Maršruts nedēļas nogalei: Bermontiādes pastaiga, Mārtiņdienas maskas un Ģimeņu padarīšana valsts svētku noskaņās

Sarkanbaltsarkanās noskaņas visā Latvijā sākas jau šajā nedēļas nogalē, lai tumšais novembris kļūtu gaišāks. Tāpat neiztikt bez Mārtiņdienas lustēm. Jau piektdien, 8.novembrī, Rēzeknē varēs sagatavoties patriotiskajai nedēļai, piedaloties sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanā. Sestdien Rīgā ikviens aicināts izstaigāt Bermontiādes kauju nozīmīgākās vietas kopā ar vēsturnieku Kārli Silu, kurš pastāstīs, kā šajās kaujās izšķīrās Latvijas liktenis. Savukārt svētdien  Turaidas muzejrezervāts aicina svinēt Mārtiņdienu, kopā ar Siguldas folkloras kopu Senleja izdzīvojot senās gadskārtu svētku tradīcijas un veidojot vecīšu maskas. Kas vēl darāms šajā nedēļas nogalē? Ielūkojies Maršrutā un izvēlies sev tuvāko pasākumu!

 

PIEKTDIEN, 8.novembrī

 

Rīgā: Brīvības cīnītāju piemiņas ugunskurs

Lāčplēša dienai veltīti pasākumi Rīgā sāksies jau piektdien, 8.novembrī, kad laukumā pie Latvijas Kara muzeja tiks iedegts brīvības cīnītāju piemiņas ugunskurs.

Tāpat pie Kara muzeja notiks radošas darbnīcas skolēniem un būs iespēja apskatīt Latvijas un sabiedroto militārās tehnikas un ekipējuma izstādi.

Rēzeknē: Sarkanbaltsarkano lentīšu locīšana muzejā

Lāčplēša dienai un Latvijas Republikas proklamēšanas svētkiem veltīts pasākums Latgales Kultūrvēstures muzejā, Rēzeknē – sarkanbaltsarkano lentīšu locīšana sadarbībā Valsts robežsardzes koledžu, Jaunsardzes jaunsargiem un Latvijas Jūras spēku patruļkuģa Rēzekne komandu.

Tāpat muzejā aplūkojama Nacionālo bruņoto spēku karavīru Gata Indrēviča un Ērika Kukuta fotogrāfiju izstāde Armija. Mākslas foto un pirmā Latgales kongresa simtgadei veltītu izstādi Pāri slieksnim.

Pasākuma norises laiks no plkst. 9.00 līdz 15.00.

Ieeja – brīva
Grupām iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 64622464

 

SESTDIEN, 9.novembrī

 

Rīgā: Bermontiādes simtgadē kopā ar vēsturnieku aicina izstaigāt Pārdaugavas kauju vietas

Lai izzinātu Bermontiādes norisi un tās nozīmi Latvijas vēsturē, 9. un 10.novembrī Pārdaugavā norisināsies izzinošas pastaigas kopā ar vēsturnieku Kārli Silu. Dalība bez maksas, taču vietu skaits ierobežots.

Pieteikšanās mājaslapā 100.lv/bermontiade100.

Divi dažādi pastaigu maršruti no rīta un pēcpusdienā ļaus izzināt Bermontiādes kauju vietas – Dzegužkalnu, Mārtiņa kapus, Uzvaras laukumu, Rīgas tiltus un citas, uzzināt par šo vietu nozīmi Bermontiādes laikā, dzirdēt atmiņu stāstus un gūt plašāku ieskatu par mazāk zināmiem Neatkarības kara aspektiem.

Rīta pastaiga notiks 9. un 10.novembrī no plkst. 11.00 līdz 13.00 (tikšanās vieta – Nordeķu parks (no Dzirciema ielas puses, pie ieejas parkā blakus sabiedriskā transporta pieturai Vaidelotes iela)), maršruta tematiskie punkti: Nordeķu, Dzegužkalna un Zasulauka stacijas, Dzegužkalns, Mārtiņa kapi), bet pēcpusdienas pastaiga – abas dienas no plkst. 15.00 līdz 17.00 (tikšanās vieta – Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijs, pastaigas tematiskie punkti: Rīgas tilti, Uzvaras laukums, Torņakalna baznīca).

 

Siguldā: Pirmā bērnu simfonija

Siguldas Mākslu skolā Baltais flīģelis 9.novembrī plkst. 18.00 notiks Latvijā unikāls notikums – tiks pirmatskaņota Siguldas pirmā bērnu simfonija, ko īpaši skolas 60.gadu jubilejai sacerējis Semjuels Grejs (Samuel Gray) no Jaunzēlandes.

Atzīmējot Mākslu skolas Baltais flīģelis 60 gadu jubileju un aicinot absolventus uz atkalsatikšanos, 9. novembrī tiks atklāta Mākslas nodaļas skolotāju un audzēkņu izstāde, bet turpinājumā notiks līdz šim nebijis pasākums – iespēja baudīt īpašu koncertprogrammu – Siguldas pirmo bērnu simfonijas pirmatskaņojumu. Koncertprogrammā piedalīsies visi skolas kolektīvi – Siguldas jauniešu kamerorķestris, Mākslu skolas Baltais flīģelis koris un pūtēju orķestra Sudrabskaņa dalībnieki. Uz koncertu aicināts ikviens interesents, novērtējot skolas izaugsmi un esošo audzēkņu un pedagogu veikumu jubilejas gadā.

Pasākums ir unikāls, jo tā ir pirmā simfonija, kas veltīta kādai Latvijas pilsētai un latviešu bērniem, ko sacerējis ārzemju autors, mūzikā interpretējot, kā agrā rītā Gaujas senielejas krastos migla ceļas, stāstu par Gaujas atvariem, svētku bezrūpību un maigo, trauslo melodiju, kas ikvienam siguldietim iespiedusies spilgti atmiņā – Zied ievas Siguldā. Šis muzikālais darbs piedāvā skatu uz mums, Siguldas novadniekiem, no malas, izteiktu mūzikas skaņās, simboliski apvienojot Siguldas lielākās vērtības: pasakaino dabu un bērnus.

 

Starptautiskais nacionālo kultūru festivāls Ventspils vainags

Šo sestdien un svētdien, 9. un 10.novembrī, Ventspilī jau 10.gadu norisināsies starptautiskais nacionālo kultūru festivāls Ventspils vainags.

Pasākumu apmeklētājiem būs iespēja iepazīt dažādas kultūras, to unikalitāti un atšķirības, baudot koncertu priekšnesumus. Šī gada festivālā ar dažādu tautu dziesmām un dejām klātesošos priecēs 23 kolektīvi, pārstāvot 19 etniskās grupas.

9.novembrī teātra namā Jūras vārti

Plkst. 15.00 Nacionālo kultūru prezentācijas pasākums

Piedalās: Ventspils nacionālo kultūru biedrības un citi Ventspils kolektīvi

Plkst. 16.00 Galā koncerts

Piedalās: Dažādu nacionālo kultūru kolektīvi no Latvijas un Baltkrievijas

10.novembrī Ventspils Kultūras centrā

Plkst. 13.00 Festivāla noslēguma koncerts

Piedalās: Tautas vokālais ansamblis no Baltkrievijas Bely Ptah, kā arī horeogrāfiskais ansamblis Konfetti un Elena Vaseva no Ventspils

Visos pasākumos ieeja bez maksas.

 

SVĒTDIEN, 10.novembrī

 

Kuldīgā: Ģimeņu padarīšana – valsts svētki

10. novembrī no plkst. 11.00 līdz 17.00 Kuldīgas novada muzejs aicina ģimenes ar bērniem apmeklēt radošo darbnīcu Ģimeņu padarīšana.

Par godu Latvijas valsts svētku mēnesim radošās darbnīcas tēma būs valsts svētki. Ģimeņu padarīšanas dalībnieki varēs darboties ar novadu tautastērpiem un papīra lellēm, izgatavot atstarotājus, kā arī pārbaudīt savas zināšanas par Latviju.

Katra mēneša otrajā nedēļas nogalē Kuldīgas novada muzejs ielūdz mazos kuldīdzniekus un viņu vecākus uz radošu darbošanos pasākumā Ģimeņu padarīšana. Piedāvājam pilnvērtīgi pavadīt laiku kopā ar ģimeni, piedaloties dažādās radošās un izzinošās aktivitātēs.

Muzejā iespējams apskatīt pamatekspozīcijas Turīga kuldīdznieka dzīvoklis 20.gadsimta sākumā un Kuldīga pirms mums, kā arī izstādes Medības hercogu laikā un Sarkanbaltsarkanā Latvijas karoga stāsti.

Ieeja muzejā un pasākumā bez maksas.

 

Rīgā: Lāčplēša diena Daugavgrīvas cietoksnī

10.novembrī un arī Lāčplēša dienā Daugavgrīvas cietoksnī notiks tematiskas ekskursijas, būs skatāmas video, foto un skaņu instalācijas, kā arī dokumentālā filma Astoņas zvaigznes un fragments no spēlfilmas Lāčplēsis par Brīvības cīņu notikumiem Bolderājā.

10.novembrī iedzīvotāji aicināti arī uz piemiņas koncertiem. Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā skanēs Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte Dievs, Tava zeme deg!, bet VEF Kultūras pilī notiks orķestra Rīga Latvijas valsts simtgadei veltītā festivāla Trīs zvaigznes koncerts Rīgas sargi mūzikā un kino. Tajā orķestris izpildīs mūziku no tautā iemīļotām kinofilmām.

 

Turaidā: Vecīšu masku darbnīca un senās tradīcijas Mārtiņdienā

Svētdien, 10.novembrī, plkst. 14.30 Turaidas muzejrezervāts aicina svinēt Mārtiņdienu, kopā ar Siguldas folkloras kopu Senleja izdzīvojot senās gadskārtu svētku tradīcijas un veidojot vecīšu maskas, kas noderēs visu ziemas laiku, dodoties masku gājienos līdz pašiem Meteņiem.

Mārtiņi ir gadskārtu svētki, kas iezīmē rudens noslēgumu un ziemas sākumu. Šogad Mārtiņdiena Turaidā iesāksies ar Zemes mātes daudzinājumu, Mārtiņu dziesmām un dančiem, notiks gaiļa zupas vārīšana un kopīga baudīšana, tiks minētas mīklas un rudens velšu izsolē varēs iegūt senlejiešu dārzos izaudzētus un virtuvēs sagatavotus gardumus un veltes. Svētku laikā ikviens varēs sev izgatavot vecīšu masku, lai piedalītos maskotā gājienā.

Svētku dalībnieki aicināti izbaudīt seno gadskārtu svētku daudzveidību un, ļaujoties radošām masku pārvērtībām, gūt prieku.

 

Rīgā: Brīvdienu ekskursija LU Botāniskā dārza Augu mājās

Svētdien, 10.novembrī plkst. 12.00 LU Botāniskajā dārzā notiks ekskursija gida pavadībā Subtropu, Tropu un Sukulentu siltumnīcās, kurā apmeklētāji dzirdēs interesantākos Augu māju stāstus. Dalībai ekskursijā jāpiesakās iepriekš.

Laikā, kad ārā ir sācies pelēko toņu, lietus un miglas sezona, LU Botāniskais dārzs aicina brīvdienās ieplānot Augu māju apmeklējumu, kur vienmēr baudāmas ziedošs zaļums, neskatoties uz gadalaiku. Svētdien, 10.novembrī apmeklētājiem piedāvāsim iespēju ielūkoties Augu mājās (Subtropu siltumnīcā jeb Palmu mājā, Tropu siltumnīcā un Sukulentu siltumnīcā) dziļāk, piedaloties ekskursijā gida pavadībā. Ekskursijas sākums 12.00. Plānotais ekskursijas garums – aptuveni 90 minūtes.

Ekskursijā gids dalīsies interesantākajos Augu mājas stāstos un ļaus ieraudzīt LU Botānisko dārzu no jauna rakursa pat tiem, kas tur viesojušies ne vienu vien reizi. Ekskursijas saturs būs piemērots visa vecuma un zināšanu līmeņu augu mīļotājiem.

Dalības maksa ekskursijā: 2 eiro (gida pakalpojumi)+ieejas biļete. Bērniem līdz sešu gadu vecumam dalība ekskursijā ir bez maksas.

Dalībai ekskursijā ir jāpiesakās iepriekš:

1) agnese.reke@lu.lv

2) elektroniskajā pieteikuma anketā šeit.

3) darbadienās zvanot 67450860 (10.00–17.00)

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas