Marihuānas audzētājus soda teju tikpat bargi, cik slepkavas

Policisti visai bieži uziet marihuānas audzēšanu un realizēšanu dažādās Latvijas vietās. Jāteic, ka sodi ir diezgan bargi. Ir gadījumi, kad par minēto noziedzīgo nodarījumu piespriests pat ilgāks cietumsods nekā par slepkavību.

Jāatgādina, ka ne vien kaut kur tālu Eiropā marihuāna ir legalizēta vai dekriminalizēta – Lietuvā marihuāna ir legalizēta medicīniskiem nolūkiem, bet Igaunijā marihuāna ir dekriminalizēta, proti, Igaunijā marihuānas apjoms līdz 7,5 gramiem tiek uzskatīts par personiskiem mērķiem paredzētu daudzumu. Ja šāds apjoms tiek atrasts kādas personas īpašumā, tad tas tiek sodīts administratīvi. Par lielāku apjomu glabāšanu gan var draudēt līdz pat pieciem gadiem cietumā.

Igaunijā arī iespējams dabūt atļauju medicīniskai marihuānas lietošanai.

Protams, šāda veida «dārzniecība» Latvijā nav atļauta, arī ne medicīniskos nolūkos, lai gan par to ik pa laikam pavīd sarunas. Vēl par kriminālatbildību satraucošs ir fakts, ka reizēm marihuānas audzētājus soda teju tikpat bargi, cik slepkavas. Pēcāk iepazīstināsim ar dažiem piemēriem.

Policija arvien sūkstas par resursu trūkumu, tai pat laikā policistam ir jāseko likumam un jāizskata gadījumi kaut par neliela daudzuma marihuānas audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu, kas paredzēta, piemēram, personiskām vajadzībām cilvēkiem, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu.

Ja vēl par sodiem, noteikti atmiņā jāatsauc tā dēvētā Viļānu novada «kaņepju sieva». Tas sākās tālajā 2018.gada vasarā, kad Valsts policija Viļānu novada Dekšāres pagasta iedzīvotājai Dzidrai Bruzgulei piemājas pagalmā nogrieza un lielā apjomā konfiscēja tur augošās kaņepes.

Toreiz tika ierosināts arī kriminālprocess, neviens neesot gribējis pensionārei noticēt, ka kaņepes viņas dārzā ne tikai atbaida kolorado vaboles, bet arī ir veselīga pārtika. Policisti izrāva 363 kaņepju stādus un aizveda uz ekspertīzi, lai noskaidrotu, vai šīs kaņepes satur narkotiskas vielas.

Ekspertīze gan norādīja, ka kaņepes nesatur narkotiskās vielas. Tāpēc drīz pēc tam policisti atzina, ka kļūdījušies un seniorei atvainojās. Bet tagad tiesa spriedusi, ka par pārdzīvojumiem viņai pienākas atlīdzība – 1 500 eiro.

Varam iedomāties, cik tomēr šie procesi aizņem gan resursus, gan papīrus, gan – dārgo laiku.

Noziedzīgi nodarījumi notiek ik dienu, piemēram, kaut nesenais 14.aprīļa rītā notikušais dramatiskais atgadījumā, kad Purvciemā tika nošauts futbola aģents Romāns Bezzubovs. Lieta gan vēl nav atrisināta.

Un vēl – teju ikviens Latvijas iedzīvotājs šausminās par traģēdiju Tukumā. Naktī uz piektdienu, 23.aprīli, šaušalīgi notikumi norisinājās kādā daudzdzīvokļu namā Tukumā – 29 gadus jauns vīrietis nācis mājās no darba kāpņutelpā un tika apliets ar degšķidrumu, un aizdedzināts. Jaunajam vīrietim ir aptuveni 90% ķermeņa apdegumu, savukārt dzīvokļa biedrs, kurš mēģināja dzēst savu draugu no ugunsliesmām, arī šobrīd atrodas turpat slimnīcā, arī ir cietis. Izrādās, ka iepriekš ir izteikti draudi jauno vīriešu virzienā,  viņi arī iepriekš vērsušies policijā, skaidrības ne par motīviem, ne vainīgajiem gan vēl nav. Izmeklēšana turpinās. 

Pēdējo laiku notikumi ir visai baisi, taču tai pat laikā tiek tvarstīti arī marihuānas audzētāji. 

Jautājums par marihuānas dekriminalizāciju joprojām ir ļoti ass temats – par to nav vienota redzējuma. Iniciatīvu portālā manabalss.lv arī šāda iniciatīva tika ievietota, tika savākti 10 895 parakstu, iniciatīva tika iesniegta Saeimā, taču – noraidīta.

Par likuma pantiem

Par noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar narkotisko vielu realizāciju draud kriminālatbildība pēc Krimināllikuma 253.panta pirmās daļas par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu bez nolūka tās realizēt. Attiecībā uz šī panta pārkāpumiem

paredzēts sods brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Krimināllikuma 116.pantā teikts, ka par citas personas tīšu prettiesisku nonāvēšanu (slepkavība) — soda ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divdesmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Piecu gadu cietumsods par izdarītu slepkavību

Par piemēru atsauksim atmiņā 2017.gadu – Rīgā, Iļģuciemā, pēc kautiņa vietējā naktslokālā slimnīcā mira kāds gados jauns vīrietis. No gūtajām traumām, tostarp galvaskausa lūzumiem un smadzeņu bojājumiem, jaunais vīrietis mira slimnīcas gultā, tā arī nepamostoties no komas. Viņa ģimene ilgu laiku cīnījās par taisnību, līdz lieta nonāca tiesā.

Lietas atrisinājumā vīrietim (pāridarītājam) tika piespriests cietumsods uz pieciem gadiem un probācijas uzraudzība uz diviem gadiem, tāpat viņam bija jāizmaksā morālais kaitējums cietušā ģimenei 20 000 eiro apmērā.

Vēlētos arī pieminēt 2019.gadā notikušo, proti, gadījumu, ka par cilvēku tirdzniecību, kurā tika iesaistītas trīs sievietes no Latvijas, tiesa vainīgajiem piesprieda piecus gadus cietumā. Vairāk šeit.

Personas izdarīja noziedzīgu nodarījumu, kas paredzēts Krimināllikuma 154.1 panta trešajā daļā. Par cilvēku tirdzniecību, ja tā apdraudējusi cietušā dzīvību vai izraisījusi smagas sekas vai ja tā izdarīta ar sevišķu cietsirdību vai pret mazgadīgo, vai ja to izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Un tad atgriežamies vēl dažus gadus senākā pagātnē, kad 2010.gadā, kad Kurzemes apgabaltiesa trim vīriešiem par marihuānas audzēšanu Talsu novada Laucienes pagastā piesprieda 12 un astoņus gadu ilgu cietumsodu. Visiem tika konfiscēta arī manta un piemērota policijas uzraudzība.

Protams, protams, marihuānas realizācija lielos apmēros… bet šajā gadījumā tiesa iedeva pat uz vairāk nekā pusi ilgāku cietumsodu nekā minētajā 2017.gada gadījumā, kad tika laupīta cilvēka dzīvība.

Ļoti daudzās Eiropas Savienības valstīs atļauta marihuānas izmantošana medicīniskajiem nolūkiem, ieskaitot Vāciju, Itāliju, Norvēģiju, Poliju, Šveici, kā arī Latvijas tuvākās kaimiņvalstis Igauniju un Lietuvu.

Savukārt narkotiskās kaņepes izmantošana atpūtas nolūkos ir dekriminalizēta vairāk nekā desmit ES valstīs, tajā skaitā Austrijā, Čehijā, Beļģijā, Nīderlandē, kā arī Igaunijā. Šajās valstīs par marihuānas nelielu daudzumu (t.i., personiskai lietošanai) glabāšanu var piemērot sodu, bet par to neiestājas kriminālatbildība.

Jāatgādina, ka par jebkuru noziedzīgu nodarījumu lemj tiesa, ņemot vērā visus apstākļus.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas