LVC: Šogad ceļu būvniecībā ir palielinājusies konkurence un samazinājušās izmaksas

Šogad, salīdzinot ar vairākiem iepriekšējiem gadiem, būvdarbu iepirkumos ir pieaugusi konkurence un vienā iepirkumā piedalās vidēji 5,5 pretendenti, pretstatā 3,6 pretendentiem pērn. Savukārt ceļu pārbūves darbu izmaksas ir strauji samazinājušās, salīdzinot ar 2019.gadu – par 27%, vēsta VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC).

2020.gada būtisko būvdarbu cenu samazinājumu izraisīja gan globālās COVID-19 pandēmijas radītais degvielas cenu kritums, kas būtiski ietekmē materiālu transportēšanas un darbu veikšanas izmaksas, gan konkurences līmenis.

«Nozarei šī ir bijusi labākā sezona pēdējo desmit gadu laikā. Pateicoties konkurencei un materiālu izmaksu kritumam, arī ceļu būvdarbu izmaksas samazinājās, kas ļāva sakārtot vēl vairāk autoceļu, nekā bijām plānojuši, saņemot papildu finansējumu. Ceļu lietotāji noteikti izjutīs uzlabojumus ceļu tehniskajā stāvoklī,» uzsver LVC valdes priekšsēdētājs Jānis Lange.

Iepriekšējo gadu būvizmaksu pieaugumu izraisīja vispārēja ekonomikas izaugsme, tai skaitā strādnieku darba samaksas palielinājums un degvielas cenu celšanās. Par to liecina arī kopējais CSP sagatavotais būvniecības izmaksu indekss: 2018.gadā ir vērojams pieaugums 4,4%, 2019.gadā – 4,1%. Arī Latvijas tautsaimniecības izaugsme turpinājās, kā rezultātā 2018.gadā IKP pieauga par 4,8%, kas bija iepriekšējo septiņu gadu straujākais pieauguma temps. 2019.gadā pieauguma temps samazinājās un IKP pieauga par 2,2%.

Kā zināms, sākotnēji 2020.gadā tika plānoti būvdarbi 101 valsts autoceļu objektā 500 km kopgarumā. Taču 28.aprīlī ar valdības lēmumu ieguldījumiem valsts autoceļos tika piešķirti papildu 75 miljoni eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Par šiem līdzekļiem plānots atjaunot segumu vēl vairāk nekā 750 kilometros autoceļu.

Līdz ar to, pateicoties gan papildu finansējumam, gan būvdarbu izmaksu samazinājumam, šogad kopumā tiks sakārtoti 1 250 kilometri valsts autoceļu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas