bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 25.09.2018 | Vārda dienas: Rauls, Rodrigo
LatviaLatvija

LTA: 90% komersantu varētu atbalstīt atteikšanos no plastmasas salmiņiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma Zaļā josta akcijā Bez salmiņa – par atteikšanos no plastmasas kokteiļsalmiņu plašas lietošanas – gada laikā varētu iesaistīties 90% komersantu, kuri tirgo produktus ar plastmasas salmiņiem, prognozē LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Pēc viņa teiktā, iniciatīva uzsākta trešdien, 5.septembrī un, gada laikā tajā varētu iesaistīties 90% komersantu, kas tirgo produktus, kuros izmanto plastmasas salmiņus.

Viņš atgādināja, ka LTA ietilpst 1 000 ēdinātāji, restorāni, skolu ēdināšanas iestādes, mazās kafejnīcas, kurus arī plānots iesaistīt šajā iniciatīvā. «Nevaram piespiest [iesaistīties šajā iniciatīvā], taču apvienojam sociāli atbildīgākos uzņēmumus un ceram, ka viņi pievienosies šai iniciatīvai,» teic Danusēvičs.

LTA prezidents atgādina, ka Eiropas Savienība (ES) sākusi cīņu ar vienreiz lietojamiem plastmasas piederumiem, un tādējādi pastāv cerība mazināt jūras un okeāna dzīvnieku ciešanām no plastmasas apēšanas vai citādas iekļūšanas ķermenī. Lai gan direktīva stāsies spēkā 2020.gadā, sabiedrība un uzņēmēji izmaiņas var sākt ātrāk.

Pirmais solis varētu būt attiekšanās no kokteiļsalmiņu plašas lietošanas. Akcijas Bez salmiņa laikā uzņēmējiem par brīvu tiks dalītas uzlīmes, kas rosina attiekties no plastmasas salmiņiem, kas izvietotas kafejnīcās, bāros, restorānos un veikalos.

Pēc Danusēviča teiktā, nākotnē arī plastmasas salmiņu izņemšana no tirdzniecības varētu būt solis ekoloģisko izmaiņu veicināšanai, kam varētu sekot attiekšanās no nevajadzīgiem plastmasas maisiņiem, liekiem iepakojumiem, maisāmiem kociņiem un plastmasas glāzītēm.

Zaļās jostas mārketinga vadītāja Laima Kubliņa norāda, ka plastmasa ir viegla, peld pa ūdens virsu. No plastmasas okeānos izveidojušās lielas plastmasa salas, kas ir globāla problēma. Tāpat no tiem cieš jūras iemītnieki. Līdz ar to atteikšanās no nelietderīgiem plastmasas izstrādājumiem nākotnē kļūst arvien aktuālāks. Lai to paveiktu, jāmaina arī cilvēku domāšana par labu «zaļajam» dzīvesveidam.

Viņa norāda, ka, mazāk izvēloties plastmasas salmiņus, arī pieprasījums pēc tiem samazināsies. Plastmasas salmiņus pārstrādei Latvijā nevāc, jo tie ir pārstrādei nepateicīgi materiāli – plastmasas salmiņos saglabājušies ēdiena atkritumi, tie nav tīri, līdz ar to tos biežāk sadedzina vai apglabā atkritumu poligonos. Tāpēc jārūpējas par vidi pašiem, izvēloties videi draudzīgas alternatīvas – biopolimēra, bambusa vai metāla salmiņus.

Restorāna Moltto līdzīpašnieks Dainis Domiņš stāsta, ka savas karjeras laikā testējis dažāda veida salmiņus, secinot, ka papīra salmiņiem ir liela priekšrocība, un restorāns Moltto jau ir pārgājis uz šādu salmiņu lietošanu. Lai arī pagaidām pastāv salīdzinoši liela starpība starp papīra un plastmasas salmiņu cenu, jo ir maz piegādātāju, kas izplata šāda veida salmiņus, nākotnē, augot pieprasījumam pēc papīra salmiņiem, piegādātāju skaits palielināsies. Tādējādi laika gaitā starpība starp plastmasas un papīra salmiņu cenu samazināsies. Patlaban viens plastmasas salmiņš maksā pus centu, kamēr papīra salmiņš – trīs centus.

LTA aicina restorānu, kafejnīcu un veikalu īpašniekus, kas pasniedz dzērienus ar plastmasas salmiņiem, iesaistīties iniciatīvā atteikties no plastmasas salmiņu lietošanas un pasūtīt par brīvu uzlīmes, kas to apliecina. Uzlīmes varēs saņemt Latvijas Tirgotāju asociācijā Rīgā, Bruņinieku ielā 12-9.


Pievienot komentāru

Pāvests mudina skatīties plašāk par pašu interesēm; Aglonā sagaidīts ar gavilēm

Sabiedrībai ir jāmācās skatīties augstāk un plašāk par pašu interesēm, jo tas rada izaugsmei nepieciešamo vienotību, pirmdien uzrunā Rīgā mudināja pāvests Francisks, kurš Latviju apmeklē vienas dienas vizītē.

Foto: Pāvests Francisks dievkalpojumā Rīgas Domā un Sv.Jēkaba katedrālē ar senioriem

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Jaunākie komentāri