LTV: Apbalvojums, ko piešķir daudziem politiķiem, ir nopērkams


Sabiedriskās organizācijas Lāčplēsis piešķirtās «goda zīmes», ko saņēmuši daudz politiķu, ir nopērkamas, noskaidroja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Šādu apbalvojumu ir saņēmuši daudz politiķu. Piemēram, Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs vai Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs– saņēmuši visas trīs pakāpes. Apbalvojumus saņēmuši arī Jēkabpils mērs Leonīds Salcevičs, Rēzeknes novada pašvaldības priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, Jelgavas novada pašvaldības priekšsēdētājs Ziedonis Caune, Saeimas deputāti Romāns Naudiņš un Aldis Adamovičs. Sociālajos tīklos ar apbalvojuma piešķiršanu partijas politiķiem lepojusies arī Zaļo un Zemnieku savienība, norāda raidījumā.

De facto rīcība ir nonācis slepeni tapis ieraksts – goda zīmi var vienkārši … nopirkt.

Ierakstā ir redzams, kā pie biedrības vadītāja atnāk kāds vīrietis un stāsta – gribot uzdāvināt goda zīmi savam paziņam. Un vadītājs uzreiz gatavs piešķirt. Dāvinātāju īpaši neiztaujā – ar ko tad paziņa pelnījis «goda zīmi», neinformē arī par to, ka biedrības valdei būtu vēl par to jābalso. Biedrības vadītājs uzreiz piezvana  un noskaidro, cik ātri var noorganizēt apbalvošanu vajadzīgajā pilsētā. Nosauc arī cenu – 400 eiro, vēsta LTV.

Biedrības vadītājs ir  Latviešu strēlnieku  apvienības aktīvists Jānis Kasparsons, tajā darbojas arī bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs un politiķis Gunārs Kūtris un «saskaņiete» Zenta Tretjaka. Sarunā ar de facto biedrības vadītājs Kasparsons apgalvo, ka par goda zīmi jāmaksā esot tikai dažiem: «Cits saka, ka neko nevar samaksāt, mēs neko neprasām. Cits var samaksāt viņš dod…».

De facto uzrunātie goda zīmes saņēmēji apgalvo, ka par to, lai varētu dižoties ar Lāčplēša apbalvojumu  nav maksājuši un nav zinājuši, ka goda zīme maksā noteikto naudas summu.

«Es viņu nevalkāju, un jūs arī neredzēsiet nekur, ka es dižojos ar viņu», raidījumam pauda Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis. Sarunā ar LTV jebkādas zināšanas par šo situāciju  noliedz arī Jānis Dūklavs: «Kāpēc man viņa būtu jāpērk? Kāpēc man vajadzētu pirkt ordeni, vai nav jocīgi jūsu jautājumi?».

LTV atzīmē, ka likums neaizliedz nevalstiskajam organizācijām veidot savus apbalvojumus un tos var  iesniegt apstiprinājumam Valsts prezidenta kancelejas heraldikas komisijai. Taču šāds solis ir brīvprātīgs un fondam Lāčplesis šāda apstiprinājuma nav. 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas