bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 22.02.2020 | Vārda dienas: Adriāna, Adrians, Adrija, Ārija, Rigonda
LatviaLatvija

LTA: Pēdējo 20 gadu laikā visiem pārtikas produktiem cenas ir gandrīz dubultojušās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJa skatām cenu tendences pārtikai kopumā, tad pēdējo 20 gadu laikā visiem produktiem cenas ir gandrīz dubultojušās. Lielākais cenu kāpums bija vērojams 2008. un 2012.gadā. Pēc tam cenas pamazām sāka stabilizēties ar lejupejošu tendenci, informē Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA).

«Diemžēl jāsecina, ka, ņemot vērā valsts nodokļu politiku un darba roku trūkumu, nevaram iepriecināt ar cenu samazināšanos. Straujais darba algu kāpums izraisījis gan cenu palielinājumu pie ražotāja, gan tirdzniecības uzņēmumos. Jāatgādina, ka tirdzniecības uzņēmumos vairāk kā 50% no piecenojuma sastāda darba alga un ar to saistītie maksājumi. Kā zināms, valdība minimāli palielināja neapliekamo minimumu, tāpēc straujais algu kāpums budžeta sektoros izdara spiedienu uz algu līmeni pārējiem. Jāņem vērā arī augsts darbaroku iztrūkuma līmenis, jo atšķirībā no Polijas, mums nav pieejams lētais darbaspēks, piemēram, ukraiņi vai citu valstu viesstrādnieki,» atzīmē LTA.

Visaugstākais cenu kāpumus, tuvākajā laikā gaidāms dārzeņu grupā (sīpoli, salāti, tomāti), arī miltiem un miltu izstrādājumiem. Vislabvēlīgākā cenas krišanas tendence ir eļļām, kas varētu arī saglabāties jaunā gada sākumā, un arī gaļai. Atceroties ažiotāžu ar sviestu, jāsaka, ka šī produkta cena ir kritusies un nav gaidāms tās pieaugums, norāda LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

«Pasaules tirgos cukura cena ir nedaudz zemāka kā pagājušajā gadā. Gaļas cenas, pēc sasniegtā maksimāli augstākā punkta 2018.gada vidū, ir ar lejupslīdošu tendenci, kas daļēji arī saistāms ar nelegālo gaļas īpatsvara pieaugumu līdz 40%. Sviesta cenas pēc maksimuma sasniegšanas 2017. un 2018.gada vidū ir ar strauju lejupslīdes tendenci un atgriezušās 2014.gada līmenī. Pārējiem piena produktiem cenas nostabilizējušās pēc to pieauguma 2016.gada vidū,» stāsta asociācijā.

Tāpat pēc LTA datiem, pastāvīgi turpinās zivju cenu kāpums, kas šobrīd jau sasniedzis 2014.gada maksimāli augstāko punktu, un cena turpina augt. «Tas saistīts gan ar cilvēku orientēšanos uz veselīgāku patēriņu, gan ar zivju pieejamības samazināšanos. Cenu ietekmē arī tas, ka daudzos reģionos zivis satur indīgo vielu pārlieku koncentrāciju, piemēram, tas attiecas uz Baltijas lasi un Vjetnamas pangasiju.»

Cenas Rīgas veikalu plauktos

Piena produktu grupā salīdzinot ar cenām pavasarī un vasaras pēdējā mēnesī, vidējā cena nedaudz pieaugusi pienam (no eiro 0,91, samazinoties vasaras sezonā uz 0,82 un pakāpjoties uz 0,97 decembrī), savukārt kefīram tā palikusi nemainīga, līdzīgi arī skābajam krējumam, saldajam krējumam, biezpiena sieriņiem. Svārstības uz leju dažu centu robežās vērojamas sviestam (no 2,47 un 2,45 uz 2,42 eiro). Divām populārām siera šķirnēm (no dažādiem ražotājiem) vidējā cena nostabilizējusies ap septiņiem eiro par kg – Holandes (no 6,44 un 7,42 uz 6,94 eiro) un Krievijas (no 7.,03 un 7,00 uz 7,04 eiro), secina LTA.

Tāpat asociācijā norāda, ka gaļas produktiem salīdzinot vidējās cenas pa sezonām cena kāpusi vistas gaļai (+0,50 eiro), gaļas pārstrādes produktiem – cīsiņiem, sardelēm un doktordesai cenas svārstījušās 0,20 – 0,30 eiro robežās, nedaudz pakāpjoties cīsiņu cenai (no 4.86 un 5,04 uz 5,31 eiro par kg).

Olām (M, 10 gab.) nedaudz pakāpusies vidējā cena – no 1, 51 un 1,57 uz 1,64 eiro. Savukārt majonēzei tā palikusi praktiski nemainīga – 0,72 eiro, norāda LTA.

«Maize un labības izstrādājumi. Par dažiem centiem kāpusi vidējā cena baltmaizei (no 0,37 un 0,40 uz 0.42 eiro), bet rupjmaizei saglabājusies praktiski nemainīga. Auzu pārslu, griķu un kviešu miltu vidējā cena palikusi gandrīz nemainīga. Toties augusi cena miltiem (no 1,45 un 1,47 uz 1,71 eiro), norāda asociācija.

Augu valsts produktu grupa. Lētāki kļuvuši āboli (no 1,00 un 0,90 uz 0,62 eiro par 1 kg) un bumbieri (no 1,54 un 1,53 uz 1,27 eiro 1 kg). Banāniem vērojams vidējās cenas kritums (no 1,47 uz 1,04 eiro par 1 kg). Lētāki kļuvuši mandarīni, kivi un citroni.

Dārzeņiem vidējās cenas svārstības nelielas, nedaudz centi nākuši klāt par 1 kg kartupeļu un sīpolu. Savukārt mazāka vidējā cena ir burkāniem salīdzinot ar vasaras pēdējo mēnesi. Lētāki arī šampinjoni – no 2,30 un 1,75 uz 1.44 eiro, atzīmē LTA.

Samazinājusies vidējā cena rapšu eļļai – no 2,46 un 2,42 uz 2.33 eiro, kā arī saulespuķu – no 2,39 un 2,59 uz 2,35 eiro.

Nedaudz zemāka vidējā cena kļuvusi maltai kafijai par 250 g paciņu – no 3,54 un 3.39 uz 3.04 eiro un tējai (paciņas ar tējas maisiņiem) – no 1,56 un 1.84 uz 1.49 eiro. Dzeramajam ūdenim vidējās cenas praktiski nemainīgas, piemēram, minerālūdens 1,5 l gan negāzēts, gan gāzēts vidēji maksā 0, 55 – 0.58 eiro. Salīdzinot cenas veikalu plauktos, nedaudz zemāka patlaban tā ir Rīgas šampanietim” nekā tā bija aizpērn un pērn gada nogalē – attiecīgi no 5,17 un 5,08 uz 4,93 eiro par 750 ml, liecina asociācijas dati.

LTA regulāri veic patēriņa preču cenu salīdzinājumu veikalos kopš 90.gadu vidus – jau vairāk kā 22 gadu garumā. Aprēķinot vidējās cenas mazumtirdzniecībā tiek ņemts vērā nozīmīgāko tirdzniecības uzņēmumu veikalos norādītais cenu zīmēs, nerēķinot ražotāju noteiktās akciju cenas, kas ir spēkā konkrētajā brīdī, atzīmē asociācijā.


Pievienot komentāru

Kazāks Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks aicina Saeimu Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā apstiprināt centrālās bankas valdes priekšsēdētāju Māri Kāli..

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas janvārī pieaugušas par 0,3%, Igaunijā tās mēneša izteiksmē samazinājušās par 0,6%, bet Lietuvā tās pieaugušas par 0,2%.

FATF neiekļauj Latviju «pelēkajā sarakstā»

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu «pelēkajā sarakstā».

Latvijā janvārī būtiski mazinājusies elektroenerģijas cena

Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 Eur/MWh, kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā.

Rinkēvičs uzsver Vāciju kā nozīmīgu stratēģisko partneri

Vācija ir stratēģiski svarīgs ekonomikās sadarbības partneris Latvijai, tādēļ Latvija esot  atvērta vēl plašākai sadarbībai, īpaši uzsverot Vācijas investīcijas Latvijā.

LOK prezidenta amatam virza tikai vienu kandidātu

LOK biedri ievēlēšanai par individuālajiem locekļiem, prezidentu, ģenerālsekretāru, kā arī par Izpildkomitejas un Revīzijas komisijas locekļiem ir izvirzījuši 71 kandidatūru.

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojums skāris cietumus, inficējot 500 ieslodzītos un sargus

Ķīnā, kur turpinās bīstamā koronavīrusa uzliesmojums, ieslodzījuma vietās konstatēti vairāk nekā 500 saslimšanas gadījumi. Tikmēr nāves gadījumu skaits no vīrusa komplikācijām valstī sasniedzis 2 236, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Latvijā ražotājcenu līmenis janvārī krities par 1,3%

Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,7%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par – 1,3%.

Sprūda lietā Raituma advokāte piesaka noraidījumu cietušā pārstāvim

Saskaņā ar apsūdzību Sprūdam uzņēmumu Dzimtā sēta un Peltes īpašumi maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās.

Igaunija vaino Krieviju apjomīgā kiberuzbrukumā Gruzijai

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka liela apjoma kiberuzbrukuma sarīkošanā pret Gruziju 2019.gada rudenī Igaunija, tāpat kā Gruzija un virkne Rietumvalstu, vaino Krievijas izlūkdienestu, tā vēsta paziņojums Igaunijas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Pagaidām neieviesīs e-veselības trešo kārtu

«Sagaidu aktīvu NVD un piesaistīto speciālistu darbu, lai pēc iespējas ātrāk varētu informēt par tālākajiem soļiem. Līdz tam brīdim būs pieejami esošie e-veselības pakalpojumi.»

Pērn TV nelegālā satura pieeja liegta 11 000 mājsaimniecībām

Aizvadītajā gadā kopumā TV nelegālā satura pieeja liegta aptuveni  11 000 Latvijas mājsaimniecību.

Īrijā parlamenta uzticību zaudē premjerministrs Varadkars

Īrijā no premjerministra amata atkāpies ilggadējais valdības vadītājs Leo Varadkars, kurš parlamenta jaunā sasaukuma pirmajā sēdē zaudējis parlamenta vairākuma uzticību, ziņo britu ziņu portāls The Guardian.

Saeima nolemj samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

No šī gada 1.marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks.

Saūda Arābijā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu

Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi.

NEPLP vienojas par padomes locekļu pienākumu sadalījumu

NEPLP līdz ar divu jaunu padomes locekļu ievēlēšanu vienojusies par padomes locekļu pienākumu sadalījumu.

Vācijā piemin Hānavas šaušanas upurus; uzbrukumus izmeklē kā terorismu

Vācijā šonedēļ Hānavā notikušo šaušanas uzbrukumu upuru skaits pieaudzis līdz deviņiem cilvēkiem. Policija norādījusi uz aizdomās turētā labēji ekstrēmistiskiem uzskatiem un noziegumus izmeklē kā terorismu, ziņo BBC un DW.

Brīvdienās vējš atkal pieņemsies spēkā

Latvijā pūtīs stiprs dienvidrietumu vējš, kas brāzmās sasniegs 17–22 m/s, bet piekrastes rajonos līdz pat 25–28 m/s. Kopā ar vēju sestdien ir gaidāmi ilgstošie un intensīvi nokrišņi – gan lietus, gan slapjš sniegs.

Radzevičs no Rīgas namu pārvaldnieka valdes atcēlis Pāvilsonu

Radzevičs savu lēmumu pamatoja, sakot, ka Pāvilsons pēc likumsargu vizītes zaudējis viņa uzticību, kā arī kopumā viņa reputācija radot šaubas.

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Somijā attaisno Baltijas alkohola interneta veikalu uzturētāju

Tiesa Somijā ir attaisnojusi vīrieti, kurš apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,6 miljonu eiro apmērā, jo Latvijā un Igaunijā tirgojis somu klientiem alkoholu tīmekļa vietnēs, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!