bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 19.02.2020 | Vārda dienas: Zane, Zuzanna

Eksperts: Latvijai ekonomiskās izaugsmes atjaunošanā veicies labāk nekā citām ES valstīm

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Londonas Ekonomikas skolas profesors, bijušais Anglijas Bankas Monetārās politikas komitejas loceklis Čārlzs Gudharts

Latvija vairs nav globālās «vētras» centrā, bet jāatceras, ka vētra vēl nav galā, gadskārtējās konferences Latvijas tautsaimniecība: No krīzes uz ilgtspējīgu izaugsmi laikā norādījis Londonas Ekonomikas skolas profesors Čārlzs Gudharts (Charles Goodhart).

Viņš augstu novērtēja Latvijas sasniegto iekšējā korekcijā un budžeta deficīta mazināšanā, saglabājot finansiālo un politisko stabilitāti. Tieši Latvijas spēja politiski vienoties – ko citas valstis Eiropā apskauž vai kaut daļēji mēģina atdarināt – to šobrīd nostāda labākā pozīcijā, nekā citas krīzes skartās zemes (Grieķiju, Spāniju, Portugāli). Tieši tās zemes, kuras spēs nodrošināt politisku stabilitāti un uzturēt labu izglītības sistēmu, labi spēs izķepurosies no krīzes.

Gudharts atzīmē, ka Latvijai ekonomiskās izaugsmes atjaunošanā ir veicies labāk nekā citām ES valstīm, kas vairāk cietušas krīzē: salīdzinot ar Īriju, kur ir lielas vietējā banku sektora problēmas, Latvijai palīdz mātes banku iesaistīšanās kapitāla atjaunošanā, savukārt salīdzinājumā ar valstīm, kurās ir pārlieku valsts izdevumu problēma, valsts budžeta reformas Latvijā ir veiktas sekmīgāk.

Starp lielākajiem nākotnes riskiem profesors Gudharts minēja gaidāmo demogrāfiskās situācijas pasliktināšanos, kas attiecas arī uz tādu globālo ekonomiku ietekmējošu spēku kā Ķīna, kā arī dramatiskas pārmaiņas pārtikas ražošanā un pasaules cenās, ko noteiks globālā sasilšana, tādējādi aicinot stiprināt lauksaimniecības nozari.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs ievadreferātā uzsvēra, ka Latvijas atkopšanās no krīzes veiksmes stāsts, vēl nav līdz galam uzrakstīts un konkurētspējas atjaunošanās likteni izšķirs 2011.gada budžeta pieņemšana. Divas trešdaļas ceļa jau veiktas, bet priekšā vēl vismaz viens budžeta izdevumu samazināšanas raunds. Ja 400 miljonu latu apjomā budžeta konsolidāciju veiksim, ceļot nodokļus, nevis samazinot izdevumus strukturālu reformu ceļā, riskējam, ka Latvijas tautsaimniecība nonāks ilgākā stagnācijā (līdzīgi kā savulaik Portugāle), norādījis Latvijas Bankas prezidents.

Svaiga pieredze apstiprina, ka «aizdevalvēties» līdz labklājībai nav iespējams: krīzes laikā valstīm ar fiksētu valūtas kursu nav klājies nedz labāk, nedz sliktāk, liecina SVF šopavasar publiskots pētījums, bet nākotnes perspektīvas skaidri norāda, ka valstīs ar fiksētu valūtas kursu izaugsme būs lielāka, ziņo Latvijas Banka.

Latvija ir pārvarējusi krīzi, tomēr svarīgas reformas vēl ir veicamas, no tām tuvākā – 2011. gada valsts budžeta pieņemšana, mazinot deficītu par 400 miljoniem latu ar ilgtermiņa risinājumiem, sacījis Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Kārlis Bauze.

Mazinot budžeta deficītu nostiprinās starptautisku uzticamību, nonākot pie augstākiem kredītreitingiem, kas veicinās ārvalstu un vietējās investīcijas un izkustinās kreditēšanas tirgu, secinājis Bauze.


Pievienot komentāru

Ukrainā saasinās karadarbība; EDSO aicina apturēt uguni

Ukrainas austrumos šonedēļ pastiprinājusies karadarbība. Kaujā laupītas dzīvības četriem separātistu kaujiniekiem un vienam ukraiņu karavīram, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Diennakts laikā dzēsti trīs kūlas ugunsgrēki

Jēkabpilī sausā zāle dega 1000 m2 platībā,  Jelgavā – 300 m2, savukārt Dobelē – 600 m2 platībā. 

Kariņš: Kliedzoši, ka tik ilgi bija jāgaida pirmās instances tiesas spriedums Maxima traģēdijas lietā

Tas ir kliedzoši, ka līdz pirmās instances tiesas spriedumam Maxima traģēdijas lietā bija jāgaida vairāk nekā seši gadi kopš pašas traģēdijas.

No amata atsauc Piejūras slimnīcas valdes locekli Eviju Siliņu

Pārbaudē konstatēts, ka slimnīcas valdes sēdēs ir apstiprināts amatu apmaksas saraksts un šajā sarakstā ir iekļauti arī amati, kurus pilda un par kuriem atlīdzību saņem valdes locekle Siliņa – bērnu psihiatrs un psihiatrs dežūrārsts.

Komisija trešajā lasījumā atbalsta izmaiņas ģenerālprokurora izraudzīšanas kārtībā

Rosinātās izmaiņas paredz paplašināt ģenerālprokurora amata kandidātu loku, nosakot, ka par ģenerālprokurora amata kandidātu turpmāk varētu kļūt arī 40 gadus sasniegusi persona, kurai ir 15 gadu darba stāžs tiesneša vai prokurora amatā.

Lielbritānija pēc Brexit nevēlas dot vīzas nekvalificētiem eiropiešiem

Lielbritānijas valdība ir nākusi klajā ar tās imigrācijas plānu attiecībā uz laiku pēc valsts pilnīgas izstāšanās no Eiropas Savienības. Tas paredz nepiešķirt vīzas nekvalificētam darbspēkam, ziņo raidorganizācija BBC.

Rīgas satiksmes jaunajai valdei vēl nav skaidrības par potenciālo līguma laušanu ar Rīgas karti

«Esam pasūtījuši finanšu izvērtējumu un pieņemu, ka martā vai aprīlī varēsim ar to iepazīstināt,» stāstīja Innusa, skaidrojot, ka pašreiz pietrūkst informācijas, lai izvērtētu tālāko rīcību un ir jāsaprot, kāds lēmums būtu finansiāli izdevīgāks.

Kijevā atklāj piemiņas vietu Irānā notriektās lidmašīnas upuriem

Kijevas Borispiļas starptautiskajā lidostā atklāts memoriāls, lai pieminētu janvārī notikušo Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Valdība pārņem Nacionālās operas ēku

Valdība lēma Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku bez atlīdzības pārņemt valsts īpašumā un nodot Kultūras ministrijas valdījumā.

Bildēs: Vētra Lielbritānijā atnes pēdējo gadu smagākos ziemas plūdus

Vētra Deniss Lielbritānijā atnesusi smagākos plūdus pēdējo gadu laikā. Vētras nestās lietavas skārušas plašus valsts reģionus, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Par netiklām darbībām ar mazgadīgo Rīgā aizturēts vīrietis; policija lūdz atsaukties cietušos

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirkņa kriminālpolicija 15.februārī Rīgā aizturēja 1976.gadā dzimušu vīrieti par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgu bērnu.

Attīstībai/Par! un Progresīvie Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās startēs kopā

Partiju apvienība Attīstībai/Par! un Progresīvie nolēmuši veidot kopīgu sarakstu pirms gaidāmajām Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām.

Maxima traģēdijā bojāgājuša glābēja vecāki sašutuši par tiesas spriedumu

«Šī nav tiesiska valsts. Viens cilvēks ir kļūdījies un neapšaubāmi viņš ir vainīgs, taču visi pārējie šī veikala projektā atzīti par nevainīgiem. Tas ir absurds un man ir kauns, ka dzīvoju šādā valstī. Es zaudēju savu dēlu un par ko?»

Ķīnas ietekme Igaunijā; Tallina noraida Pekinas kritiku par izlūkdienesta ziņojumu

Igaunijas ārlietu dienests ir noraidījis Ķīnas Vēstniecības pausto lūgumu, lai Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienests izlabo tā secinājumus par Ķīnas ietekmi valstī, kas pausti dienesta sagatavotajā drošības situācijas izvērtējumā, ziņo ERR.

FDP: Ekonomisko izaugsmi var nomākt vairāki globālie un vietējie riski

Padome vērš uzmanību uz vairākiem globāliem un vietējiem riskiem, kas var nomākt ekonomisko izaugsmi turpmākajos gados, īpaši 2021. un 2022.gadā.

Šogad Valsts policija Rīgā atsavinājusi vairāk nekā sešus miljonus nelegālo cigarešu

Šā gada janvārī un februārī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicija Rīgā kopumā atsavinājusi 6 640 000 nelegālo cigarešu.

Pasaules bagātākais cilvēks sola 10 miljardus ASV dolāru klimata saudzēšanai

ASV interneta lieluzņēmuma Amazon dibinātājs Džefs Bezoss apsolījis cīņai pret klimata pārmaiņām piešķirt finansējumu desmit miljardu ASV dolāru apmērā, raksta britu raidorganizācija BBC.

Repše kļuvis par Baltic International Bank padomes vadītāja Belokoņa padomnieku

Ekspremjers un Latvijas Bankas kādreizējais vadītājs Einars Repše kļuvis par Baltic International Bank padomes priekšsēdētāja Valērija Belokoņa padomnieku.

Latvija cīnīsies par godīgu finansējumu ES nākamajā daudzgadu budžetā

Latvijas interesēs ir panākt laicīgu vienošanos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, kas palīdzētu uzsākt fondu programmēšanu, veicinātu savlaicīgu projektu īstenošanu un nodrošinātu ES investīciju nepārtrauktību Latvijā.

Igaunijā Rail Baltica vajadzībām iegūti 32 zemesgabali no aptuveni 650

Igaunijā, gatavojot dzelzceļa līnijas Rail Baltica izbūvi, grūti sokas ar īpašumu atpirkšanu. No kopumā vajadzīgiem aptuveni 650 zemesgabaliem pagaidām ir iegūti vien 32, raksta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Maxima traģēdijas lietā būvinženierim Sergetam piespriež sešu gadu cietumsodu

Prokuratūra Sergetam bija lūgusi piemērot septiņus gadus un sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu. Spriedumu varēs pārsūdzēt pēc tam, kad būs pieejams pilns tā teksts. Patlaban tiesa turpina lasīt spriedumu.

Spriedums Maxima traģēdijas krimināllietā tautai nepatiks, vērtē Zolitūde 21.11.

Ločmele-Luņova atzīmēja, ka šodien spriedumu pasludinās tikai tiesas pirmā instance un ar lielu pārliecību var prognozēt, ka tas tiks pārsūdzēts no apsūdzēto vai apsūdzības uzturētāju puses.

VNĪ: iepirkumā Jaunā Rīgas teātra pārbūvei iesniegti četri piedāvājumi

Piedāvājumus Jaunā Rīgas teātra pārbūvei iesnieguši būvuzņēmēji – AS LNK Industries, SIA Ostas celtnieks, piegādātāju apvienība 3A un SBSC.

Mudina palielināt Latvijas nodokļu slogu no 31,4% līdz 35% no IKP

Pēc FDP vērtējuma 2018.gada nodokļu reformas rezultātā budžetā netika iekasēti 245 miljoni eiro 2018.gadā un gandrīz 400 miljoni eiro 2019.gadā, kas ir attiecīgi 0,8% un 1,3% no iekšzemes kopprodukta.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!