LRA vēršas pie Levita ar aizdomām par pārkāpumiem EP vēlēšanu procesā

Edvards Smiltēns

«Likums nosaka, ka visiem vēlētājiem jāsaņem informatīvas vēstules ar informāciju par vēlēšanu norisi un ziņām par konkrētu vēlēšanu iecirkni. Valdība šim uzdevumam bija noalgojusi nevis Latvijas Pastu, kā iepriekš, bet gan mazpazīstamu firmu,» tā par Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu gaitu komentē Latvijas Reģionu apvienība (LRA) valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.

Līdz ar to LRA vēršas pie Latvijas valsts prezidenta Egila Levita, kurš vienlaikus vada Nacionālo drošības padomi ar aicinājumu iniciēt rūpīgu izmeklēšanu par iespējamiem pārkāpumiem EP vēlēšanu procesā.

Smiltēna ieskatā, satraucošus faktus par EP vēlēšanu gaitu parāda pēc vēlēšanām tapušais SKDS pētījums, kuru pasūtīja Centrālā Vēlēšanu komisija.

«Oficiālu informāciju par EP vēlēšanām un savu vēlēšanu iecirkni mājās saņēma tikai 54% no vēlētājiem. Tātad jaunās Krišjāņa Kariņa valdības noalgotais izplatītājs, iespējams, izplatīja tikai pusi no līgumā paredzētā,» secina Smiltēns.

«Turklāt, pētījums liecina, ka vēstules tikušas sūtītas selektīvi. Ja Rīgā uzaicinājumu uz vēlēšanām saņēma 70% un Latgalē – pat 74%, tad pārējos Latvijas novados tikai ap 40%. Un, piemēram, Kurzemē – tikai 39% vēlētāju. Tātad par vēlēšanām un balsošanas iecirkni īpaši informēja to reģionu vēlētājus, kur vislielākais Saskaņas un Latvijas Krievu savienības atbalstītāju skaits,» turpina LRA priekšsēdētājs.

Otrs būtiskai fakts – kopumā visā Latvijā uzaicinājumu nesaņēma trešdaļa (33%) latviski runājošie vēlētāji, un tikai 16% krievu valodā runājošie, uzskata Smiltēns.

«Vienkārši secināms, ka uzaicinājumi uz vēlēšanām un informācija par vēlēšanu iecirkni tikai sūtīta selektīvi – pēc etniskā un ģeogrāfiskā principa. Tas skaidri liecina par manipulāciju ar vēlēšanu procesu. Mobilizējot Ždanokas un Ušakova potenciālos vēlētājus un slāpējot citu partiju atbalstītāju līdzdalību.»

Smiltēns uzskata, ka tas varēja ietekmēt vēlēšanu rezultātu, jo to izšķīra ļoti neliels balsu skaits. «Aprēķini rāda, ka tikai 6 000 balsis varēja radikāli izmainīt vēlēšanu rezultātu, ja vien vēlētāju dalība vēlēšanās netiktu, iespējams, apzināti apgrūtināta. Piemēram, partija Saskaņa ieguva otru EP deputāta mandātu tikai ar 2 283 balsu pārsvaru (0,2% no kopējā vēlētāju skaita).»

https://www.facebook.com/Smiltens/videos/626745687850125/?v=626745687850125

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas