bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 23.09.2019 | Vārda dienas: Vanda, Veneranda, Venija
LatviaLatvija

LTA: Pēdējo 20 gadu laikā visiem pārtikas produktiem cenas ir gandrīz dubultojušās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJa skatām cenu tendences pārtikai kopumā, tad pēdējo 20 gadu laikā visiem produktiem cenas ir gandrīz dubultojušās. Lielākais cenu kāpums bija vērojams 2008. un 2012.gadā. Pēc tam cenas pamazām sāka stabilizēties ar lejupejošu tendenci, informē Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA).

«Diemžēl jāsecina, ka, ņemot vērā valsts nodokļu politiku un darba roku trūkumu, nevaram iepriecināt ar cenu samazināšanos. Straujais darba algu kāpums izraisījis gan cenu palielinājumu pie ražotāja, gan tirdzniecības uzņēmumos. Jāatgādina, ka tirdzniecības uzņēmumos vairāk kā 50% no piecenojuma sastāda darba alga un ar to saistītie maksājumi. Kā zināms, valdība minimāli palielināja neapliekamo minimumu, tāpēc straujais algu kāpums budžeta sektoros izdara spiedienu uz algu līmeni pārējiem. Jāņem vērā arī augsts darbaroku iztrūkuma līmenis, jo atšķirībā no Polijas, mums nav pieejams lētais darbaspēks, piemēram, ukraiņi vai citu valstu viesstrādnieki,» atzīmē LTA.

Visaugstākais cenu kāpumus, tuvākajā laikā gaidāms dārzeņu grupā (sīpoli, salāti, tomāti), arī miltiem un miltu izstrādājumiem. Vislabvēlīgākā cenas krišanas tendence ir eļļām, kas varētu arī saglabāties jaunā gada sākumā, un arī gaļai. Atceroties ažiotāžu ar sviestu, jāsaka, ka šī produkta cena ir kritusies un nav gaidāms tās pieaugums, norāda LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

«Pasaules tirgos cukura cena ir nedaudz zemāka kā pagājušajā gadā. Gaļas cenas, pēc sasniegtā maksimāli augstākā punkta 2018.gada vidū, ir ar lejupslīdošu tendenci, kas daļēji arī saistāms ar nelegālo gaļas īpatsvara pieaugumu līdz 40%. Sviesta cenas pēc maksimuma sasniegšanas 2017. un 2018.gada vidū ir ar strauju lejupslīdes tendenci un atgriezušās 2014.gada līmenī. Pārējiem piena produktiem cenas nostabilizējušās pēc to pieauguma 2016.gada vidū,» stāsta asociācijā.

Tāpat pēc LTA datiem, pastāvīgi turpinās zivju cenu kāpums, kas šobrīd jau sasniedzis 2014.gada maksimāli augstāko punktu, un cena turpina augt. «Tas saistīts gan ar cilvēku orientēšanos uz veselīgāku patēriņu, gan ar zivju pieejamības samazināšanos. Cenu ietekmē arī tas, ka daudzos reģionos zivis satur indīgo vielu pārlieku koncentrāciju, piemēram, tas attiecas uz Baltijas lasi un Vjetnamas pangasiju.»

Cenas Rīgas veikalu plauktos

Piena produktu grupā salīdzinot ar cenām pavasarī un vasaras pēdējā mēnesī, vidējā cena nedaudz pieaugusi pienam (no eiro 0,91, samazinoties vasaras sezonā uz 0,82 un pakāpjoties uz 0,97 decembrī), savukārt kefīram tā palikusi nemainīga, līdzīgi arī skābajam krējumam, saldajam krējumam, biezpiena sieriņiem. Svārstības uz leju dažu centu robežās vērojamas sviestam (no 2,47 un 2,45 uz 2,42 eiro). Divām populārām siera šķirnēm (no dažādiem ražotājiem) vidējā cena nostabilizējusies ap septiņiem eiro par kg – Holandes (no 6,44 un 7,42 uz 6,94 eiro) un Krievijas (no 7.,03 un 7,00 uz 7,04 eiro), secina LTA.

Tāpat asociācijā norāda, ka gaļas produktiem salīdzinot vidējās cenas pa sezonām cena kāpusi vistas gaļai (+0,50 eiro), gaļas pārstrādes produktiem – cīsiņiem, sardelēm un doktordesai cenas svārstījušās 0,20 – 0,30 eiro robežās, nedaudz pakāpjoties cīsiņu cenai (no 4.86 un 5,04 uz 5,31 eiro par kg).

Olām (M, 10 gab.) nedaudz pakāpusies vidējā cena – no 1, 51 un 1,57 uz 1,64 eiro. Savukārt majonēzei tā palikusi praktiski nemainīga – 0,72 eiro, norāda LTA.

«Maize un labības izstrādājumi. Par dažiem centiem kāpusi vidējā cena baltmaizei (no 0,37 un 0,40 uz 0.42 eiro), bet rupjmaizei saglabājusies praktiski nemainīga. Auzu pārslu, griķu un kviešu miltu vidējā cena palikusi gandrīz nemainīga. Toties augusi cena miltiem (no 1,45 un 1,47 uz 1,71 eiro), norāda asociācija.

Augu valsts produktu grupa. Lētāki kļuvuši āboli (no 1,00 un 0,90 uz 0,62 eiro par 1 kg) un bumbieri (no 1,54 un 1,53 uz 1,27 eiro 1 kg). Banāniem vērojams vidējās cenas kritums (no 1,47 uz 1,04 eiro par 1 kg). Lētāki kļuvuši mandarīni, kivi un citroni.

Dārzeņiem vidējās cenas svārstības nelielas, nedaudz centi nākuši klāt par 1 kg kartupeļu un sīpolu. Savukārt mazāka vidējā cena ir burkāniem salīdzinot ar vasaras pēdējo mēnesi. Lētāki arī šampinjoni – no 2,30 un 1,75 uz 1.44 eiro, atzīmē LTA.

Samazinājusies vidējā cena rapšu eļļai – no 2,46 un 2,42 uz 2.33 eiro, kā arī saulespuķu – no 2,39 un 2,59 uz 2,35 eiro.

Nedaudz zemāka vidējā cena kļuvusi maltai kafijai par 250 g paciņu – no 3,54 un 3.39 uz 3.04 eiro un tējai (paciņas ar tējas maisiņiem) – no 1,56 un 1.84 uz 1.49 eiro. Dzeramajam ūdenim vidējās cenas praktiski nemainīgas, piemēram, minerālūdens 1,5 l gan negāzēts, gan gāzēts vidēji maksā 0, 55 – 0.58 eiro. Salīdzinot cenas veikalu plauktos, nedaudz zemāka patlaban tā ir Rīgas šampanietim” nekā tā bija aizpērn un pērn gada nogalē – attiecīgi no 5,17 un 5,08 uz 4,93 eiro par 750 ml, liecina asociācijas dati.

LTA regulāri veic patēriņa preču cenu salīdzinājumu veikalos kopš 90.gadu vidus – jau vairāk kā 22 gadu garumā. Aprēķinot vidējās cenas mazumtirdzniecībā tiek ņemts vērā nozīmīgāko tirdzniecības uzņēmumu veikalos norādītais cenu zīmēs, nerēķinot ražotāju noteiktās akciju cenas, kas ir spēkā konkrētajā brīdī, atzīmē asociācijā.


Pievienot komentāru

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->