LTV: Krievijas militārās industrijas pārstāvis iegūst ēku pie Rīgas lidostas

Pavisam netālu no starptautiskās lidostas Rīga esošu ēku Mūkupurva ielā, kur agrāk atradās pludmales volejbola centrs Brazīlija,  2017.gada beigās iegādājās Krievijas militārās industrijas pārstāvis, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Agrāk ēkas īpašnieks bija ar BMW tirgotāju Inchcape saistīts uzņēmums, taču pērn to caur Latvijā reģistrētu firmu nopirka Krievijas pilsonis ar uzturēšanas atļauju Latvijā Dmitrijs Holomkins. Viņš ir firmas patiesā labumā guvējs caur Šveicē reģistrētu uzņēmumu, atzīmē raidījumā.

De facto noskaidroja, ka Holomkins ir Krievijas firmas AKNIIPO jeb Aviācijas un kosmosa zinātniskās ražošanas apvienības ģenerāldirektors. Tā nodarbojas ar radioelektroniskajām izstrādēm, tostarp militārajām vajadzībām.

Tāpat raidījums izpētīja AKNIIPO struktūru un noskaidroja – organizācijas dibinātāji ir Krievijas valsts korporācijas Rosteh meitasuzņēmumi, vienam no tiem kā darbības joma norādīta radioelektroniskā karadarbība.

Informācijas par to, ar ko tieši nodarbojas Holomkina iestāde nav, taču Latvijas eksperti secina – tai varētu būt pieejamas gan spiegošanas tehnoloģijas (sakaru signālu pārtveršana, piemēram, no radariem), gan tādas, kas ļauj raidīt viltus signālus, un pat iejaukties navigācijas sistēmās.

RTU Aizsardzības un militāro tehnoloģiju pētniecības centra vadītājs Juris Ķiploks norāda – salīdzinoši tuvu ir arī citi stratēģiskie objekti – tādi kā Latvijas Pasta centrālais birojs,  otrā pusē – ASV vēstniecība, tur atrodas arī uzņēmumi, kas saistīti ar militāro industriju, Rail Baltica atzars tur būs tuvumā.

LTV nav izdevies sazināties ar pašu Holomkinu, bet viņa biznesa partnere Latvijā uz raidījuma jautājumiem neatbildēja. Jāteic, ēka Mukupurva ielā nav Holomkina pirmais pirkums Latvijā, pastarpināti viņam pieder arī  dzīvoklis Jūrmalā un veikala telpas Kauguros. Nevienā no šiem īpašumiem žurnālisti viņu nesatika, atzīmē raidījumā.

Rīgas lidostas pārstāvji  de facto skaidro, ka Mūkupurva ielas ēka ir ārpus īpašās teritorijas, kurā tiek ievēroti  «aviācijas drošības pasākumi». Aizsardzības ministrija pagaidām riskus nesaskata.

Satversmes aizsardzības birojs LTV atbildēja, ka «šāda rakstura jautājumus nekomentē», bet Drošības Policija atsūtīja rakstisku atbildi: «Atbildot uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem, varam norādīt, ka DP minētā persona ir zināma kā TUA [termiņuzturēšanās atļaujas] saņēmējs Latvijā. Dienesta rīcībā šobrīd nav informācijas, ka minētais darījums radītu tiešus vai tūlītējus draudus nacionālās drošības interesēm.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas