Martā būvniecības izmaksas pieaug par 0,2%

2019.gada martā, salīdzinot ar februāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Strādnieku darba samaksa pieauga par 0,4%, būvmateriālu cenas, kā arī mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,1%.

Martā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums ceļa būves un mākslīgo būvju palīgstrādniekiem, kā arī cenu palielinājums ceļu būves materiāliem – dolomīta šķembām un grantij.

Salīdzinot ar 2018.gada martu, būvniecības izmaksas palielinājās par 4,8%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 7,3%, būvmateriālu cenas – par 4,4%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 3,8%.

2019.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2018. ada 4.ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par procentu. Būvmateriālu cenas pieauga par 1,1%, strādnieku darba samaksa – par 0,9%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,8%, liecina CSP dati.

2019.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada 1.ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 5%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 8,2%, būvmateriālu cenas – par 4,5%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 3,7%.

2019.gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem, norāda CSP.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2018. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 87 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza miljonu eiro gadā, no tiem 36 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 miljoniem eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas