta pamatojumu, ceturtdien, 19.decembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

«Loģiski domājot, šāda struktūra nebūtu vajadzīga, bet vispirms mēs tomēr gribam pārliecināties uz kādu lēmumu un kādu pieņēmumu pamata ASV puse ir pieņēmusi šo lēmumu [par Ventspils brīvostas pārvaldes izņemšanu no sankciju saraksta], lai mums nesanāk tā, ka mēs kaut ko atceļam, uz kā pamata ASV faktiski ir pieņēmusi lēmumu,» teica Linkaits.

Viņš arī pauda, ka līdz šim ASV lēmums iekļaut Ventspils brīvostas pārvaldi sankciju sarakstā būtisku kaitējumu nav nodarījis.

Tostarp ministrs minēja, ka sadarbībā ar ostas ilgtermiņa partneriem traucējumu nebija un vien atsevišķu kuģu īpašnieki saistībā ar Ventspils brīvostas pārvaldes iekļaušanu sankciju sarakstā izvēlējās neienākt Ventspils ostā.

«Ilgtermiņa sadarbības partneri, kas Ventspils ostai bija, tie parādīja, ka viņiem ir interese turpināt sadarbību, līdz ar to tur nekādu traucējumu nebija. Daži kuģu īpašnieki piesardzības dēļ bija mainījuši savus maršrutus un bija izvēlējušies Ventspils ostā neienākt. Pašlaik šo risku mēs esam novērsuši un es paļaujos, ka nekādu būtisku kaitējumu šis lēmums nebūs devis,» sacīja Linkaits.

BNN jau vēstīja, ka ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) paziņojis par sankciju atcelšanu pret Ventspils brīvostu un Ventspils brīvostas pārvaldi.

Pēc Ārlietu ministrijā (ĀM) skaidrotā, šo lēmumu ASV pieņēma pēc intensīvām pārrunām ar Latvijas vēstniecību ASV, ĀM un citām institūcijām, kā arī iepazīstoties ar visām Latvijas veiktajām un plānotajām darbībām, lai neatgriezeniski novērstu sankcionētās fiziskās personas ietekmi Ventspils brīvostā un Ventspils brīvostas pārvaldē.

«Līdz ar to Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils brīvosta un uzņēmumi, kas darbojas ostā, var netraucēti turpināt darbu,» norādīja ĀM.

Vienlaikus OFAC nav mainījis lēmumu noteikt sankcijas pret Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

Reaģējot uz Ventspils brīvostas iekļaušanu sankciju sarakstā, Saeima grozīja likumus, lai Ventspils brīvostu un arī Rīgas brīvostu nodotu valsts pārziņā. Savukārt otrdien, 17.decembrī, valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas rosinājumu dibināt jaunu kompāniju Ventas osta, kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu.

BNN jau ziņoja, ka OFAC 9.decembrī balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret Lembergu.

«Korupcija gadiem ilgi bremzējusi Latvijas ekonomiku, atņemot naudu no Latvijas iedzīvotājiem paredzētajiem sabiedriskajiem pakalpojumiem un ļaujot noziedzīgām personām nodarīt kaitējumu Latvijas valstij un NATO aliansei,» teikts ASV paziņojumā.

Tajā arī uzsvērts, ka ASV sadarbojušās ar Latvijas valdību korupcijas apkarošanā.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas nosaka, ka 30 dienu laikā ir jāpārtrauc sadarbība ar sankciju sarakstā iekļautajiem – Lembergu, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

Saskaņā ar noteiktajām sankcijām tiek bloķēti visi Lemberga un augstāk minēto struktūru īpašumi, daļas īpašumos un tieši vai netieši individuāli vai ar citu personu starpniecību piederošās struktūras, kurās viņu daļa ir virs 50%, kas atrodas ASV vai atrodas ASV personu īpašumā vai kontrolē, un par tām jāziņo OFAC.

Proti, tas nozīmē, ka visi maksājumi gan no, gan uz Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju tiek pilnībā bloķēti.

Pēc sankciju piemērošanas vairums biedru no asociācijām izstājušies.

Vēl par šo tematu: Arī Rīgas brīvosta un Liepājas SEZ izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas

Savukārt Lembergs nolēmis pārtraukt darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē un Latvijas Olimpiskajā komitejā un basketbola klubā Ventspils.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas