LTV: Izskan iespējamo kandidātu ģenerālprokurora amatam vārdi; to vidū arī Lemberga krimināllietas prokurors – Juriss

Uz ģenerālprokurora amatu varētu kandidēt arī smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Aivara Lemberga lietas prokurors Juris Juriss, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Šogad beidzas ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera otrais amata pilnvaru termiņš, un viņa pēcteci, visticamāk, meklēs pēc jaunas kārtības, kura, visticamāk, stāsies spēkā šopavasar. Jaunā kārtība paredz, ka kandidātu uz šo amatu izvirzīs Tieslietu padome, piemērotāko cilvēku izvēloties atklātā konkursā, uz kuru pretendentiem būs jāpiesakās pašiem.

Kandidēt esot apņēmies Ģenerālprokuratūras Tiesās izskatāmo krimināllietu nodaļas virsprokurors Alēns Mickevičs un par šādu soli domā arī Rīgas tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Armīns Meisters, zināms de facto.

Tomēr kā viens no kandidātiem tiek minēts arī Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Juris Juriss, kurš pēdējos gados plašu atpazīstamību guvis kā redzamākais no valsts apsūdzības uzturētājiem Aivara Lemberga krimināllietā, vēsta LTV.

«Vairāk vai mazāk mēs jokojot jau apspriežam dažādus jautājumus, bet attiecībā uz šo jautājumu varbūt pēc būtības – es izsveru iespēju kandidēt, bet attiecīgi jāskatās, kāds būs šis jaunais regulējums vai spēkā esošais regulējums, kāda būs šī konkrētā situācija,» žurnālistiem komentē Juriss.

No ģenerālprokurora amata konkursa dalībniekiem piemērotāko Saeimas balsojumam virzīs Tieslietu padome. Tā ir Augstākās tiesa priekšsēdētāja vadīta institūcija, kurā ir piecpadsmit locekļi – sastāvā ir arī septiņi tajā ievēlētie tiesneši, Satversmes tiesas priekšsēdētāja, ģenerālprokurors, advokātu, notāru un tiesu izpildītāju padomju vadītāji, kā arī divi politiķi, kas pārstāv Jauno konservatīvo partiju: tieslietu ministrs Jānis Bordāns un Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Juta Strīķe, vēsta de facto.

«Prokurori saprot, ka pārmaiņas ir vajadzīgas, ka prokuratūras prestižs ir jāceļ, ka arī viņi grib ģenerālprokuroru, ar kuru viņi varēs lepoties, uz kuru varēs paļauties un kas virzīs Latvijas prokuratūru starptautiskam līmenim atbilstošu. Un ja prokurori tiešām vēlas pārmaiņas, tad viņiem pašiem arī jāpiesakās,» LTV raidījumam komentē Strīķe, izsakot cerību, ka konkursā pieteiksies daudzi progresīvi prokurori un tiesneši.

Politiķe neesot dzirdējusi, ka politiķi jau būtu sākuši uzrunāt potenciālos kandidātus, tomēr neizslēdz – esot «oligarhu aprindas», kas vēlētos, lai pēdējā brīdī parādītos kandidāts, kuru vēl pēc vecās kārtības izvirzītu Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Koalīcija esot apņēmusies to nepieļaut, vēsta de facto.

Tā kā ģenerālprokurora amata kandidāti šoreiz varēs pieteikties plaši, to loks vēl var krietni paplašināties. Tieslietu padomei ar to vērtēšanu būs jātiek galā līdz jūnijam, jo likuma grozījumi paredz – priekšlikums par jaunā ģenerālprokurora iecelšanu amatā Saeimā jāiesniedz ne vēlāk kā mēnesi pirms ģenerālprokurora pilnvaru termiņa beigām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas