Martinsona ātro kredītu firmas maksātie procenti – liela daļa Amerika ienākumu

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks

Pirms mēneša Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saistībā ar iespējamiem koruptīviem Rīgas satiksmes iepirkumiem veica 30 kratīšanas un aizturēja septiņus cilvēkus. Starp viņiem bija arī partijas Gods kalpot Rīgai biedrs Aleksandrs Krjačeks, bet kratīšana notika vicemēra Andra Amerika dzīvesvietā, atgādina raidījumā Nekā personīga. Ameriks noliedza darījumu vai kādas citas saites ar iespējamo kukuļdošanas shēmas radītāju – Māri Martinsonu. Savukārt raidījumam Nekā personīga (NP) izdevies noskaidrot, ka Martinsonam piederējuši abi ātro kredītu uzņēmumi, kuru obligācijas Ameriks iegādājies un no kuriem procentu maksājumos saņēmis vairākus simtus tūkstošu eiro – lielāko pēdējo gadu ienākumu daļu.

2014.gadā ātro kredītu firma Mogo emitēja obligācijas. Vēl pirms tās nonāca biržā, obligācijas iegādājās Rīgas satiksmes valdē strādājošais Andrejs Požarnovs, Rīgas vicemēra Andra Amerika dēls un vēlāk – arī pats Ameriks. Trešā daļa Mogo piederēja šajā adresē reģistrētam Martinsona uzņēmumam, stāsta raidījumā.

Tāpat NP uzsver, ka Mogo obligācijas ir vienas no ienesīgākajām Baltijas biržu vērtspapīru sarakstā. To īpašnieki katru gadu procentos saņem desmito daļu no visas obligāciju vērtības. Vienas obligācijas cena ir tūkstoš eiro. Vislielākais ieguvums ir tiem, kas obligācijas iegādājās pirmie – septiņu gadu laikā līdz vērtspapīru dzēšanai viņi savus sākotnējos ieguldījumus būs palielinājuši par 70%.

Mogo obligācijas pieder vairākiem politiķiem – Andrim Amerikam, viņa dēlam Agrim, kā arī Baldones pašvaldības deputātam un bijušajam Rīgas satiksmes valdes loceklim Andrejam Požarnovam.

Biržā Mogo obligācijas kļuva pieejamas 2014.gada novembrī. Bet izlaistas tās tika jau martā, tādēļ zinātāji obligācijas varēja iegādāties vairāk nekā pusgadu iepriekš.

Starp viņiem bija arī Agris Ameriks un Andrejs Požarnovs. Ameriks aptuveni maijā nopirka obligācijas 250 tūkstošu eiro vērtībā.

Agris Ameriks sarunā ar NP pauda: «Tās ir publiskās obligācijas, tās jau var jebkurš iegādāties.»

NP: «Ar pašiem Mogo uzņēmējiem esat pazīstams? Zinājāt, ka tur Martinsona kungs ir viens no īpašniekiem, tobrīd bija?»

Agris Ameriks: «Man nav ne mazākās nojausmas, vai ir vai nav, vai joprojām ir vai joprojām nav. Es vispār nezinu neko.»

NP: «Varbūt varat pastāstīt, kas jums ieteica šīs obligācijas iegādāties.»

Agris Ameriks: «To nu gan es vairs neatceros.»

NP: «Banka piedāvāja vai kāds pastāstīja, ka tur tāds ienesīgums?»

Agris Ameriks: «Nu… tādu variantu banka man piedāvāja, es to izskatīju. Skaidrs, ka tur augsti riski, ņemot vērā, ka tas nav droši vien viegli likvidējams papīrs, likvīds papīrs tas nav. Bet es pieņēmu lēmumu, ka es esmu gatavs uzņemties riskus un ieguldīt.»

Andrejs Požarnovs 2013. gada pašvaldību vēlēšanās Rīgā startēja apvienotajā Saskaņas un Gods kalpot Rīgai sarakstā. Viņš domē neiekļuva, bet drīz pēc vēlēšanām Požarnovu iecēla Rīgas satiksmes valdē. Nepilnu gadu vēlāk – vienlaikus ar Agri Ameriku – viņš par 200 tūkstošiem eiro iegādājās Mogo obligācijas.

NP: «Kādā veidā jūs šīs obligācijas iegādājāties?»

Požarnovs: «Katrā bankā ir šie te mākleri, kas nodarbojas ar obligāciju pirkšanu un pārdošanu, tas ir saistībā ar šo, jo es pats nenodarbojos ar tādām lietām.»

Raidījumā atzīmē, ka Požarnovs un Agris Ameriks ir Swedbank klienti. Bankas skaidrojums ļauj noprast, ka obligācijas pirkuši, jo klienti tā pieprasīja. Birža un Mogo obligāciju emitētājs BlueOrange atteicās komentēt darījumus.

Pērnā gada 17.decembrī Andris Ameriks NP pauda: «Par obligācijām, kas šobrīd tiek minēts kā galvenais manu nodarījumu pierādījums, varu teikt, ka tās esmu iegādājies ar bankas starpniecību, un šāda iespēja, godātie mediju pārstāvji, ir jebkuram cilvēkam Latvijā vai ārpus tās. Te nav nekādu ekskluzīvu piedāvājumu. Kompānijas obligācijas ir iekļautas biržā Nasdaq Riga. Kas vēlas, var viņas iegādāties.»

Amerika īpašumā pirms gada bija Mogo obligācijas 2,5 miljonu eiro vērtībā. 2017.gadā viņš procentos no Mogo saņēma 200 tūkstošus eiro, apgalvo NP.

Mogo – 204 166 eiro

4Finance – 35 250 ASV dolāru

Ameriks sarunu raidījumam atteica. Viņa padomnieks Mareks Gailītis to pamatoja: «Paldies par iespēju runāt raidījumā Nekā personīga, bet Amerika kungs šoreiz atteiks, jo visu informāciju, kas saistīta ar obligāciju iegādi jūs varat atrast viņa amatpersonas deklarācijā un viņa atkāpšanās runā.»

NP atzīmē, ka iegādāties vērtspapīrus nav noziegums. Biržā ir pieejamas obligācijas arī ar augstāku ienesīgumu, tomēr vicemērs iegādājies tieši ar Martinsonu saistīto firmu parādzīmes.

Andris Ameriks 2018.gada 17.decembrī raidījumā sacīja: «Uzņēmēju Māri Martinsonu es pazīstu vairākus gadus, pat desmit gadus – līdzīgi kā daudzi citi Rīgā un Latvijā. Uzskatu, ka mana pazīšanās ar Māri Martinsonu ir cēlonis visām aizdomām par mani un attiecīgi saistītiem likuma pārkāpumiem.»

Amerikam arī iepriekš nācies taisnoties par pazīšanos ar Martinsonu. Pirms četriem gadiem Finanšu policija kratīja 100 ar PVN krāpšanas shēmu saistītus objektus. Tajā piedalījusies arī Martinsona firma Moduls-Rīga. Amerika pārziņā esošā Īpašumu departamenta iepirkumos šis uzņēmums bija biežs uzvarētājs, uzsver NP.

2014.gada 7.septembrī sarunā ar NP, kad raidījuma žurnālisti Amerikam vaicāja, kādas ir viņs attiecības ar Māri Martinsonu, Moduls-Rīga, deputāts atbildēja: «Nekādas! Zinu, ka tāds ir.»

Tikmēr NP uzsver, ka šīs sarunas brīdī Amerika ģimene jau bija iegādājusies Mogo obligācijas. Pats Ameriks Belizā reģistrētai Māra Martinsona firmai bija aizdevis pusmiljonu eiro, ko atguva ar 20% peļņu.

Tāpat raidījuma žurnālisti atzīmē, ka 2016.gadā Ameriks ar dzīvesbiedri vienā laikā ar Martinsona ģimeni atgriezās no Antālijas. Lidmašīnā atradās arī Amerika padomnieks Mareks Gailītis ar ģimeni un Rīgas domes Saskaņas frakcijas vadītāja vietnieks Mihails Kameņeckis.

Mogo īpašnieki ir paslēpti ārvalstu uzņēmumos, tomēr Nekā personīga izdevies noskaidrot, ka laikā, kad Rīgas pašvaldības amatpersonas sāka iegādāties šīs firmas vērtspapīrus, Martinsonam tajā piederēja trešā daļa akciju, liecina Luksemburgā notikušas akcionāru sapulces protokols.

Pēc 2014.gadā atklātībā nākušās būvnieku PVN krāpšanas lietas Martinsons no saviem uzņēmumiem pazuda. Par īpašnieku kļuva viņa dēls, bet vēlāk daļa pārdota kādam Maltas uzņēmumam, kur patiesā labuma guvēja ir kāda Jekaterina Nikuļina, tā NP.

SIA Moduls–Rīga valdes priekšsēdētājs Martinsons 2014.gada 7.septembrī komentēja: «Ja tas personīgi ir pret mani, tad, kāds tam sakars kompānijai? Šī iemesla dēļ es esmu izstājies no Moduls valdes laukā, nākamnedēļ tas tiks paziņots, jo es negribu, lai cieš kompānija, ja tas ir vērsts pret mani. Es nezinu, kā to lai komentē, tas lai paliek un katra sirdsapziņas, kas tajā ir ieinteresēts.»

NP piebilst, ka arī 4Finance izveidotāji un Mogo akcionāri Aigars Kesenfelds, Māris Keišs, Kristaps Ozols un Alberts Polis firmas reģistrējuši tajā pašā adresē Maltā, kur Martinsona īpašumu pārņēmēja Nikuļina. Šī adrese Latvijas Uzņēmumu reģistrā atrodamos dokumentos minēta tikai vēl vienā gadījumā. Te juridiskā adrese deklarēta arī Nila Ušakova ārštata padomnieka, apdrošināšanas nozares uzņēmēja Ērika Teilāna uzņēmumam Septentrio Holdings.

Rīgas satiksmi pašlaik vada pagaidu valde, kas apturējusi vismaz vienu uzņēmuma līgumu ar Mārim Martinsonam pietuvinātu kompāniju trīs miljonu eiro vērtībā, atzīmē NP.

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. Cilvēkam aizdod printētu, nevērtīgu, inflācijas naudu un tad prasa vēl proentus tā ir vis īstākā krāpšana jau 30 gadus. parazītiska shēma.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas