bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 16.07.2018 | Vārda dienas: Hermīne, Estere

Pauž atbalstu Tibetai nacionālās sacelšanās dienas 59.gadskārtā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 

Tibetas nacionālās sacelšanās dienas 59.gadskārtā Latvijas Republikas Saeimas deputāti, grupa Tibetas atbalstam, vēlas apliecināt cieņu tibetiešu drosmei un izturībai nemitīgajā un smagajā cīņā par atbrīvošanos no Ķīnas īstenotās okupācijas, kas ilgst jau sešus gadu desmitus, kā arī apliecināt nedalītu atbalstu Tibetas konsekventajiem centieniem aizstāvēt savas politiskās, sociālās, kultūras un vides tiesības.

«Vēlamies paust arī nosodījumu Ķīnas varas iestādēm par Tibetā notiekošajām represijām un sašutumu par neskaitāmajos ziņojumos atklātajiem arvien jaunajiem tibetiešu cilvēktiesību pārkāpumiem. Amnesty International 2017.gada pārskatā norādīts, ka «tibetieši joprojām tiek diskriminēti un viņu tiesības uz reliģijas un ticības brīvību, uzskatu un vārda brīvību, miermīlīgas pulcēšanās un biedrošanās brīvību tiek pārkāptas». Pēc Freedom House vērtējuma, kurš attiecas uz 2017.gadu un kurā valstis tiek ranžētas pēc politisko tiesību un pilsonisko brīvību ievērošanas līmeņa, viena no vissliktākajām vietām uz pasaules tūlīt pēc Sīrijas ir Tibeta, kas saņēmusi tikai vienu no simt punktiem,» norāda Mārtiņš Šics (LRA) deputātu grupas vārdā.

Tāpat Šics pauž, ka ar lielu nožēlu deputāti spiesti atzīmēt, «ka kopš 2009.gada 27.februāra Tibetā 151 reizi kāds no tibetiešiem, protestējot pret Ķīnas valdības politiku, ir aizdedzinājis pats sevi». Viens no pēdējiem šāda veida traģiskajiem piemēriem esot Konpe, gados jauns tibetietis, kas pats sevi aizdedzināja pagājušā gada 23.decembrī un nākamajā dienā nomira.

«Esam spiesti atzīmēt arī to, ka Ķīnas varas iestādes, cenšoties uzturēt savu naratīvu par Tibetas okupāciju un ierobežot alternatīvu viedokļu izplatīšanos, stingri kontrolē jebkuru pieeju Tibetai un tādējādi to padarījušas par vienu no visnoslēgtākajām pasaules vietām,» uzsvērts ziņojumā.

Ziņojumā arī norādīts, ka nedaudzo ārvalstu diplomātu, cilvēktiesību uzraugu un žurnālistu braucieni, kurus Ķīnas varas iestādes ir pieļāvušas, tiek pakļauti neskaitāmiem ierobežojumiem un drīzāk atgādina inscenējumu.«Kā liecina Ķīnas Ārpolitikas analītiķu savienības 2017.gadā apkopotā informācija, 80% Ķīnā strādājošo žurnālistu, kas devušies uz tibetiešu apdzīvotajām teritorijām, ir sastapušies ar Ķīnas amatpersonu un drošības dienestu mēģinājumiem traucēt reportāžu veidošanu,» stāstīts ziņojumā.

LRA pārstāvis uzskata: «Tā kā šogad Baltijas valstis svin savu simtgadi, mēs, okupāciju pārcietušu un līdzīgu kulturālo, sociālo un politisko cīņu pieredzi uzkrājušu parlamentu deputāti, uzsveram, ka arī turpmāk atbalstīsim tibetiešu tiekšanos pēc cilvēktiesībām un brīvības, kā arī domstarpību atrisināšanas nevardarbīgā, miermīlīgā veidā un dialoga ceļā.»

LRA vēršas pie valdības un Eiropas Savienības ar diviem lūgumiem:

1) aicināt Ķīnu nekavējoties nodrošināt neatkarīgajiem novērotājiem, tostarp ANO augstajam komisāram cilvēktiesību jautājumos, iespēju netraucēti apmeklēt Tibetu, lai uz vietas novērtētu situāciju cilvēktiesību jomā.

2) aicināt Ķīnu atbrīvot visus tibetiešus – politieslodzītos, it īpaši 11.pančenlamu Gedhunu Čoekjī Njimu (Gedhun Choekyi Nyima); par «separātismu» apsūdzēto tibetiešu valodas aizstāvi Taši Vangčuku (Tashi Wangchuk), kuram par inkriminētajiem likumpārkāpumiem draud līdz 15 gadiem ilgs cietumsods; Kirti tempļa mūku un ražīgu rakstnieku Lobsangu Džamjangu (Lobsang Jamyang), kuram par «valsts noslēpumu» izpaušanu draud septiņus gadus un sešus mēnešus ilgs cietumsods; Kirti tempļa mūku Lobsangu Kunčoku (Lobsang Kunchok), kurš par tibetiešu pašsadedzināšanos Amdongabā (Amdo Ngaba) ir nosacīti notiesāts uz nāvi; Dolmu Kjabu (Dolma Kyab), kura sieva Kunčoka Vangmo (Kunchok Wangmo) ar pašsadedzināšanos protestēja pret Ķīnas režīmu; tibetiešu vides aizstāvi Karmu Samdrupu (Karma Samdrup), kuram piespriests 15 gadu cietumsods; pensionēto ārstu Ješi Čoedonu (Yeshi Choedon), kuram 15 gadu cietumsods tika piespriests par to, ka viņš izplatīja informāciju par 2008.gada masveida demonstrācijām, un Bonho Kji (Bonkho Kyi), kuram septiņu gadu cietumsods piespriests par Dalailamas 80.dzimšanas dienas svinēšanu.

Deputāti ir pārliecināti, ka, tā kā tibetieši nevēlas samierināties ar pašreizējo situāciju savā dzimtenē, to atrisināt palīdzēs vienīgi tiklab Ķīnas, kā arī Tibetas pusi apmierinošs kompromiss. «Dalailama un Tibetas centrālā valdība konsekventi apliecina savu uzticību vidusceļa politikai, kas vērsta uz tibetiešu tautas patiesu autonomiju Ķīnas sastāvā,» pauž politiķi.


Pievienot komentāru

Āfrikas cūku mēra uzliesmojums konstatēts mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.

Eiropas Komisija aicina aptaujā paust viedokli par pāreju uz vasaras laiku

Pēdējā gada laikā Eiropā ir aktualizējies jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību Eiropas Savienībā, tāpēc Eiropas Komisija nolēmusi apzināt ES valstu iedzīvotāju viedokli par spēkā esošo kārtību, kādā ES notiek pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ.

Čakša: E-veselības darbība ir stabilizējusies, taču sistēmas uzlabošana jāturpina

E-veselības portāla darbība ir stabilizējusies. Regulārie pārrāvumi, kas bija, šobrīd ir novērsti, bet vienalga ir jāturpina darbs pie [sistēmas] uzlabošanas, un mēs visu laiku strādājam pie tā, 13.jūlija intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma sacīja veselības ministre Anda Čakša.

ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi FKTK pilnvarnieki, tā Putniņš

Likvidējamajā ABLV Bank varētu strādāt seši līdz astoņi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pilnvarnieki, norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Papildinātais likuma grozījumu projekts depozīta sistēmas ieviešanai iesniegts MK

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Ministru kabinetā iesniegusi papildinātu likumprojektu Grozījumi Iepakojuma likumā un likumprojektu Grozījumi Dabas aizsardzības likumā, lai tos izvērtē Valsts kanceleja.

Biržu indeksi pieaug, naftas cenas krītas Ņujorkā un kāpj Londonā

Akciju cenas pasaules biržās ceturtdien, 12.jūlijā, pieauga, investoriem gaidot labu firmu peļņas rādītāju publicēšanas sezonu, lai gan 11.jūlijā tās bija kritušās pēc bažām par tirdzniecības kara pastiprināšanos pēc ASV paziņojuma par plānotu 10% muitas tarifu noteikšanu jaunai Ķīnas preču grupai 200 miljardu ASV dolāru vērtībā un Pekinas solījuma īstenot pretpasākumus.

NMPD veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā

Lai esošo resursu ietvaros efektīvāk nodrošinātu savu pamatfunkciju – neatliekamās palīdzības sniegšanu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā, vienlaikus saglabājot esošo brigāžu skaitu un izvietojumu.

Latvija nevarēs izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no IKP atvēlēšanu aizsardzībai

Latvijas drošības vajadzības ir nepieciešams attīstīt, līdz ar to mēs nevarēsim izbēgt no sarunas par vairāk nekā 2% no iekšzemes kopprodukta atvēlēšanu aizsardzībai, šādu viedokli no Briseles pauž aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš piedalījās NATO samitā.

Karstums Latvijā saglabāsies; bieži gaidāmas pērkona lietusgāzes

Nākamajā nedēļā gaidāms vasarīgi silts laiks, vietām pat karsts, termometra stabiņam tuvojoties +30 grādu atzīmei. Tomēr teritorijas lielākajā daļā gaidāms lietus un pērkona negaiss, atsevišķās dienās arī brāzmains vējš.

Krievija pagarina embargo pārtikas produktiem līdz nākamā gada beigām

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien, 12.jūlijā, pagarinājis embargo pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības un citām valstīm līdz nākamā gada beigām.

Maršruts nedēļas nogalei: Jūras svētki un lielā liliju izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai – rožu svētki, Jūras svētki vai lielā apavu maiņa.

Valdība un Telia vienojas turpināt diskusijas par Lattelecom un LMT attīstības stratēģiju

Ceturtdien, 12.jūlijā, Ministru prezidents Māris Kučinskis un Telia Company prezidents Jūhans Dennelinds parakstījuši saprašanās memorandu par SIA Lattelecom un SIA Latvijas mobilais telefons turpmāku attīstību.

Trasta komercbankas administrators jūnijā atguvis piecus tūkstošus eiro

Likvidējamās Trasta komercbankas administrators šogad jūnijā atguvis 5 054 eiro, kas ir vairākas reizes mazāk nekā mēnesi iepriekš, kad tika atgūti 97,4 tūkstoši eiro, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Nākamgad testēs atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmas

Sperot nākamo soli ceļā uz plānoto elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropu, 2019.gada vasarā plānots testēt Baltijas valstu atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmas, informē AS Augstsprieguma tīkls Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Aija Ikstena.

Kažoka: Godīgi piesaistīt lielas naudas partijām Latvijā nav iespējams

«Ja runājam atklāti par partiju iespējām piesaistīt sev finansējumu, piemēram, no lielajiem uzņēmumiem, tad secinājums ir skumjš – godīgi piesaistīt lielas naudas partijām Latvijā nav iespējams,» tā intervijā BNN par valsts nespēju nodrošināt pienācīgu finansējumu partijām saka domnīcas Providus pētniece Iveta Kažoka.